Reliéfní pozůstatky hrádku, jehož vznik zřejmě souvisel s prvotním osazováním krajiny, tj. ještě před rokem 1373, kdy byla ves již součástí okareckého panství.
Hlavní obrázek místa
Hrádek od jv.
© Dušan Dohňanský 12/2017
Malá obec Vlčatín se 150 obyvateli leží na Českomoravské vrchovině jižně od Velkého Meziříčí na vedlejších silnicích. Prochází jí však železniční trať 257 z Křižanova u Velkého Meziříčí do Studence, která tu má zastávku. Stopy středověkého hradu se nacházejí na kopci Hradisko (589 m n. m.) západně od vsi. Turisticky značené cesty se tomuto kraji vyhýbají.
3.2. 2021
historie

V době, kdy se Vlčatín objevuje v písemných pramenech, byl tento hrádek patrně již opuštěn, neboť v letech 1373-1447 byla ves již součástí okareckého panství a následně nakrátko patřila k k Pozďatínu. Na hrádku tedy sídlili majitelé ve starším období a možná souvisel s osazováním krajiny. Pro zodpovězení základních otázek bude potřebná podpovrchová sondáž. Jádro hrádku je tvořeno plochým čtyřbokým pahorkem, jenž je částečně zasažen těžbou kamene, která o to víc pronikla do jihozápadní části areálu. Hrádek byl obehnán dvojicí příkopů a valů zachovaných především na východní straně. Jakési předhradí na západě mohlo být využito pro hospodářské potřeby sídla.

Dohňanský Dušan zdroj : M. Plaček - Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí., 1.2. 2021

Vysočina,  Třebíč  (TR), Vlčatín

Místa v okolí

 Přeckov
 Sáblíkův lesopark
 Nárameč
 Budišov
 Velký javor
 boží muka
 Dolní Heřmanice
 boží muka
 katovna
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 Obecník
 Nová synagoga
 Malá synagoga
 Stará synagoga
 Velké Meziříčí
 židovský hřbitov
 Stránecká Zhoř
 Hostákov
 Zátiší
 kostel sv. Marka
 Mostiště
 židovský hřbitov
 boží muka
 Dub
 Hrádek
 Černý dům
 Třebíč
 kostel sv. Martina
 Městská věž
 Pyšel
 pivovar
 Stařík
 Tasov
 Vaneč
 boží muka
 Krahulov
 Bransouze
 Kamenice
 Černá
 Okříšky
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 Zahradiště
 Ořechov
 Přímělkov
 Čechočovice
 Ocmanice
 kostel sv. Václava
 Střeliště
 mariánský sloup
 Křižanov
 Přímělkov
 kaple sv. Barbory
 Kozlov
 Plešice
 Holoubek
 Holý mlýn
 Moravec
Základní informace místa
ID místa: 15493
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama