Kostel sv. Kateřiny pochází z r. 1801. Jednolodní neorientovaná stavba na pravoúhlém obdélníkovém půdorysu je zakončena pravoúhlým presbytářem s okosenými rohy. Z presbytáře vybíhá na levé straně sakristie čtvercového půdorysu. V průčelí se nachází hranolová věž.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Kateřiny - Uhelná
© František Kinař 05/2017
Obec Uhelná se nachází v moravském Slezsku, v okrese Jeseník. Uhelná sousedí na západě s městem Javorník, na jihu s Polskem a na východě s obcemi Skorošice, Vlčice a Bernartice. Od okresního města Jeseník je vzdálena 21 km a od krajského města Olomouc 87,5 km. V obci se nachází římskokatolický farní kostel svaté Kateřiny, postavený roku 1801.
čerpáno z https://cs.wikipedia.org, 22.5. 2017
popis

Jednolodní neorientovaná stavba kostela na pravoúhlém obdélníkovém půdorysu je zakončena pravoúhlým presbytářem s okosenými rohy. Z presbytáře vybíhá na levé straně sakristie čtvercového půdorysu. Průčelí vrcholí centricky umístěnou hranolovou věží, mírně předstupující před štítovou zeď. Je členěno třemi osami, hlavní vstup je situován centrálně. Boční fasády jsou členěny čtyřmi osami, fasáda sakristie jednou osou na každé straně. Venkovní omítka kostela je vápenná, hladká. Vertikálním prvkem jsou protáhlé okenní otvory a věž kostela. Horizontální prvek je vnesen průběžnou korunní římsou a jednoduchým soklem, který je ve spodní části obložen kamennými bloky. Stavba je zastřešena sedlovou střechou, kterou má i sakristie. Věž je ukončena cibulovitou helmicí s makovicí krytou plechem. Hlavní vstup je zaklenut stlačeným obloukem. Nad hlavním vstupem je v omítce uveden letopočet 1803. Loď je zaklenuta třemi poli pruské klenby s výsečemi…  číst dále

František Kinař - zdroj: Seznam nemovitých kulturních památek okresu Jeseník (Olomouc 2001) --- Internetové stránky obce Uhelná, červen 2003, 25.8. 2014

historie

V nejstarších dobách Uhelné bychom zde kostel hledali marně. Uhelná patřila od nejstarších dob do vlčické farnosti, a to až do roku 1582, kdy byla fara ve Vlčicích zrušena. Poté docházeli místní lidé na bohoslužby až do vzdálených Skorošic. Po skončení třiceti války se opět začalo myslet i na duchovní věci, pro člověka tak důležité, a tak v roce 1678 byla ve Vlčicích opět obnovena farnost a Uhelná se stala součástí zdejšího farního obvodu. Náhoda tomu chtěla, že v lednu roku 1792 odkázala ve své závěti na stavbu kostela v Uhelné nemalou částku 3 050 zlatých bezdětná manželka někdejšího ranhojiče z Javorníka Kateřina Freundová. Paní Kateřina se však nespokojila jen s věnováním této částky, ale darovala také 6 000 zlatých na obživu chudých farníků. Úroky z věnovaných peněz nakonec částku věnovanou rodačkou z Uhelné obci ještě navýšily, a tak z této částky měla být postavena ještě škola a fara. Obyvatelé Uhelné se…  číst dále

čerpáno z http://www.rozhlas.cz, 22.5. 2017

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Uhelná

Místa v okolí

 Horní Fořt
 Čertovy kazatelny
 Pustý Zámek
 Vlčice
 Jánský vrch
 Rychleby
 Javorník
 Buková
 Bernartice
 Kohout
 kaple sv. Josefa
 Bílý Potok
 kostel sv. Vavřince
 Lisie Kąty
 Tomíkovice
 boží muka
 Horní Heřmanice
 kaple Panny Marie
 Hraničky
 kostel sv. Jáchyma
 Hukovice
 Kobylá nad Vidnavkou
 Žulová
 Karpień
 vyhlídka Na Trojaku
 Borůvková hora
 boží muka
 Ścibórz
 kostel sv. Filipa
 Vápenná
 radnice
 městské opevnění
 Černá Voda
 Vidnava
 Vidnava - MPZ
 Kaltenštejn
 Dolní Červená Voda
 Otmuchovské jezero
 Bílá Voda
 Chałupki
 Błotnica
 Błotnica
 Medvědí kámen
 Otmuchów
 evangelický kostel
 radnice
 kostel sv. Anny
 jeskyně Na Pomezí
 fojtství
 Obří výhledna
 Balneopark
 Lázně Jeseník
 Priessnitzova hrobka
 dům Katovna
 Jeseník
 radnice
 Čertovy kameny
 Zlatý Chlum
Základní informace místa
ID místa: 11835
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.5.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama