Gotický kostel sv. Václava, který je patronem obce, doložen ve 2. polovině 14. stol. Bezvěžová stavba barokně upravena v 17. stol., celkově opravena a nově vysvěcena r. 2008. Samostatně stojící mohutná dřevěná zvonice na návsi patrně barokní ze 17. stol., zvon Václav ulit r. 1614.
Hlavní obrázek místa
Stará Voda - kostel sv. Václava
© Jiří Špaček, 08/2017
První písemná zmínka o Staré Vodě pochází z r. 1369, kdy zde stála dřevěná tvrz. Obec se nachází v rovinatém terénu 5 km východně od Chlumce nad Cidlinou. Nepravidelně uspořádaná zástavba je soustředěna kolem zhruba oválné návsi a přilehlých cest, vytvářejících několik ulic. Zástavba pochází většinou z 19. a 20. století. Dnes je to jen malá obec asi se 130 obyvateli. Leží na vedlejší silnici necelý kilometr jižně od silnice II/611 mimo značené turistické trasy. Severního okraje zástavby se dotýká železniční trať 020 z Prahy do Hradce Králové, nejbližší nádraží Káranice je však vzdáleno 3 km východně. Na vyvýšeném místě na západním okraji návsi se uprostřed hřbitova nachází kostel sv. Václava, opačnému konci návsi u křižovatky silnic dominuje mohutná dřevěná hranolová zvonice. S kostelem tvoří působivý celek i při pohledu zdálky.
14.8. 2017
historie

Kostel sv. Václava ve Staré Vodě je gotického původu z doby kolem poloviny 14. stol. Prvně je připomínán r. 1380. Loď bezvěžového kostela byla v 17. stol. barokně upravena. V současné podobě je to jednolodní obdélná cihlová stavba s pravoúhlým presbytářem, k jehož severní straně přiléhá čtvercová sakristie. K jižní straně lodi přiléhá čtvercová předsíň. Zevně jsou na nárožích opěráky, okna stavby jsou barokní. Presbytář je zaklenut křížovou žebrovou klenbou, loď je plochostropá a triumfální oblouk hrotitý. Hlavní oltář i dva boční oltáře z let 1677-1679 pocházejí údajně od truhláře P. Vaňka z České Třebové. Na hlavním oltáři je hodnotný soudobý obraz sv. Václava, obrazy na bočních oltářích jsou novější. Raně barokní kazatelna pochází ze 3. čtvrtiny 17. stol. Vchod z presbytáře do sakristie uzavírají kované barokní dveře. Varhany pro kostel zhotovil r. 1843 Ignác Welzel (1778-1864), varhanář v Králíkách. Po celkové opravě byl…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 3, Academia 1980 a Karel Kuča: České, moravské a slezské zvonice, Libri 1994), 14.8. 2017

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Stará Voda

Místa v okolí

 Přestavlky
 Kosice
 Klamoš
 Obědovice
 Chlumec nad Cidlinou
 kostel sv. Voršily
 loretánská kaple
 Kozelkova vila
 Žáravice
 Mlékosrby
 Luková
 Karlova Koruna
 Kasalice
 Kratonohy
 sušárna čekanky
 Barchov
 Babice
 Barchůvek
 kostel sv. Klimenta
 Dobřenice
 Hradišťko
 Libeň
 Rohoznice
 Rohoznice
 evangelický kostel
 Semínský akvadukt
 kostel sv. Prokopa
 Nový Bydžov
 kostel sv. Vavřince
 Husův sbor
 synagoga
 radnice
 Semín
 kostel sv. Jiří
 Kunčice
 kostel sv. Kříže
 Škroupův dům
 kostel sv. Havla
 fara
 Vlkov nad Lesy
 Sloupno
 evangelický kostel
 kostel sv. Vojtěcha
 Libčany
 Nechanice
 Libčany
 židovský hřbitov
 Hrádek u Nechanic
 panský dvůr
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Jiří
 Skřivany
 Korce
 Radíkovice
 akvadukt u Komárova
 radnice
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 mlynářská vila
 Valy u Přelouče
 kostel sv. Mikuláše
 Štěpánov
 Zdechovice
 Hlušice
 Lepějovice
 Kojice
 Kolo
 Dolní Přím
 Týnec nad Labem
 Blatník
 kostel Všech svatých
 Krchleby
 kostel sv. Martina
 radnice
 Staré Čívice
 Staré Čívice
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 kostel sv. Prokopa
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost při
děkanství Chlumec nad Cidlinou
Čelakovského 40
503 51 Chlumec nad Cidlinou
Tel: 731 746 755
http://www.bihk.cz
Základní informace místa
ID místa: 13612
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.8.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama