Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně v Prasku je novogotická stavba z let 1898-1900, dříve označovaná za kapli. Slouží jako filiální v novobydžovské farnosti a konají se zde pravidelné bohoslužby.
Hlavní obrázek místa
Prasek - kostel
© Jiří Špaček, 08/2017
Obec Prasek leží asi 4 km východně od Nového Bydžova. Ves ulicového typu je dlouhá téměř 3 km a lemuje vedlejší silnici ke Zdechovicím, která odbočuje ze silnice II/324. Přímo u silnice se nachází také kostel Nejsvětějšího Srdce Páně. Místo leží v oblasti bez značených turistických tras. Nejbližší železniční zastávka je v Novém Bydžově.
18.9. 2017
historie

Ves Prasek je prvně doložena již r. 1312, avšak významnější rozvoj v podobě domkářské výstavby zaznamenala až od přelomu 18. a 19. stol. V současnosti má přes 600 obyvatel. V polovině 19. stol. tu vznikla škola a na konci století, přesněji v letech 1898-1900 také církevní svatyně. Novogotická kaple Nejsvětějšího nebo též Božského Srdce Páně byla vystavěna stavitelem A. Jedličkou. Je to obdélná neorientovaná a neomítaná stavba s částečně předsunutou hranolovou věží, v níž je hlavní vchod. Věž krytá jehlancovitou střechou vrcholí kovovým křížem. V ose presbytáře stavbu uzavírá sakristie. Oltáře a kazatelnu pro kostel zhotovil řezbář Žabka z Nového Bydžova. Stavba dosud v některých pramenech označovaná jako kaple má ve skutečnosti v církvi status filiálního kostela, který přísluší do farnosti při děkanství v Novém Bydžově. Jednou za dva týdny se zde konají pravidelné nedělní bohoslužby.

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 3, Academia 1980 a web obce), 18.9. 2017

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Prasek

Místa v okolí

 Libeň
 Barchůvek
 Barchov
 sušárna čekanky
 kaple Panny Marie
 Babice
 synagoga
 Nechanice
 Nový Bydžov
 Kosice
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Sloupno
 Husův sbor
 Kunčice
 Skřivany
 Mlékosrby
 Kosice
 akvadukt u Komárova
 Přestavlky
 Luková
 Kratonohy
 Hrádek u Nechanic
 Obědovice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Prokopa
 Vysoká
 kostel sv. Jiří
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 Myštěves
 Stračov
 Podlesí
 Radíkovice
 Stračov
 Libčany
 Dolní Přím
 Libčany
 Chotělice
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 kostel sv. Jiří
 loretánská kaple
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Václava
 Kozelkova vila
 Dohalice
 Ohnišťany
 kostel sv. Voršily
 Karlova Koruna
 Chlumec nad Cidlinou
 kostel sv. Mikuláše
 Bašnice
 Staré Smrkovice
 Hlušice
 Kasalice
 Klamoš
 Rohoznice
 Rohoznice
 Škroupův dům
 Vlkov nad Lesy
 fara
 Stěžery
 kostel sv. Marka
 Žáravice
 Chlum
 Vysoké Veselí
 Sekeřice
 Obora
 Sekeřice
 Jeřice
 evangelický kostel
 Hořice
 radnice
 Hořice
 Hořice
 kostel sv. Vojtěcha
 Hradišťko
 Pustohrad u Hořic
 Volanice
 socha sv. Marka
 Libišany
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Václava
 mlynářská vila
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Hořiněves
 kostel sv. Prokopa
 Hankův rodný dům
 kaplička Panny Marie
 Velký Vřešťov
 Velký Vřešťov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
při děkanství Nový Bydžov
Revoluční tř. 504
504 01 Nový Bydžov
Tel: 495 493 411
http://www.farnostnb.webnode.cz
kom.gratia@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 13654
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.9.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama