Stavba byla zahájena 7. dubna 1940 podle projektu boskovického architekta a stavitele Karla Fabiánka. Kostel Českobratrské církve evangelické byl otevřen při slavnostních bohoslužbách 29. června 1941. Od r. 1996 je kulturní památka ČR.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2019
Boskovice jsou moravským městem ležícím na hranicích Drahanské vrchoviny v okrese Blansko v Jihomoravském kraji, 14 km severně od okresního města a 33 km severně od Brna. Nejvýznamnější památkou a turistickým cílem je mohutná zřícenina hradu ze 13. století. Za navštívení stojí i empírový zámek s parkem a několika dalšími objekty. K majetku panstva patřil také pivovar ze 17. stol. K dalším památkám patří například synagoga s židovským ghettem, radnice nebo barokní rezidence, kostel sv. Jakuba Staršího a kostel Všech svatých. K mladším sakrálním stavbám patří pravoslavný chrám sv. Jana Theologa a evangelický kostel s dominantní věží zakončenou knihou a kalichem, který stojí v centru města na nároží Hybešovy ulice a náměstí 9. května.
Luděk Vláčil, 20.10. 2019
popis

Jednolodní plochostropá funkcionalistická stavba se zřetelným vlivem modernistických postupů je zdařilým příkladem jejich uplatnění pro duchovní potřeby. Průčelí, vybíhající do oboustranných rizalitů, je ve spodní části prolomeno třemi prosklenými vstupy, nad nimi je pak na jednoduché římse položena plochá střecha. Na průčelí navazující hlavní loď je osvětlena vertikálními pásy oken. Rizality jsou z boku osvětleny dvěma pásy oken, mezi nimiž se vinou lizény. Věž je představena před lodí, uprostřed prolomena vertikálním pásem oken a nahoře ukončena odstupněným hranolem. Ten drží samotný vrchol stavby - kovovou knihu symbolizující Bibli a na ní stojící kalich. Loď je zastřešena valbou, která je posazena na odstíněné římse a osvětlena pásy oken.

Jiří Špaček - zdroj: http://boskovice.evangnet.cz, 25.10. 2019

historie

Po zřízení kazatelny v boskovickém gymnáziu roku 1924 se brzy ukázalo, že vypůjčená místnost v budově nebude dostačovat. Začalo se proto uvažovat o vybudování nové modlitebny. Na jaře 1935 byl od města zakoupen vhodný pozemek pro vznik kostela. Stavba začala 7. dubna 1940. Nový kostel byl otevřen při slavnostních bohoslužbách 29. června 1941 za účasti brněnského seniora dr. V. Hájka, synodního seniora dr. J. Křenka, boskovického starosty Večeři a dalších hostů. Stavba vznikla podle projektu boskovického architekta a stavitele Karla Fabiánka. Zadavatel projektu, místní sbor Českobratrské církve evangelické, se nechal inspirovat podobou nového evangelického kostela v Poličce. Kostel je nejmladší kulturní památkou města, do seznamu kulturních památek byl jako jediná funkcionalistická stavba v Boskovicích zařazen roku 1996. Kostel slouží farnímu sboru Českobratrské církve evangelické, který v kostele pořádá pravidelné bohoslužby a další akce.

Jiří Špaček a Luděk Vláčil - zdroj: http://boskovice.evangnet.cz a další, 12.10. 2019

Jihomoravský kraj,  Blansko  (BK), Boskovice

Místa v okolí

 Muzeum Boskovicka
 Boskovice - Rezidence
 radnice
 synagoga maior
 panský dvůr
 Boskovice
 jízdárna
 zámecký skleník
 panský pivovar
 boží muka
 Boskovice – Bašta
 Boskovice
 boží muka
 Puklův mlýn
 židovský hřbitov
 Újezd u Boskovic
 Sudice II.
 Rovná
 Sudický dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Svitávka
 Podolí
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Marka
 větrný mlýn
 Sebranice
 boží muka
 rychta se žudrem
 rybník Suchý
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 Šebetov
 Žďárná
 Šebetov
 Velký Chlum
 Voděrady
 Kořenec
 Štěničkův mlýn
 Rájec nad Svitavou
 kostel sv. Václava
 Letovice
 evangelický kostel
 Rájec nad Svitavou
 Rájec nad Svitavou
 kostel sv. Prokopa
 Petrovice
 Hradisko
 Drnovice
 Drnovice
 větrný mlýn
 boží muka
 Sloup
 Sloup
 Oborský dvůr
 Borotín
 archeopark Isarno
 Černá Hora
 Lysice
 boží muka
 Hřebenáč
 kostel sv. Vavřince
 Kůlna
 Cetkovice
 větrný mlýn
 kostel sv. Stanislava
 Kunštát
 kostel sv. Vavřince
 Porčův mlýn
 boží muka
 Podvrší
 Burianova rozhledna
 Rychvald
 Velké Opatovice
 kaple sv. Josefa
 boží muka
 vápenka Malá dohoda
 Holštejn
 Kalvodův kříž
 Zukalův mlýn
 Holštejn
 Nová a Stará Rasovna
 Piková dáma
 boží muka
 Koňský spád
 Vápenka
 Velké Opatovice
 propast Macocha
 Blansek
 Punkevní jeskyně
 hrádek Lipová
 Blansko
 Ostrov u Macochy
 Úsobrno
 boží muka
 Lečenec
 jeskyně Balcarka
 kostel sv. Jeronýma
 Křetín
 Cigánská jeskyně
 kostel sv. Martina
 Černá skála
 Kateřinská jeskyně
 Rytířská jeskyně
 Roubanina
 Čertův most
 Dvorce
 zvonice
 biokoridor Skřípov
 Rumberk
 Milonice
 Milonice
 Babylon u Kozárova
 Hlaváčkův kříž
 boží muka
 fara na Kalvárii
 Krchůvek
 Rozsíčka
 kříž na Zálomí
 Újezd u Černé Hory
 kostel Všech svatých
 Jaroměřice
 Trmačov
 Rozstání
 Kojál
 kaple svaté Anny
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Josefa
 hřebčín Murhof
 Jesenec
 kostel sv. Libora
 kostel sv. Kateřiny
Základní informace místa
ID místa: 14438
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.10.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama