Reliéfní pozůstatky hrádku, jehož vznik zřejmě souvisel s prvotním osazováním krajiny, tj. ještě před rokem 1373, kdy byla ves již součástí okareckého panství.
Hlavní obrázek místa
Hrádek od jz.
© Dušan Dohňanský 12/2017
Malá obec Vlčatín se 150 obyvateli leží na Českomoravské vrchovině jižně od Velkého Meziříčí na vedlejších silnicích. Prochází jí však železniční trať 257 z Křižanova u Velkého Meziříčí do Studence, která tu má zastávku. Stopy středověkého hradu se nacházejí na kopci Hradisko (589 m n. m.) západně od vsi. Turisticky značené cesty se tomuto kraji vyhýbají.
3.2. 2021
historie

V době, kdy se Vlčatín objevuje v písemných pramenech, byl tento hrádek patrně již opuštěn, neboť v letech 1373-1447 byla ves již součástí okareckého panství a následně nakrátko patřila k k Pozďatínu. Na hrádku tedy sídlili majitelé ve starším období a možná souvisel s osazováním krajiny. Pro zodpovězení základních otázek bude potřebná podpovrchová sondáž. Jádro hrádku je tvořeno plochým čtyřbokým pahorkem, jenž je částečně zasažen těžbou kamene, která o to víc pronikla do jihozápadní části areálu. Hrádek byl obehnán dvojicí příkopů a valů zachovaných především na východní straně. Jakési předhradí na západě mohlo být využito pro hospodářské potřeby sídla.

Dohňanský Dušan zdroj : M. Plaček - Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí., 1.2. 2021

Vysočina,  Třebíč  (TR), Vlčatín

Místa v okolí

 Přeckov
 Sáblíkův lesopark
 Nárameč
 Budišov
 Velký javor
 boží muka
 Dolní Heřmanice
 boží muka
 katovna
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 Nová synagoga
 Malá synagoga
 Obecník
 Stará synagoga
 Velké Meziříčí
 židovský hřbitov
 Stránecká Zhoř
 Hostákov
 Zátiší
 kostel sv. Marka
 Mostiště
 židovský hřbitov
 boží muka
 Hrádek
 Dub
 Černý dům
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Třebíč
 Pyšel
 pivovar
 Stařík
 Tasov
 Vaneč
 boží muka
 Bransouze
 Krahulov
 Kamenice
 Černá
 Okříšky
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 Zahradiště
 Ořechov
 Přímělkov
 Čechočovice
 Střeliště
 Ocmanice
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 kaple sv. Barbory
 Křižanov
 Přímělkov
 Okárec
 Kozlov
 Plešice
 Holoubek
 kostel sv. Jiljí
 kříž
 Holý mlýn
 Moravec
Základní informace místa
ID místa: 15493
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama