Barokní kostel z let 1701–34 (Wolf Braunbock z Teplé) na místě starší stavby v západní části města pod loketským hradem. Od 30. let 19. století na vysoké opěrné zdi s kašnou, tehdy zanikla zeď bývalého hřbitova.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 10/2011
Kostel stojí nad západním koncem náměstí, prochází se kolem něj ke hradu. Na rozdíl od mnoha obdobných objektů je v denních hodinách volně přístupný, bohoslužby se konají v pondělí od 8.00, v neděli od 10.00, ve středu a čtvrtek od 17.00 (v zimním období v kapli sv. Kříže na faře).
Ivan Grisa, 21.11. 2009
historie

Kostel svatého Václava v Lokti

Zasvěcení farního kostela v Lokti i jeho umístění těsně pod hradem svědčí o tom, že vznikl krátce po stavbě královského hradu počátkem 13. století. Poprvé je doložen roku 1240, jedinou dochovanou částí je severní portál a kvádříkové zdivo severní zdi. Od roku 1248 zde farní správu vykonávají křižovníci s červenou hvězdou. Roku 1325 Jan Lucemburský slíbil přenesení kostela na důstojnější místo, k tomu však nedošlo. Za bojů mezi městem a Šliky kostel vyhořel (1473 nebo 1474), Mikuláš Šlik začal stavět nový, který měl sloužit i jako rodinná hrobka (vysvěcen 1490). Stavba od roku 1594 sloužila protestantům, od roku 1621 opět katolická. V průběhu let několikrát upravován. Roku 1701 začala stavba v zásadě nového kostela, z původního byly převzaty jen část severní stěny, obvodové zdi presbytáře a spodní část věže. Stavbu přerušil velký požár města roku 1725, dokončena byla až roku 1734 (stavitel Wolf Braunbock z Teplé…  číst dále

Ivan Grisa, dle K. Kuča: Města a městečka..., 3. díl, Libri 1998, 21.11. 2009

Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Loket

Místa v okolí

 Loket
 radnice
 trojiční sloup
 silniční most
 Loket – MPR
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 Jeskynní vyhlídka
 Svatošské skály
 kostel sv. Mikuláše
 Těšovice
 Krudum
 kostel sv. Kunhuty
 Doubí
 statek Bernard
 kostel sv. Jiří
 Hard
 kostel sv. Linharta
 Lipnice
 evangelický kostel
 Sokolov
 radnice
 Jubilejní kašna
 hornické muzeum
 mariánský sloup
 kostel sv. Urbana
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Kříže
 Diana
 kostel sv. Jiljí
 Krásenský vrch
 Plikenštejn
 Týn
 vyhlídka Karla IV.
 Jelení pramen
 Sedlec
 kostel sv. Lukáše
 Jelení skok
 Sadová kolonáda
 Zámecká kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 Jižní prameny
 Goethova vyhlídka
 Dalovice
 Děpoltovice
 Dalovice
 Děpoltovice
 Kostelní Bříza
 Dalovice
 Kostelní Bříza
 bývalý hotel Central
 židovský hřbitov
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Boučí
 boží muka
 Hartenberg
 popraviště
 Arnoltov
 Chlumek
 Šabina
 Chlumek
 Chlumek
 židovský hřbitov
 Pluhův bor
 Nejdek
 Jindřichovice
 Javorná
 Rusov
 kostel sv. Martina
 Šibeniční vrch
 Hájek
 Kager, Starý zámek
 Favorit
 smírčí kříž
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 vysoká pec
 židovský hřbitov
 Ostrov
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Víta
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Kostelní 13
357 33 Loket nad Ohří
Tel: 352 684 333
majkov@volny.cz
Základní informace místa
ID místa: 8547
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 9.1.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama