Vodní hrad založil v letech 1291-1295 svídnicko-javorský kníže Boleslav I. Surový. Později sloužil loupeživým rytířům, proto byl také několikrát dobyt a zničen. V r. 1832 zcela rozebrán poslední zbytek hradu, kterým byla věž. Dodnes se zachoval pouze vodní příkop a náspy.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2020
Výrazná lokalita hradu Neuhaus se nachází na jižním okraji vesničky Chałupki, která leží asi 3 km severně od města Paczków (něm. Patschkau, počeštěně Pačkov) v Dolním Slezsku. I když je dodnes příkop zatopen, dá se do prostoru hradu vstoupit ze silnice, která přes něj prochází. Terén včetně příkopu je v letních měsících značně zarostlý a těžko rozeznatelný.
Luděk Vláčil, 4.8. 2020
popis

Jádro hradu tvoří podlouhlá oválná vyvýšenina o rozměrech přibližně 60×100 m vysoká asi 3 m, která je obklopena 20 m širokým a 8 m vysokým náspem a vodním příkopem. Při archeologickém výzkumu byl objeven oblý úsek kamenné obvodové zdi o tloušťce 2,3 m s kolmou stěnou o šířce asi 1 m a fragmentem válcové věže.

Luděk Vláčil - zdroj: https://de.wikipedia.org, https://www.palaceslaska.pl, 4.8. 2020

historie

Vodní hrad byl založen za svídnicko-javorského knížete Boleslava I. Surového (Bolko I. Surowy [1252?–1301]) k ochraně jižní hranice Polska. K založení muselo dojít mezi lety 1291 až 1295, protože tuto oblast Boleslav I. Surový získal až v roce 1291 a v roce 1295 již byl na hradě uváděném jako "Novum Castrum" jmenován purkrabím Petr z Lubnowa (Peter von Liebenau). Později se stal součástí Niského knížectví a od roku 1342 patřil k zemím Koruny české. Hrad vlastnili Jošt Moravský, vratislavský biskup Václav II. Lehnický a nakonec přešel do rukou loupeživých rytířů. V roce 1440 hrad loupeživého rytíře Zikmunda z Reichenau zvaného Rachna dobyl Hynek IV. Krušina z Lichtenburka, který byl příznivcem husitů a měl také podnikat loupeživé výpravy. To mělo za následek zásah vratislavských měšťanů, kteří v roce 1443 společně s Vilémem Opavským hrad vypálili. Později se zřícenina opět stala sídlem loupeživých rytířů. V roce…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.repozytorium.uni.wroc.pl/Content/89407/Boguszewicz_Corona%20Silesiae.pdf?fbc, https://de.wikipedia.org, https://www.palaceslaska.pl a další, 3.8. 2020

Půdorys místa

vrstevnicový plán sídla
© Artur Boguszewicz: Corona Silesiae. Zamki Piastów fürstenberskich na południowym pograniczu księstwa jaworskiego, świdnickiego i ziębickiego do połowy XIV wieku. Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2010
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 městské opevnění
 radnice
 Błotnica
 Błotnica
 Lisie Kąty
 Ujeździec
 kostel sv. Vavřince
 Bílý Potok
 Kohout
 Bílá Voda
 Kamieniec Ząbkowicki
 vápenky
 Ścibórz
 Otmuchovské jezero
 Javorník
 Jánský vrch
 Bernartice
 Horní Fořt
 Borůvková hora
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 Čertovy kazatelny
 Otmuchów
 radnice
 Pustý Zámek
 Rychleby
 kostel sv. Kateřiny
 Horní Heřmanice
 Piotrowice Nyskie
 Buková
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Hukovice
 kostel sv. Hedviky
 radnice
 Frankenstein
 kostel sv. Anny
 Křivá věž
 Kauffungův palác
 Ząbkowice Śląskie
 Vidnava - MPZ
 Vidnava
Základní informace místa
ID místa: 15125
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama