Kostel sv. Kateřiny pochází z r. 1801. Jednolodní neorientovaná stavba na pravoúhlém obdélníkovém půdorysu je zakončena pravoúhlým presbytářem s okosenými rohy. Z presbytáře vybíhá na levé straně sakristie čtvercového půdorysu. V průčelí se nachází hranolová věž.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Kateřiny - Uhelná
© František Kinař 05/2017
Obec Uhelná se nachází v moravském Slezsku, v okrese Jeseník. Uhelná sousedí na západě s městem Javorník, na jihu s Polskem a na východě s obcemi Skorošice, Vlčice a Bernartice. Od okresního města Jeseník je vzdálena 21 km a od krajského města Olomouc 87,5 km. V obci se nachází římskokatolický farní kostel svaté Kateřiny, postavený roku 1801.
čerpáno z https://cs.wikipedia.org, 22.5. 2017
popis

Jednolodní neorientovaná stavba kostela na pravoúhlém obdélníkovém půdorysu je zakončena pravoúhlým presbytářem s okosenými rohy. Z presbytáře vybíhá na levé straně sakristie čtvercového půdorysu. Průčelí vrcholí centricky umístěnou hranolovou věží, mírně předstupující před štítovou zeď. Je členěno třemi osami, hlavní vstup je situován centrálně. Boční fasády jsou členěny čtyřmi osami, fasáda sakristie jednou osou na každé straně. Venkovní omítka kostela je vápenná, hladká. Vertikálním prvkem jsou protáhlé okenní otvory a věž kostela. Horizontální prvek je vnesen průběžnou korunní římsou a jednoduchým soklem, který je ve spodní části obložen kamennými bloky. Stavba je zastřešena sedlovou střechou, kterou má i sakristie. Věž je ukončena cibulovitou helmicí s makovicí krytou plechem. Hlavní vstup je zaklenut stlačeným obloukem. Nad hlavním vstupem je v omítce uveden letopočet 1803. Loď je zaklenuta třemi poli pruské klenby s výsečemi…  číst dále

František Kinař - zdroj: Seznam nemovitých kulturních památek okresu Jeseník (Olomouc 2001) --- Internetové stránky obce Uhelná, červen 2003, 25.8. 2014

historie

V nejstarších dobách Uhelné bychom zde kostel hledali marně. Uhelná patřila od nejstarších dob do vlčické farnosti, a to až do roku 1582, kdy byla fara ve Vlčicích zrušena. Poté docházeli místní lidé na bohoslužby až do vzdálených Skorošic. Po skončení třiceti války se opět začalo myslet i na duchovní věci, pro člověka tak důležité, a tak v roce 1678 byla ve Vlčicích opět obnovena farnost a Uhelná se stala součástí zdejšího farního obvodu. Náhoda tomu chtěla, že v lednu roku 1792 odkázala ve své závěti na stavbu kostela v Uhelné nemalou částku 3 050 zlatých bezdětná manželka někdejšího ranhojiče z Javorníka Kateřina Freundová. Paní Kateřina se však nespokojila jen s věnováním této částky, ale darovala také 6 000 zlatých na obživu chudých farníků. Úroky z věnovaných peněz nakonec částku věnovanou rodačkou z Uhelné obci ještě navýšily, a tak z této částky měla být postavena ještě škola a fara. Obyvatelé Uhelné se…  číst dále

čerpáno z http://www.rozhlas.cz, 22.5. 2017

Komentáře

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Uhelná

Místa v okolí

 Horní Fořt
 Čertovy kazatelny
 Pustý Zámek
 Vlčice
 Jánský vrch
 Rychleby
 Buková
 Javorník
 Bernartice
 Kohout
 kaple sv. Josefa
 Bílý Potok
 kostel sv. Vavřince
 Lisie Kąty
 boží muka
 Tomíkovice
 Horní Heřmanice
 kaple Panny Marie
 Hraničky
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 Hukovice
 Ujeździec
 Žulová
 Karpień
 vyhlídka Na Trojaku
 boží muka
 Borůvková hora
 kostel sv. Filipa
 Vápenná
 Ścibórz
 Piotrowice Nyskie
 radnice
 městské opevnění
 Černá Voda
 Vidnava - MPZ
 Vidnava
 Kaltenštejn
 Dolní Červená Voda
 Otmuchovské jezero
 Bílá Voda
 Chałupki
 vápenky
 Błotnica
 Błotnica
 Medvědí kámen
 Otmuchów
 evangelický kostel
 radnice
 kostel sv. Anny
 jeskyně Na Pomezí
 fojtství
 Obří výhledna
 Balneopark
 Lázně Jeseník
 Priessnitzova hrobka
 dům Katovna
 radnice
 Jeseník
 Čertovy kameny
 Zlatý Chlum
Základní informace místa
ID místa: 11835
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.5.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama