Škroupův dům v Osicích postaven na počest slavného rodáka r. 1928 ze sbírky občanů jako památník a kulturní i společenské zařízení s divadelním sálem a tělocvičnou Sokola. Od r. 1966 chátrá, opravena pouze střecha propadlá r. 1988. Stavbu r. 2018 převzal ve snaze o záchranu Královéhradecký kraj.
Hlavní obrázek místa
Osice - Škroupův dům
© Jiří Špaček, 8/2017
Území Osic bylo osídleno již v předhistorickém období; nejstarší písemná zmínka o vsi se objevuje v souvislosti se založením benediktinského kláštera v Opatovicích r. 1073. Obec Osice, která má nyní asi 490 obyvatel, leží na sever od dálnice D11 v její těsné blízkosti mezi exity 76 u Dobřenic a 84 u Libišan. Neprochází tudy žádná značená turistická trasa. Osice prosluly jako rodiště Františka Jana Škroupa (1801-1862), autora nápěvu české národní hymny. Škroupův dům se nachází u křižovatky, na níž se stýkají silnice od Syrovátky, Lhoty pod Libčany a Starých Ždánic.
25.11. 2017
historie

Škroupův dům v Osicích byl postaven ze sbírky občanů jako hold místnímu rodákovi, skladateli a spoluautoru české národní hymny Františku Janu Škroupovi v r. 1928 u příležitosti 10. výroční vzniku samostatného Československa. Sbírka byla původně určena pouze pro postavení pomníku. Když však dosáhla výše 143 000 Kč mimo dalších 10 000 Kč slíbených kampeličkou, rozhodl se výbor pro stavbu prospěšnější, a to Škroupova domu. Na stavební plán kulturního domu, do něhož měly být pojaty byty pro učitele a domovníka, čítárna, knihovna, místnost pro Škroupovo muzeum, divadelní sál se stálým jevištěm, používaný zároveň za tělocvičnu pro Sokol a školní děti, byla vypsána soutěž. Komise architektů pod předsednictvím arch. Josefa Gočára vybrala ze 13 projektů návrh architekta Smetany z Prahy. Stavbu urychlily i snahy získat nastřádaný kapitál ke stavbě pomníku v Pardubicích. A tak výbor rozhodl o postavení Škroupova domu k 10. výročí…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: web obce a další webové stránky), 25.11. 2017

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Osice

Místa v okolí

 fara
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 Rohoznice
 Rohoznice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vojtěcha
 mlynářská vila
 kostel sv. Mikuláše
 Libčany
 Libčany
 Libišany
 Kratonohy
 Kasalice
 evangelický kostel
 Radíkovice
 Obědovice
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Kunčice
 Hrádek u Nechanic
 Stěžery
 kostel sv. Marka
 Babice
 Žáravice
 Dolní Přím
 Barchov
 akvadukt u Komárova
 Blatník
 Nechanice
 kostel Všech svatých
 Kosice
 zvonice
 Ráby
 Kunětická Hora
 Barchůvek
 Přestavlky
 Ráby
 kostel sv. Václava
 sbor kněze Ambrože
 jez Hučák
 Krchleby
 kostel sv. Mikuláše
 kaple Panny Marie
 sušárna čekanky
 Moravský jez
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 muzeum
 Hradec Králové
 Klamoš
 Valy u Přelouče
 Pardubice
 automatické mlýny
 Libeň
 akvadukt na Židově
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 městské opevnění
 Zelená brána
 Staré Čívice
 Lepějovice
 Mlékosrby
 Semínský akvadukt
 Staré Čívice
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 Luková
 Chlum
 kostel sv. Jiljí
 krematorium
 židovský hřbitov
 Semín
 Velký akvadukt
 Štěpánov
 Neděliště
 Malý akvadukt
 Nemošice
 Nový Bydžov
 synagoga
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Husův sbor
 Sloupno
 Skřivany
Základní informace místa
ID místa: 13717
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 25.11.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama