Smírčí kříž z hrubozrnné žuly má výšku 95 cm, šířku 85 cm a tloušťku 28 cm. V minulosti byl označován jako „Švédský kříž“ (Schwedenkreuz), jeho doba vzniku ani důvod vytvoření však není ničím doložen. V pramenech bývá datován do období 14. až 16. století. Památkově chráněný od roku 1958.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2020
Smírčí kříž z hrubozrnné žuly má výšku nadzemní části 95 cm, šířku 85 cm a tloušťku 28 cm. V minulosti byl označován jako „Švédský kříž“ (Schwedenkreuz), jeho doba vzniku ani důvod vytvoření však není ničím doložen. Na kříži nejsou žádné nápisy ani symboly. V pramenech bývá datován velmi neurčitě, někdy do období 14. až 16. století. V 19. století byl na vrcholu osazen litinový kříž. Po vysídlení německého obyvatelstva na konci druhé světové války přestal být udržován a chátral. Od roku 1958 je památkově chráněný. Litinový kříž byl vyvrácen někdy v druhé polovině 20. století, přitom došlo k poškození horní části kamenného kříže. Při rekonstrukci snad na počátku 21. století byla odlomená část vrácena na původní místo a otvor po litinovém kříži byl vyplněn betonem.
Milan Caha (zdroj: http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz ), 2.5. 2020
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Krásné Údolí

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 popraviště
 Toužim
 boží muka
 kaple sv. Kříže
 radnice
 kostel sv. Jiří
 mariánský sloup
 panský dům
 mariánský sloup
 radnice
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 synagoga
 kaple sv. Floriána
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Javorná
 Poutnov
 Rankovice
 hornické muzeum
 Krásenský vrch
 Pluhův bor
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Jiří
 stará škola
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 trojiční sloup
 kaple sv. Siarda
 Brložec
 kostel sv. Blažeje
 Bochov
 bývalá rychta
 kostel sv. Jakuba
 Hartenštejn
 kostel sv. Vavřince
 kaple Panny Marie z Re
 radnice
 Hungerberg
 bývalá fara
 kostel sv. Jakuba
 neogotická studna
 kašna
 Prohořský hrádek
 zaniklá obec Mlyňany
 kaple sv. Anny
 Stružná
 kaple Panny Marie
 Údrč
 kostel sv. Leonarda
 Údrč
 Ratibořský mlýn
 kaple Panny Marie
 Štědrá
 Zahrádecká kyselka
 vysílač Krašov
 Štědrá
 Andělská Hora
 Svatošské skály
 Krudum
 Bražec
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Ondřeje
 Smraďoch
 kostel sv. Václava
 Vlkošov
 mariánský sloup
 Jeskynní vyhlídka
 Úterý – MPZ
 radnice
 kaple sv. Anny
 radnice
 městské hradby
 trojiční sloup
 Loket – MPR
 kostel sv. Václava
 Loket
 silniční most
 park Boheminium
 Zpívající fontána
 Hamelika
Základní informace místa
ID místa: 14822
Typ místa: ostatní
Podkategorie: smírčí kámen
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama