Barokní socha světce z pískovce v mírně podživotní velikosti. Stojí na zdobeném čtyřbokém hranolu s volutovým podstavcem na okraji mostu přes řeku Stropnici. Pochází z 1. čtvrtiny 18. století, v invokaci chronogram 1725. Památkově chráněná.
Hlavní obrázek místa
pohled na přední část z jihu
© Marcela Váňová 12/2021
Údolí, německy Niederthal, je vesnice, část města Nové Hrady v okrese České Budějovice. První písemná zmínka o ní je z roku 1359. Z pamětihodností kromě této barokní sochy je zde ještě návesní kaple Panny Marie, bývalý panský pivovar a nedaleko romantický krajinný park Terčino či Tereziino údolí, národní přírodní památka a přírodní památka Sokolí hnízdo a Bažantnice. Prochází jí silnice II/156 a má autobusové spojení jak s městem, tak i do okolí - Hojná Voda, Horní Stropnice, Trhové Sviny a České Budějovice. Z města sem vede červená turistická stezka, která pokračuje Terčiným údolím dále na Horní Stropnici.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 11.1. 2022
popis

Socha světce je umístěna u mostu přes řeku Stropnici před vjezdem do vesnice ve směru příjezdu z Trhových Svinů. Byla pořízena hejtmanem novohradského panství Vojtěchem Špaltem v 1. čtvrti 18. století (1725). Materiálem je pískovec. Na čtyřboké podnoži je umístěn čtyřboký hranol s deskovou hlavicí, která nese volutový podstavec, na němž stojí socha světce v mírně podživotní velikosti. Na podstavci v přední části je dvouřádková invokace; pod ní inicály sochaře T.J. Na hranolovém dříku taktéž v přední části je nápis se jménem donátora a chronogram 1725. Na zadní části hranolového dříku je v kartuši korunka hraběcího rodu Buquoyů a pod ní osobní erb donátora. Na sochu a podstavec se vztahuje památková ochrana od 3. 5. 1958.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 11.1. 2022

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Údolí

Místa v okolí

 kaple Panny Marie
 Nové Hrady
 kovárna
 Buquoyská rezidence
 Nové Hrady
 Buquoyská hrobka
 Cuknštejn
 Svébohy
 kostel sv. Mikuláše
 Žumberk
 kostel sv. Anny
 Kraví hora
 kostel sv. Václava
 Olešnice
 Hrádek
 Čížkrajice
 Veterán Muzeum-Roděj
 Trhové Sviny
 fara
 dřevěný betlém
 Buškův hamr
 radnice
 morový sloup
 ZOO Dvorec
 Dvorec
 Zlatá Ktiš
 boží muka
 Safari Park
 Nový Dvůr
 Hluboká u Borovan
 kamenný most
 Nežetice
 Borovany
 radnice
 pranýř
 kříž
 výklenková kaple
 Újezdec
 kašna
 Ostrolovský Újezd
 boží muka
 Trocnov
 pomník Šimona Nitzka
 rozcestník
 kovárna
Základní informace místa
ID místa: 16165
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.1.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama