Kostel sv. Kateřiny pochází z r. 1801. Jednolodní neorientovaná stavba na pravoúhlém obdélníkovém půdorysu je zakončena pravoúhlým presbytářem s okosenými rohy. Z presbytáře vybíhá na levé straně sakristie čtvercového půdorysu. V průčelí se nachází hranolová věž.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Kateřiny - Uhelná
© František Kinař 05/2017
Obec Uhelná se nachází v moravském Slezsku, v okrese Jeseník. Uhelná sousedí na západě s městem Javorník, na jihu s Polskem a na východě s obcemi Skorošice, Vlčice a Bernartice. Od okresního města Jeseník je vzdálena 21 km a od krajského města Olomouc 87,5 km. V obci se nachází římskokatolický farní kostel svaté Kateřiny, postavený roku 1801.
čerpáno z https://cs.wikipedia.org, 22.5. 2017
popis

Jednolodní neorientovaná stavba kostela na pravoúhlém obdélníkovém půdorysu je zakončena pravoúhlým presbytářem s okosenými rohy. Z presbytáře vybíhá na levé straně sakristie čtvercového půdorysu. Průčelí vrcholí centricky umístěnou hranolovou věží, mírně předstupující před štítovou zeď. Je členěno třemi osami, hlavní vstup je situován centrálně. Boční fasády jsou členěny čtyřmi osami, fasáda sakristie jednou osou na každé straně. Venkovní omítka kostela je vápenná, hladká. Vertikálním prvkem jsou protáhlé okenní otvory a věž kostela. Horizontální prvek je vnesen průběžnou korunní římsou a jednoduchým soklem, který je ve spodní části obložen kamennými bloky. Stavba je zastřešena sedlovou střechou, kterou má i sakristie. Věž je ukončena cibulovitou helmicí s makovicí krytou plechem. Hlavní vstup je zaklenut stlačeným obloukem. Nad hlavním vstupem je v omítce uveden letopočet 1803. Loď je zaklenuta třemi poli pruské klenby s výsečemi…  číst dále

František Kinař - zdroj: Seznam nemovitých kulturních památek okresu Jeseník (Olomouc 2001) --- Internetové stránky obce Uhelná, červen 2003, 25.8. 2014

historie

V nejstarších dobách Uhelné bychom zde kostel hledali marně. Uhelná patřila od nejstarších dob do vlčické farnosti, a to až do roku 1582, kdy byla fara ve Vlčicích zrušena. Poté docházeli místní lidé na bohoslužby až do vzdálených Skorošic. Po skončení třiceti války se opět začalo myslet i na duchovní věci, pro člověka tak důležité, a tak v roce 1678 byla ve Vlčicích opět obnovena farnost a Uhelná se stala součástí zdejšího farního obvodu. Náhoda tomu chtěla, že v lednu roku 1792 odkázala ve své závěti na stavbu kostela v Uhelné nemalou částku 3 050 zlatých bezdětná manželka někdejšího ranhojiče z Javorníka Kateřina Freundová. Paní Kateřina se však nespokojila jen s věnováním této částky, ale darovala také 6 000 zlatých na obživu chudých farníků. Úroky z věnovaných peněz nakonec částku věnovanou rodačkou z Uhelné obci ještě navýšily, a tak z této částky měla být postavena ještě škola a fara. Obyvatelé Uhelné se…  číst dále

čerpáno z http://www.rozhlas.cz, 22.5. 2017

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Uhelná

Místa v okolí

 Horní Fořt
 Čertovy kazatelny
 Pustý Zámek
 Vlčice
 Jánský vrch
 Rychleby
 Javorník
 Buková
 Bernartice
 Kohout
 kaple sv. Josefa
 Bílý Potok
 kostel sv. Vavřince
 Lisie Kąty
 Tomíkovice
 boží muka
 Horní Heřmanice
 kaple Panny Marie
 Hraničky
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 Hukovice
 Ujeździec
 Žulová
 Karpień
 vyhlídka Na Trojaku
 Borůvková hora
 boží muka
 Ścibórz
 Vápenná
 kostel sv. Filipa
 radnice
 městské opevnění
 Černá Voda
 Vidnava
 Vidnava - MPZ
 Kaltenštejn
 Dolní Červená Voda
 Otmuchovské jezero
 Bílá Voda
 Chałupki
 Błotnica
 Błotnica
 Medvědí kámen
 Otmuchów
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 radnice
 jeskyně Na Pomezí
 fojtství
 Obří výhledna
 Balneopark
 Lázně Jeseník
 Priessnitzova hrobka
 dům Katovna
 Jeseník
 radnice
 Čertovy kameny
 Zlatý Chlum
Základní informace místa
ID místa: 11835
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.5.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama