
Jednolodní neorientovaná stavba kostela na pravoúhlém obdélníkovém půdorysu je zakončena pravoúhlým presbytářem s okosenými rohy. Z presbytáře vybíhá na levé straně sakristie čtvercového půdorysu. Průčelí vrcholí centricky umístěnou hranolovou věží, mírně předstupující před štítovou zeď. Je členěno třemi osami, hlavní vstup je situován centrálně. Boční fasády jsou členěny čtyřmi osami, fasáda sakristie jednou osou na každé straně. Venkovní omítka kostela je vápenná, hladká. Vertikálním prvkem jsou protáhlé okenní otvory a věž kostela. Horizontální prvek je vnesen průběžnou korunní římsou a jednoduchým soklem, který je ve spodní části obložen kamennými bloky. Stavba je zastřešena sedlovou střechou, kterou má i sakristie. Věž je ukončena cibulovitou helmicí s makovicí krytou plechem. Hlavní vstup je zaklenut stlačeným obloukem. Nad hlavním vstupem je v omítce uveden letopočet 1803. Loď je zaklenuta třemi poli pruské klenby s výsečemi… číst dále
V nejstarších dobách Uhelné bychom zde kostel hledali marně. Uhelná patřila od nejstarších dob do vlčické farnosti, a to až do roku 1582, kdy byla fara ve Vlčicích zrušena. Poté docházeli místní lidé na bohoslužby až do vzdálených Skorošic. Po skončení třiceti války se opět začalo myslet i na duchovní věci, pro člověka tak důležité, a tak v roce 1678 byla ve Vlčicích opět obnovena farnost a Uhelná se stala součástí zdejšího farního obvodu. Náhoda tomu chtěla, že v lednu roku 1792 odkázala ve své závěti na stavbu kostela v Uhelné nemalou částku 3 050 zlatých bezdětná manželka někdejšího ranhojiče z Javorníka Kateřina Freundová. Paní Kateřina se však nespokojila jen s věnováním této částky, ale darovala také 6 000 zlatých na obživu chudých farníků. Úroky z věnovaných peněz nakonec částku věnovanou rodačkou z Uhelné obci ještě navýšily, a tak z této částky měla být postavena ještě škola a fara. Obyvatelé Uhelné se… číst dále
V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.
Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.
Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.
Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.
Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).
Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.