Vodní hrad založil v letech 1291-1295 svídnicko-javorský kníže Boleslav I. Surový. Později sloužil loupeživým rytířům, proto byl také několikrát dobyt a zničen. V r. 1832 zcela rozebrán poslední zbytek hradu, kterým byla věž. Dodnes se zachoval pouze vodní příkop a náspy.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2020
Výrazná lokalita hradu Neuhaus se nachází na jižním okraji vesničky Chałupki, která leží asi 3 km severně od města Paczków (něm. Patschkau, počeštěně Pačkov) v Dolním Slezsku. I když je dodnes příkop zatopen, dá se do prostoru hradu vstoupit ze silnice, která přes něj prochází. Terén včetně příkopu je v letních měsících značně zarostlý a těžko rozeznatelný.
Luděk Vláčil, 4.8. 2020
popis

Jádro hradu tvoří podlouhlá oválná vyvýšenina o rozměrech přibližně 60×100 m vysoká asi 3 m, která je obklopena 20 m širokým a 8 m vysokým náspem a vodním příkopem. Při archeologickém výzkumu byl objeven oblý úsek kamenné obvodové zdi o tloušťce 2,3 m s kolmou stěnou o šířce asi 1 m a fragmentem válcové věže.

Luděk Vláčil - zdroj: https://de.wikipedia.org, https://www.palaceslaska.pl, 4.8. 2020

historie

Vodní hrad byl založen za svídnicko-javorského knížete Boleslava I. Surového (Bolko I. Surowy [1252?–1301]) k ochraně jižní hranice Polska. K založení muselo dojít mezi lety 1291 až 1295, protože tuto oblast Boleslav I. Surový získal až v roce 1291 a v roce 1295 již byl na hradě uváděném jako "Novum Castrum" jmenován purkrabím Petr z Lubnowa (Peter von Liebenau). Později se stal součástí Niského knížectví a od roku 1342 patřil k zemím Koruny české. Hrad vlastnili Jošt Moravský, vratislavský biskup Václav II. Lehnický a nakonec přešel do rukou loupeživých rytířů. V roce 1440 hrad loupeživého rytíře Zikmunda z Reichenau zvaného Rachna dobyl Hynek IV. Krušina z Lichtenburka, který byl příznivcem husitů a měl také podnikat loupeživé výpravy. To mělo za následek zásah vratislavských měšťanů, kteří v roce 1443 společně s Vilémem Opavským hrad vypálili. Později se zřícenina opět stala sídlem loupeživých rytířů. V roce…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.repozytorium.uni.wroc.pl/Content/89407/Boguszewicz_Corona%20Silesiae.pdf?fbc, https://de.wikipedia.org, https://www.palaceslaska.pl a další, 3.8. 2020

Půdorys místa

vrstevnicový plán sídla
© Artur Boguszewicz: Corona Silesiae. Zamki Piastów fürstenberskich na południowym pograniczu księstwa jaworskiego, świdnickiego i ziębickiego do połowy XIV wieku. Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2010
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 radnice
 městské opevnění
 Błotnica
 Błotnica
 Lisie Kąty
 Ujeździec
 kostel sv. Vavřince
 Bílý Potok
 Kohout
 Bílá Voda
 Kamieniec Ząbkowicki
 Ścibórz
 Otmuchovské jezero
 Javorník
 Jánský vrch
 Bernartice
 Horní Fořt
 Borůvková hora
 kostel sv. Anny
 evangelický kostel
 Čertovy kazatelny
 Otmuchów
 radnice
 Pustý Zámek
 kostel sv. Kateřiny
 Rychleby
 Horní Heřmanice
 Buková
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Hukovice
 kostel sv. Hedviky
 radnice
 Ząbkowice Śląskie
 Vidnava - MPZ
 Vidnava
Základní informace místa
ID místa: 15125
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama