Židovský hřbitov byl založen přibl. v 1. pol. 15. stol., nejstarší z 313 dochovaných náhrobků je z r. 1694. R. 1802 byl poničen požárem (dřevěné náhrobky), r. 1945 byl těžce poškozen při válečných bojích. Hřbitov je unikátní náhrobky polského (slezského) typu. R. 1958 byl prohlášen národní památkou.
Hlavní obrázek místa
židovský hřbitov Osoblaha
© Rodochrozit, 06/2012
Židovské osídlení Osoblahy je doloženo od r. 1334, kdy se zde usadilo několik židovských rodin. V 15. a 16. století (doba zákazu pobytu Židů v okolním Slezsku; později vyhnání vídeňských Židů r. 1670) přicházely další rodiny uprchlíků, které se zde usazovaly a židovská komunita se rozrůstala. Samotná židovská čtvrť byla zřízena snad v 15. století. R. 1802 židovské ghetto společně s městem vyhořelo. R. 1945 bylo zničeno při válečných bojích; z celé čtvrti zbyly jen tři domy. Hřbitov byl založen pravděpodobně v 1. polovině 15. století a postupně byl několikrát rozšiřován. Nejstarší z celkem 313 dochovaných náhrobků je z r. 1694. R. 1802, při velkém požáru města, byl zasažen i hřbitov a shořelo mnoho dřevěných náhrobků. Pohřbívalo se zde do 30. let 20. století. R. 1945 byl hřbitov těžce poškozen při válečných bojích. Jedná se o velmi cenný hřbitov s náhrobky polského (slezského) typu, v Čechách unikátní. Náhrobky polského typu se odlišují od jiných náhrobků mnohem zdobnější horní částí. R. 1958 byl hřbitov prohlášen národní kulturní památkou. Počátkem 90. let byl hřbitov opraven a od té doby je pravidelně udržován.
Židovské památky v Čechách a na Moravě, Fiedler J.; Židovské památky v Čechách, B. Rozkošná a P. Jakubec, 8.7. 2012
historie

Dva základní typy židovských náhrobků

Běžnějším typem náhrobku, který se objevuje na židovských hřbitovech v Čechách, je stéla – kamenná náhrobní deska zapuštěná kolmo do země. Dříve bývaly běžné i stély dřevěné, vyřezávané. Méně běžným typem náhrobku je tumba, sestávající z několika kamenných desek a připomínající antický sarkofág (jsou i tumby z jednoho kamene, nebo zděné, připomínající malý domeček). Tumby se stavěly většinou nad hroby nejváženějších představitelů židovské obce.

Židovské památky v Čechách a na Moravě, Fiedler J., 8.7. 2012

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Osoblaha

Místa v okolí

 městské hradby
 kostel sv. Mikuláše
 Slezské Pavlovice
 Fulštejn
 Gebauerova hrobka
 Dívčí Hrad
 Hrozová
 Slezské Rudoltice
 kostel sv. Jiří
 Jindřichov
 Hraniční vrch
 Město Albrechtice
 Město Albrechtice
 Město Albrechtice
 Hynčice
 Eldorado
Základní informace místa
ID místa: 5759
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.6.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama