Správní objekt panství strahovské kanonie nazývaný zámkem byl vybudován v jednoduchém barokním slohu v 1.pol. 18. století jako součást tehdejšího dvora. Majetkem kanonie byl až do roku 1948, kdy byl statek rozparcelován a zámek přešel do vlastnictví obce. Dnes je v něm umístěná místní pošta.
Hlavní obrázek místa
Východní průčelí zámku
© Dušan Dohňanský 07/2017
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1314, kdy zde měl majetky jakýsi Valter z Mikulovic. V roce 1493 přechází obec do majetku želivského kláštera a v roce 1622 do majetku kláštera strahovského. Jeho církevní představitelé se rozhodli někdy ve 2. polovině 17. století vybudovat v obci hospodářský dvůr. Není však vyloučeno, že na stejném místě již nestal dvůr původních majitelů. V 1. polovině 18. století byla vybudována v sv. části dvora architektonicky nevýrazná jednopatrová barokní budova sloužící pro příležitostní pobyt příslušníků řádu a pro správu panství. Objekt byl nazýván zámkem. K západnímu krátkému křídlu byla přistavěna architektonicky cenná barokní sýpka s volutovými štíty a nárožní bosáži. Strahovská kanonie vlastnila dvůr se zámkem až do roku 1948, kdy přešel do vlastnictví obce. Budova zámku byla značně zmodernizována a po léta sloužila různým statním a obecním organizacím. Dnes je v něm umístěná místní pošta.
D. Dohňanský, zdroj: F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 28.5. 2020
Jihomoravský kraj, Mikulovice

Místa v okolí

 Němčičky
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 Lapikus
 Višňové
 Horní Dunajovice
 Tvořihráz
 Ratíšovice
 kaple sv. Anny
 poklona
 poklona
 kostel sv. Prokopa
 Únanov
 poklona
 Želetice
 Žerotice
 poklona
 Želetice
 poklona
 Pustý zámek
 Plenkovice
 Jevišovice
 Újezd
 boží muka
 barokní sýpka
 kostel sv. Josefa
 Jevišovice
 Bohunice
 Tavíkovice
 Jevišovice
 kostel sv. Markéty
 Přímětice
 Kravsko
 Slatina
 Horní Kounice
 Slatina
 Slatina
 sýpka
 Skalice
 židovský hřbitov
 Džbánice
 Červený most
 Biskupice
 Biskupice
 městské hradby
 Pražská brána
 kostel sv. Michala
 dvůr Alinkov
 Ugartův palác
 Litovany
 Althanský palác
 znojemské podzemí
 Daunův palác
 Radniční věž
 kostel sv. Mikuláše
 Rešice
 kaple sv. Kateřiny
 Vlkova věž
 Znojmo
 boží muka
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 Dyje
 Tulešice
 Boskovštejn
 Vrbkův kámen
 Louka
 Louka
 Pavlický dvůr
 Bukovina
 Pulkov
 boží muka
 Lechovice
 Šenkenberk
 Mstěnice
 zaniklá ves Mstěnice
 boží muka
 Králův stolec
 Tasovice
 Lipňany
 Mstěnice
 Ledvice (Vémyslice)
 Rybníky
 Popice
 socha sv. Floriána
 Hostim
 Dukovany
 Allein
 Dobřínsko
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Markéty
 Templštejn
 Nový Hrádek u Lukova
 Božice
 boží muka
 Kaja
Základní informace místa
ID místa: 14922
Typ místa: zámek
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama