Otmuchovské jezero

Jezioro Otmuchowskie, Staubecken Ottmachau, Otmuchów
Vodní nádrž vznikla v době Výmarské republiky v letech 1928-1933. Na 6 km dlouhé hrázi je hydroelektrárna osazená dvěma Kaplanovými turbínami s výkonem 4,8 MW. Do provozu bylo vodní dílo uvedeno 17.6.1933.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2020
Západně od slezského města Otmuchów (německy Ottmachau), ležícího v jižním Polsku asi 10 km od státní hranice s ČR, se rozkládá přehradní nádrž zvaná Otmuchovské jezero (polsky Jezioro Otmuchowskie) vybudovaná na Kladské Nise. Rozloha přehrady je okolo 2 000 ha a největší hloubka dosahuje 18 m. Přehrada slouží k výrobě elektrické energie, rybolovu a díky písečným plážím také k rekreaci. Na severním a jižní břehu jsou situovány kempy.
Luděk Vláčil, 11.1. 2021
historie

Pozemky v okolí města byly koupeny správou říšských vodních cest v době Výmarské republiky. Stavba nádrže byla zahájena v roce 1928 a k jejímu dokončení došlo roku 1933. Vodní dílo na řece Kladská Nisa zaměstnalo přes 2 000 dělníků. Na 6 km dlouhé hrázi rovněž vznikla hydroelektrárna osazená dvěma Kaplanovými turbínami s výkonem 4,8 MW. Do provozu byla nádrž uvedena 17.6.1933.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.turistika.cz a další, 23.1. 2021

Polsko, opolskie,

Místa v okolí

 Ścibórz
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 Otmuchów
 radnice
 Piotrowice Nyskie
 Ujeździec
 Bernartice
 městské opevnění
 Horní Heřmanice
 radnice
 Lisie Kąty
 Kohout
 Chałupki
 Vidnava - MPZ
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 Bílý Potok
 boží muka
 Vidnava
 Javorník
 Hukovice
 Buková
 Jánský vrch
 Horní Fořt
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 Dolní Červená Voda
 Błotnica
 Błotnica
 Čertovy kazatelny
 Vlčice
 Tomíkovice
 Pustý Zámek
 Rychleby
 Karpień
Základní informace místa
ID místa: 15462
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.1.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama