Reliéfní pozůstatky hrádku, jehož vznik zřejmě souvisel s prvotním osazováním krajiny, tj. ještě před rokem 1373, kdy byla ves již součástí okareckého panství.
Hlavní obrázek místa
Hrádek od jv.
© Dušan Dohňanský 12/2017
Malá obec Vlčatín se 150 obyvateli leží na Českomoravské vrchovině jižně od Velkého Meziříčí na vedlejších silnicích. Prochází jí však železniční trať 257 z Křižanova u Velkého Meziříčí do Studence, která tu má zastávku. Stopy středověkého hradu se nacházejí na kopci Hradisko (589 m n. m.) západně od vsi. Turisticky značené cesty se tomuto kraji vyhýbají.
3.2. 2021
historie

V době, kdy se Vlčatín objevuje v písemných pramenech, byl tento hrádek patrně již opuštěn, neboť v letech 1373-1447 byla ves již součástí okareckého panství a následně nakrátko patřila k k Pozďatínu. Na hrádku tedy sídlili majitelé ve starším období a možná souvisel s osazováním krajiny. Pro zodpovězení základních otázek bude potřebná podpovrchová sondáž. Jádro hrádku je tvořeno plochým čtyřbokým pahorkem, jenž je částečně zasažen těžbou kamene, která o to víc pronikla do jihozápadní části areálu. Hrádek byl obehnán dvojicí příkopů a valů zachovaných především na východní straně. Jakési předhradí na západě mohlo být využito pro hospodářské potřeby sídla.

Dohňanský Dušan zdroj : M. Plaček - Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí., 1.2. 2021

Vysočina,  Třebíč  (TR), Vlčatín

Místa v okolí

 Přeckov
 Sáblíkův lesopark
 Nárameč
 Budišov
 Velký javor
 boží muka
 boží muka
 Dolní Heřmanice
 katovna
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 Nová synagoga
 Malá synagoga
 Obecník
 Stará synagoga
 Velké Meziříčí
 židovský hřbitov
 Stránecká Zhoř
 Hostákov
 Zátiší
 kostel sv. Marka
 Mostiště
 židovský hřbitov
 boží muka
 Hrádek
 Dub
 Černý dům
 Třebíč
 kostel sv. Martina
 Městská věž
 Pyšel
 pivovar
 Stařík
 Tasov
 Vaneč
 boží muka
 Krahulov
 Bransouze
 Kamenice
 Černá
 Okříšky
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 Ořechov
 Zahradiště
 Přímělkov
 Čechočovice
 Ocmanice
 Střeliště
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Barbory
 Křižanov
 Přímělkov
 Kozlov
 Plešice
 Holoubek
 Holý mlýn
 Moravec
Základní informace místa
ID místa: 15493
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama