Otmuchovské jezero

Jezioro Otmuchowskie, Staubecken Ottmachau, Otmuchów
Vodní nádrž vznikla v době Výmarské republiky v letech 1928-1933. Na 6 km dlouhé hrázi je hydroelektrárna osazená dvěma Kaplanovými turbínami s výkonem 4,8 MW. Do provozu bylo vodní dílo uvedeno 17.6.1933.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2020
Západně od slezského města Otmuchów (německy Ottmachau), ležícího v jižním Polsku asi 10 km od státní hranice s ČR, se rozkládá přehradní nádrž zvaná Otmuchovské jezero (polsky Jezioro Otmuchowskie) vybudovaná na Kladské Nise. Rozloha přehrady je okolo 2 000 ha a největší hloubka dosahuje 18 m. Přehrada slouží k výrobě elektrické energie, rybolovu a díky písečným plážím také k rekreaci. Na severním a jižní břehu jsou situovány kempy.
Luděk Vláčil, 11.1. 2021

  historie

  Pozemky v okolí města byly koupeny správou říšských vodních cest v době Výmarské republiky. Stavba nádrže byla zahájena v roce 1928 a k jejímu dokončení došlo roku 1933. Vodní dílo na řece Kladská Nisa zaměstnalo přes 2 000 dělníků. Na 6 km dlouhé hrázi rovněž vznikla hydroelektrárna osazená dvěma Kaplanovými turbínami s výkonem 4,8 MW. Do provozu byla nádrž uvedena 17.6.1933.
  Luděk Vláčil - zdroj: https://www.turistika.cz a další, 23.1. 2021
  Polsko, opolskie,

  Místa v okolí

   Ścibórz
   kostel sv. Anny
   evangelický kostel
   Otmuchów
   radnice
   Bernartice
   Horní Heřmanice
   Lisie Kąty
   Kohout
   Chałupki
   Vidnava - MPZ
   kaple Panny Marie
   kostel sv. Vavřince
   boží muka
   Vidnava
   Bílý Potok
   Hukovice
   Javorník
   Buková
   Jánský vrch
   Horní Fořt
   kostel sv. Kateřiny
   kaple sv. Josefa
   Kobylá nad Vidnavkou
   kostel sv. Jáchyma
   Dolní Červená Voda
   Błotnica
   Čertovy kazatelny
   Błotnica
   Vlčice
   Tomíkovice
   Pustý Zámek
   Rychleby
   Karpień
  Základní informace místa
  ID místa: 15462
  Typ místa: voda
  Podkategorie: přehrada
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 25.1.2021
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama