Výrazné kruhové tvrziště na jihozápadní straně Starých Čivic, pozůstatek tvrze nejspíš ze 14.–15. století, ačkoliv první zmínka o tvrzi je až z roku 1582. Zaniklo pravděpodobně připojením k pardubickému panství v roce 1591.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na tvrziště
© Petr Nožička, 01/2009

Staré Čívice

Samotná ves Čívice, připomínaná již roku 1294, se později dostala do držby drobné šlechty, což vytvořilo předpoklady k vybudování zemanského sídla. Vnitřní těleso tvrziště, vyhrazené dnes již zaniklé obytné zástavbě, obklopují mohutné valy jako pozůstatek vnějšího opevnění, k jehož vybudování posloužil materiál vytěžený z okružního příkopu. Tvržiště měří v průměru 25 m, jeho valy dosahují výšky 4–5 m a u paty jsou široké až 12 m. Blízká vodoteč bývala pravděpodobně využita jako vodní zdroj, ze kterého moh být napájen zaniklý vodní příkop tvrze. Tvrz zde vznikla nejspíše ve 14. století. K roku 1398 se po Čívicích píše Hereš. Roku 1404 je připomínán Frencl z Popovce, roku 1451 Dubánek z Duban a Čijevic. Vilém Dubánec z Čívic, straník krále Jiřího z Poděbrad, padl při obléhání hradu Konopiště v roku 1468. Vnitřní vybavení obytných prostorů zaniklé tvrze ilustrují archeologické nálezy, objevené při výkopech na tržišti již v 19. století, kdy se zaniklé sídlo stalo – jako v mnoha podobných případech – zdrojem stavebního kamene pro obyvatele vesnice. Zajímavý je především soubor reliéfně zdobených kamnových kachlů a jejich zlomků s heraldickými i žánrovými motivy. Definitivní zánik šlechtického sídla v Čívicích pravděpodobně přineslo sloučení statku s pardubickým panstvím roku 1591 a následná ztráta rezidenční funkce.
rodo chrozit , 12.6. 2009
historie

Čívice někdy i Čijevice

Starožitná ves Čívice, blíže Pardubic ležící, dostala se záhy darováním biskupství a kostelu Olomouckému a co manství téhož kostela zastavována pod léno chudším zemanům. Takovým zástavním držitelem byl Hereš z Čivic (1395). R. 1404 držel je Frencl z Popovce, příbuzný a společník loupežného pána Vildšteinského, s bratřími svými Janem a Petrem. Později seděl tu Jan Dubánek z Duban (aneb z Čijevic 1451), jenž byl r. 1440 na sjezdu Čáslavském, ale teprv r. 1456 dne 1. prosince spečetěn mu manský list na Čívice a Žerotice Bohuši Zvolským, biskupem Olomouckým. Žil ještě1464. Vrstevník jeho Vilém Dubánek z Čivic, válečník dobrý a věrný poddaný krále Jiřího, byl podkomořím králové a zahynul r. 1468 při obléhání hradu Konopiště; čímž „králi smutek obnovili.“ Manželka jeho byla Majdaléna z Vyšehněvic. Jindřich s Duban zapsal na Čívicích věno manželce své Anně ze Sekyřic s povolením arcibiskupa Stanislava (1503), ale…  číst dále

August Sedláček, Hrady zámky a tvze Království českého I., 8.2. 2017

Komentáře

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Pardubice-Staré Čívice

Místa v okolí

 Staré Čívice
 Veselá
 Krchleby
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Blatník
 Lepějovice
 kostel sv. Václava
 Valy u Přelouče
 kostel sv. Vavřince
 Klešice
 tyrolská zvonice
 Choltice
 Mrdice
 zvonice
 Barborka
 radnice
 krematorium
 Štěpánov
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 kříž
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 Pardubice
 Zelená brána
 Medlešice
 kaple sv. Jiří
 synagoga
 automatické mlýny
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Heřmanův Městec
 Husův sbor
 Svojšice
 Nemošice
 kostel sv. Marka
 židovský hřbitov
 Bohdanečský rybník
 Zámeček
 akvadukt na Židově
 kostel sv. Matouše
 Lipoltice
 kostel sv. Víta
 Kozojedy
 evangelický kostel
 kaple Panny Marie
 Stolany
 evangelický kostel
 Ráby
 městské opevnění
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 kostel sv. Vojtěcha
 Ráby
 Kunětická Hora
 Semínský akvadukt
 Rozpakov
 kostel sv. Havla opata
 Topol
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 socha sv. Marka
 mlynářská vila
 Semín
 Bára
 kostel sv. Mikuláše
 kaplička Panny Marie
 Rabštejnek
 Rohoznice
 Malý akvadukt
 Stoupec
 Rohoznice
 Kasalice
 Žáravice
 Velký akvadukt
 kostel sv. Martina
 Kočičí hrádek
 Úhřetice
 Slatiňany
 kostel sv. Václava
 fara
 evangelický kostel
 Dolní pec
 Semtěš
 Licoměřice
 Škroupův dům
 restaurace Monaco
 požární hláska
 Vejvanovice
 Lipovec
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Klimenta
 Dobřenice
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Nabočany
 Lichnice
 Lukavice
 kostel sv. Vavřince
 Chudeřická kyselka
 Klamoš
 Ronov nad Doubravou
 Suchotlesky
 Kočičí hrádek
 zvonice
 kaple sv. Kříže
 Žleby
 Obora Žleby
Základní informace místa
ID místa: 7347
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama