Gotický kostel sv. Václava, který je patronem obce, doložen ve 2. polovině 14. stol. Bezvěžová stavba barokně upravena v 17. stol., celkově opravena a nově vysvěcena r. 2008. Samostatně stojící mohutná dřevěná zvonice na návsi patrně barokní ze 17. stol., zvon Václav ulit r. 1614.
Hlavní obrázek místa
Stará Voda - kostel sv. Václava
© Jiří Špaček, 08/2017
První písemná zmínka o Staré Vodě pochází z r. 1369, kdy zde stála dřevěná tvrz. Obec se nachází v rovinatém terénu 5 km východně od Chlumce nad Cidlinou. Nepravidelně uspořádaná zástavba je soustředěna kolem zhruba oválné návsi a přilehlých cest, vytvářejících několik ulic. Zástavba pochází většinou z 19. a 20. století. Dnes je to jen malá obec asi se 130 obyvateli. Leží na vedlejší silnici necelý kilometr jižně od silnice II/611 mimo značené turistické trasy. Severního okraje zástavby se dotýká železniční trať 020 z Prahy do Hradce Králové, nejbližší nádraží Káranice je však vzdáleno 3 km východně. Na vyvýšeném místě na západním okraji návsi se uprostřed hřbitova nachází kostel sv. Václava, opačnému konci návsi u křižovatky silnic dominuje mohutná dřevěná hranolová zvonice. S kostelem tvoří působivý celek i při pohledu zdálky.
14.8. 2017
historie

Kostel sv. Václava ve Staré Vodě je gotického původu z doby kolem poloviny 14. stol. Prvně je v osobě zdejšího kněze připomínán r. 1356 a 1360. Loď bezvěžového kostela byla v 17. stol. barokně upravena. V současné podobě je to jednolodní obdélná cihlová stavba s pravoúhlým presbytářem, k jehož severní straně přiléhá čtvercová sakristie. K jižní straně lodi přiléhá čtvercová předsíň. Zevně jsou na nárožích opěráky, okna stavby jsou barokní. Presbytář je zaklenut křížovou žebrovou klenbou, loď je plochostropá a triumfální oblouk hrotitý. Hlavní oltář i dva boční oltáře z let 1677-1679 pocházejí údajně od truhláře P. Vaňka z České Třebové. Na hlavním oltáři je hodnotný soudobý obraz sv. Václava, obrazy na bočních oltářích jsou novější. Raně barokní kazatelna pochází ze 3. čtvrtiny 17. stol. Vchod z presbytáře do sakristie uzavírají kované barokní dveře. Varhany pro kostel zhotovil r. 1843 Ignác Welzel (1778-1864), varhanář…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 3, Academia 1980 a Karel Kuča: České, moravské a slezské zvonice, Libri 1994), 14.8. 2017

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Stará Voda

Místa v okolí

 Přestavlky
 Kosice
 Klamoš
 Obědovice
 Kosice
 Chlumec nad Cidlinou
 kostel sv. Voršily
 loretánská kaple
 Kozelkova vila
 Žáravice
 Mlékosrby
 Luková
 kaple Panny Marie
 Karlova Koruna
 Kasalice
 Kratonohy
 sušárna čekanky
 Barchov
 Babice
 Barchůvek
 kostel sv. Klimenta
 Dobřenice
 Hradišťko
 Libeň
 Rohoznice
 Rohoznice
 evangelický kostel
 Semínský akvadukt
 kostel sv. Prokopa
 Nový Bydžov
 kostel sv. Vavřince
 Husův sbor
 synagoga
 radnice
 Semín
 kostel sv. Jiří
 Kunčice
 kostel sv. Kříže
 Škroupův dům
 kostel sv. Havla
 fara
 Vlkov nad Lesy
 Sloupno
 Bohdanečský rybník
 evangelický kostel
 kostel sv. Vojtěcha
 Libčany
 Nechanice
 Libčany
 židovský hřbitov
 Hrádek u Nechanic
 panský dvůr
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Jiří
 Skřivany
 Korce
 Radíkovice
 akvadukt u Komárova
 radnice
 evangelický kostel
 socha sv. Marka
 kostel sv. Václava
 mlynářská vila
 Valy u Přelouče
 kostel sv. Mikuláše
 Štěpánov
 Zdechovice
 Hlušice
 Lepějovice
 Kojice
 Kolo
 Dolní Přím
 Týnec nad Labem
 Blatník
 kostel Všech svatých
 Krchleby
 kostel sv. Martina
 radnice
 Staré Čívice
 Staré Čívice
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 kostel sv. Prokopa
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost při
děkanství Chlumec nad Cidlinou
Čelakovského 40
503 51 Chlumec nad Cidlinou
Tel: 731 746 755
http://www.bihk.cz
Základní informace místa
ID místa: 13612
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.8.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama