Barokní kostel z let 1701–34 (Wolf Braunbock z Teplé) na místě starší stavby v západní části města pod loketským hradem. Od 30. let 19. století na vysoké opěrné zdi s kašnou, tehdy zanikla zeď bývalého hřbitova.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 10/2011
Kostel stojí nad západním koncem náměstí, prochází se kolem něj ke hradu. Na rozdíl od mnoha obdobných objektů je v denních hodinách volně přístupný, bohoslužby se konají v pondělí od 8.00, v neděli od 10.00, ve středu a čtvrtek od 17.00 (v zimním období v kapli sv. Kříže na faře).
Ivan Grisa, 21.11. 2009

  historie

  Kostel svatého Václava v Lokti
  Zasvěcení farního kostela v Lokti i jeho umístění těsně pod hradem svědčí o tom, že vznikl krátce po stavbě královského hradu počátkem 13. století. Poprvé je doložen roku 1240, jedinou dochovanou částí je severní portál a kvádříkové zdivo severní zdi. Od roku 1248 zde farní správu vykonávají křižovníci s červenou hvězdou. Roku 1325 Jan Lucemburský slíbil přenesení kostela na důstojnější místo, k

  Ivan Grisa, dle K. Kuča: Města a městečka..., 3. díl, Libri 1998, 21.11. 2009


  Vložit do oblíbených
  Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Loket

  Místa v okolí

  Kontaktní informace
  Římskokatolická farnost
  Kostelní 13
  357 33 Loket nad Ohří
  Tel: 352 684 333
  E-mail: majkov@volny.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 8547
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno v návštěvních hodinách
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=8547
  Uveřejněno: 9.1.2010
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama