Jeskynní systém, největší tohoto druhu v ČR, byl objeven r. 1934 při těžbě mramoru. V l. 1936-1949 byl prozkoumáván, r. 1950 byl zpřístupněn veřejnosti. Od r. 1958 je součástí chráněného území. R. 1965 byl vyhlášen Národní přírodní památkou. V l. 2004-2005 proběhla v jeskyni rekonstrukce.
Hlavní obrázek místa
Jeskyně na Pomezí.
© Milan Smoleň 07/2006

VSTUPNÉ

plné: 110,- senioři (věk 65+): 80,- Kč snížené: 50,- Kč příplatek foto/video (vč. mobil. telefonů): 40,-Kč snížené vstupné - děti ve věku 6 - 15 let, držitelé průkazu osob ZTP starší 15 let, studenti do 26 let po předložení průkazu o studiu, členové Českého svazu ochránců přírody po předložení členského průkazu. sleva na sníženém vstupném 50% - hromadné skupiny dětí do 6 let, hromadné skupiny držitelů průkazu ZTP ve věku 6-15 let volný vstup - děti do 6 let (s výjimkou hromadných skupin), držitelé průkazu ZTP/P vč. průvodce, držitelé průkazu ZTP ve věku 6-15 let (s vyjímkou hromadných skupin), členové České nebo Slovenské speleologické společnosti po předložení člen. průkazu, zaměstnanci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR po předložení průkazu, zaměstnanci správ jeskyní sdružených v ISCA po předložení průkazu, členové Českého svazu ochránců přírody mladší 15 let nebo po předložení průkazu Mladého ochránce přírody
http://www.caves.cz/cz/jeskyne/jeskyne-na-pomezi, 8.2. 2012
turistické

Jeskyně se nachází při silnici I/60 z Jeseníku do Žulové, po průjezdu Lázněmi Lipová vlevo u hlavní silnice. Jeskyně leží v zalesněném svahu vedle silnice, vchod je již na katastrálním území Vápenná. Celková délka návštěvní trasy je 530 metrů, prohlídka trvá 45 min. Průměrná teplota v jeskyni je 7,7°C.

1.8. 2004

historie

Jeskynní kras Na Pomezí je největším přístupným systémem v ČR, vzniklým rozpouštěním mramoru. Mramor čili krystalický vápenec je hornina obsahující více než 95 % kalcitu. Jeskyně vznikla převážně korozní činností podzemních vod. Jedná se o velmi členitý komplex chodeb, dómů a komínů s bohatou krápníkovou výzdobou na dvou patrech. Jeskyně byla objevena r. 1934 při těžbě mramoru v Havránkově lomu. V letech 1936-1949 probíhalo prozkoumávání jeskyně. R. 1950 byla jeskyně zpřístupněna veřejnosti. R. 1958 se stala s okolím součástí chráněného území. R. 1965 byla vyhlášena národní přírodní památkou. V l. 2004-2005 proběhla v jeskyni rozsáhlá rekonstrukce (chodníky, elektroinstalace atp.).

čerpáno zejména z http://www.caves.cz, 8.2. 2012

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Vápenná

Místa v okolí

 Medvědí kámen
 fojtství
 kostel sv. Václava
 Lázně Jeseník
 Balneopark
 Obří výhledna
 Priessnitzova hrobka
 radnice
 dům Katovna
 kostel sv. Filipa
 Vápenná
 Jeseník
 Kaltenštejn
 sanatorium Altvater
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 Adolfovice
 Zlatý Chlum
 Čertovy kameny
 Černá Voda
 Žulová
 kaple sv. Rocha
 kostel Tří králů
 Tomíkovice
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 Vozka
 Široký Brod
 Široký Brod
 Hradec
 Kalich hořkosti
 kaple sv. Josefa
 chata Rejvíz
 Dolní Červená Voda
 vápenky
 Velké Kunětice
 Vlčice
 Hukovice
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Červenohorské sedlo
 Buková
 Branná
 kostel sv. Michala
 fojtství
 Vidnava
 Hraničky
 Lurdská jeskyně
 Vidnava - MPZ
 Koberštejn
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Wolfganga
 Quinburk
 Horní Fořt
 Pustý Zámek
 Čertovy kazatelny
 Rychleby
 Pustý zámek
 Rabenštejn
 Fürstenwalde
Kontaktní informace
Správa jeskyně Na Pomezí
790 61 Lipová - lázně
Tel: 584 421 284
pomezi@caves.cz
Základní informace místa
ID místa: 2486
Typ místa: příroda
Podkategorie: jeskyně
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 2.8.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama