V Mlázovech původně stávala od 14. stol. tvrz. Roku 1721 nechal Jan Vilém Bernklau ze Šenrejtu postavit při tvrzi nevelký zámek. Patrovou obdélníkovou budovu s valbovou střechou ozdobenou věžičkou. Při zámku býval park.
Hlavní obrázek místa
Letecký pohled na zámek Mlázovy
© Bc. Jitka Šperlová 02/2022
Obec Mlázovy se nachází při silnici z Mochtína do Kolince. Původně zde stávala tvrz ze 14. stol. V její blízkosti byl v 18. stol. postaven barokní zámek. Z tvrze se dochovaly sklepy nacházející se mimo půdorys zámku. Při zámku stojí barokně upravený kostel svatého Jana Křtitele, který byl využíván též jako zámecká kaple. Zámek spolu s kostelem tvoří zajímavý komplex. Při zámku se původně nacházel park. Jméno obce Mlázovy je spjato se spisovatelem Karlem Matějem Čapkem (1860-1927), jeho maminka zde bývala farskou kuchařkou. Budova zámku má tvar obdélníku s valbovou střechou ozdobenou čtverhrannou hodinovou věžičkou. Fasády jsou členěny vysokými pilastry. Obě průčelí s mírně vystupují rizality. Portály jsou půlkruhově zaklenuty s vodorovnými římsami. Místnosti v přízemí zaklenuté, patro plochostropé.
L.P. (Úlovec Jiří, Hrady, zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, str. 155), 26.5. 2006
historie

Historie zámku

V Mlázovech stávala od 14. stol. tvrz. Roku 1721 nechal Jan Vilém Bernklau ze Šenrejtu postavit místo tvrze zámek. V 19. století byl zámek za držení Františka V. Veitha rozšířen o klasicistní severní křídlo, ve stejném slohu byla postavená v blízkosti i škola a fara. Součastí zámeckého areálu býval pivovar a anglický park s okrasnými dřevinami. Jméno obce Mlázovy je spjato se spisovatelem Karlem Matějem Čapkem (1860-1927), jeho maminka zde bývala farskou kuchařkou. Obec Mlázovy se nachází při silnici z Mochtína do Kolince. Původně zde stávala tvrz. Na místo ní byl v 18. stol. postaven barokní zámek. Z tvrze se dochovaly sklepy nacházející se mimo půdorys zámku. Při zámku stojí původně gotický později barokně upravený kostel sv. Jana Křtitele. Zámek spolu s kostelem tvoří zajímavý komplex včetně navazujícího udržovaného anglického parku. Dnes je zámek v soukromých rukách, ale veřejně přístupný je jak anglický park…  číst dále

L.P. (Úlovec Jiří, Hrady, zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, str. 155), Bc. Jitka Šperlová, 26.5. 2006

Půdorys místa

Plán přízemí, Plán přízemí zámku. Šrafovaně vyznačeno barokní zdivo z doby kolem roku 1721, mladší konstrukce neznačeny, novodobé zázdivky jsou tečkovaně. Stav v červnu 2002, zaměření a kresba Jiří Úlovec.
L.P. Úlovec Jiří, Hrady, zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004, str. 155
Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj, Kolinec

Místa v okolí

 kaple sv. Anny
 Boříkovy
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 Hradiště
 Kolinec
 židovský hřbitov
 Malonice
 Ujčín
 Podolí
 Těšetiny
 Mokrosuky
 kaple Panny Marie
 Velhartice
 Nový Čestín
 Mochtín
 Srbice
 Nemilkov
 Kašovice
 židovský hřbitov
 Zavlekov
 boží muka
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 Újezdec
 Habartice
 Kouskova Lhota
 Hořákov
 Svojšice
 Čejkovy
 Hlavňovice
 kaple
 Hrádek u Sušice
 Obytce
 Čachrov
 Sobětice
 Březí
 kostel sv. Blažeje
 kostel sv. Vavřince
 Žikov
 Plánice
 Panský dům
 Tedražice
 štola Loreta
 Luby
 Loreta
 Kněžice
 Svatobor
 Nalžovy
 Týnec
 Petrovice
 Miřenice
 Lipová Lhota
 Kratice
 Ballymotte
 barokní kaple
 lesopark Prašivice
 Hrad pod Hrnčířem
 Lomec
 Chamutice
 boží muka
 Bílá věž
 městské opevnění
 radnice
 Černá věž
 Jiřičná
 synagoga
 židovský hřbitov
 Kámen neštěstí
 Rozacínovský dům
 kostel sv. Václava
 kašna
 městské opevnění
 Voprchovský dům
 Volšovy
 kostel sv. Michala
 městský špitál
 Opálka
 Kojšice
 kostel sv. Anny
 sýpka
 boží muka
 kaple sv. Felixe
 Dvořec
 Klenová
 Lovčice
 kostel sv. Anny
 Budětice
 kostel sv. Martina
 Beňovy
 Němčice
 Loučová
 boží muka
 Javorná
 Dolejší Těšov
 synagoga
 Janovice nad Úhlavou
 Měcholupy
 Dlouhá Ves
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Bezděkov
 Veselí
 židovský hřbitov
 Předslav
 Dolejší Krušec
 židovský hřbitov
 synagoga
 Štěpánovice
 Újezd u Štěpánovic
 Tupadelské skály
 boží muka
 Koryta
 Tupadly
 Svrčovec
 kaple sv. Václava
 Komošín
 Dražovice
 Dražovice
 Drslavice
 Sedlo
 Tetětice
 Dolany
 kaple sv. Isidora
 Pancíř
 Šumavský orloj
 Strádal
Kontaktní informace
HolidayPark Mlázovy
Mlázovy 1
341 42 Kolinec
Tel: tel. 376 382 916, 602 458 353
http://www.zamekmlazovy.cz
info@holidaypark.cz
Základní informace místa
ID místa: 3719
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 27.5.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama