Otmuchovské jezero

Jezioro Otmuchowskie, Staubecken Ottmachau, Otmuchów
Vodní nádrž vznikla v době Výmarské republiky v letech 1928-1933. Na 6 km dlouhé hrázi je hydroelektrárna osazená dvěma Kaplanovými turbínami s výkonem 4,8 MW. Do provozu bylo vodní dílo uvedeno 17.6.1933.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2020
Západně od slezského města Otmuchów (německy Ottmachau), ležícího v jižním Polsku asi 10 km od státní hranice s ČR, se rozkládá přehradní nádrž zvaná Otmuchovské jezero (polsky Jezioro Otmuchowskie) vybudovaná na Kladské Nise. Rozloha přehrady je okolo 2 000 ha a největší hloubka dosahuje 18 m. Přehrada slouží k výrobě elektrické energie, rybolovu a díky písečným plážím také k rekreaci. Na severním a jižní břehu jsou situovány kempy.
Luděk Vláčil, 11.1. 2021
historie

Pozemky v okolí města byly koupeny správou říšských vodních cest v době Výmarské republiky. Stavba nádrže byla zahájena v roce 1928 a k jejímu dokončení došlo roku 1933. Vodní dílo na řece Kladská Nisa zaměstnalo přes 2 000 dělníků. Na 6 km dlouhé hrázi rovněž vznikla hydroelektrárna osazená dvěma Kaplanovými turbínami s výkonem 4,8 MW. Do provozu byla nádrž uvedena 17.6.1933.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.turistika.cz a další, 23.1. 2021

Polsko, opolskie,

Místa v okolí

 Ścibórz
 kostel sv. Anny
 evangelický kostel
 Otmuchów
 radnice
 Ujeździec
 Bernartice
 městské opevnění
 Horní Heřmanice
 radnice
 Lisie Kąty
 Kohout
 Chałupki
 Vidnava - MPZ
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 Bílý Potok
 Vidnava
 boží muka
 Hukovice
 Javorník
 Buková
 Jánský vrch
 Horní Fořt
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Josefa
 Kobylá nad Vidnavkou
 kostel sv. Jáchyma
 Dolní Červená Voda
 Błotnica
 Čertovy kazatelny
 Błotnica
 Vlčice
 Tomíkovice
 Pustý Zámek
 Rychleby
 Karpień
Základní informace místa
ID místa: 15462
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.1.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama