Výrazné kruhové tvrziště na jihozápadní straně Starých Čivic, pozůstatek tvrze nejspíš ze 14.–15. století, ačkoliv první zmínka o tvrzi je až z roku 1582. Zaniklo pravděpodobně připojením k pardubickému panství v roce 1591.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na tvrziště
© Petr Nožička, 01/2009

Staré Čívice

Samotná ves Čívice, připomínaná již roku 1294, se později dostala do držby drobné šlechty, což vytvořilo předpoklady k vybudování zemanského sídla. Vnitřní těleso tvrziště, vyhrazené dnes již zaniklé obytné zástavbě, obklopují mohutné valy jako pozůstatek vnějšího opevnění, k jehož vybudování posloužil materiál vytěžený z okružního příkopu. Tvržiště měří v průměru 25 m, jeho valy dosahují výšky 4–5 m a u paty jsou široké až 12 m. Blízká vodoteč bývala pravděpodobně využita jako vodní zdroj, ze kterého moh být napájen zaniklý vodní příkop tvrze. Tvrz zde vznikla nejspíše ve 14. století. K roku 1398 se po Čívicích píše Hereš. Roku 1404 je připomínán Frencl z Popovce, roku 1451 Dubánek z Duban a Čijevic. Vilém Dubánec z Čívic, straník krále Jiřího z Poděbrad, padl při obléhání hradu Konopiště v roku 1468. Vnitřní vybavení obytných prostorů zaniklé tvrze ilustrují archeologické nálezy, objevené při výkopech na tržišti již v 19. století, kdy se zaniklé sídlo stalo – jako v mnoha podobných případech – zdrojem stavebního kamene pro obyvatele vesnice. Zajímavý je především soubor reliéfně zdobených kamnových kachlů a jejich zlomků s heraldickými i žánrovými motivy. Definitivní zánik šlechtického sídla v Čívicích pravděpodobně přineslo sloučení statku s pardubickým panstvím roku 1591 a následná ztráta rezidenční funkce.
rodo chrozit , 12.6. 2009
historie

Čívice někdy i Čijevice

Starožitná ves Čívice, blíže Pardubic ležící, dostala se záhy darováním biskupství a kostelu Olomouckému a co manství téhož kostela zastavována pod léno chudším zemanům. Takovým zástavním držitelem byl Hereš z Čivic (1395). R. 1404 držel je Frencl z Popovce, příbuzný a společník loupežného pána Vildšteinského, s bratřími svými Janem a Petrem. Později seděl tu Jan Dubánek z Duban (aneb z Čijevic 1451), jenž byl r. 1440 na sjezdu Čáslavském, ale teprv r. 1456 dne 1. prosince spečetěn mu manský list na Čívice a Žerotice Bohuši Zvolským, biskupem Olomouckým. Žil ještě1464. Vrstevník jeho Vilém Dubánek z Čivic, válečník dobrý a věrný poddaný krále Jiřího, byl podkomořím králové a zahynul r. 1468 při obléhání hradu Konopiště; čímž „králi smutek obnovili.“ Manželka jeho byla Majdaléna z Vyšehněvic. Jindřich s Duban zapsal na Čívicích věno manželce své Anně ze Sekyřic s povolením arcibiskupa Stanislava (1503), ale…  číst dále

August Sedláček, Hrady zámky a tvze Království českého I., 8.2. 2017

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Pardubice-Staré Čívice

Místa v okolí

 Staré Čívice
 Veselá
 Krchleby
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Blatník
 Lepějovice
 kostel sv. Václava
 Valy u Přelouče
 kostel sv. Vavřince
 Klešice
 Choltice
 tyrolská zvonice
 Mrdice
 zvonice
 Barborka
 radnice
 krematorium
 Štěpánov
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Pardubice
 Zelená brána
 boží muka
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 Medlešice
 kaple sv. Jiří
 synagoga
 automatické mlýny
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Heřmanův Městec
 Svojšice
 Nemošice
 kostel sv. Marka
 obecná škola
 židovský hřbitov
 akvadukt na Židově
 kostel sv. Matouše
 Lipoltice
 kostel sv. Víta
 Kozojedy
 evangelický kostel
 kaple Panny Marie
 Stolany
 evangelický kostel
 Ráby
 městské opevnění
 Chrudim
 Mydlářovský dům
 kostel sv. Vojtěcha
 Ráby
 Kunětická Hora
 Rozpakov
 Semínský akvadukt
 Topol
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 mlynářská vila
 Semín
 Bára
 kostel sv. Mikuláše
 Rabštejnek
 Rohoznice
 Malý akvadukt
 Stoupec
 Rohoznice
 Kasalice
 Žáravice
 Velký akvadukt
 Kočičí hrádek
 kostel sv. Martina
 Slatiňany
 Úhřetice
 Semtěš
 fara
 evangelický kostel
 Dolní pec
 Licoměřice
 Škroupův dům
 restaurace Monaco
 požární hláska
 Vejvanovice
 Lipovec
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Klimenta
 Dobřenice
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Václava
 Lichnice
 kostel sv. Vavřince
 Nabočany
 Lukavice
 kostel sv. Vavřince
 Klamoš
 Ronov nad Doubravou
 Suchotlesky
 Kočičí hrádek
 zvonice
 kaple sv. Kříže
 Žleby
 Obora Žleby
Základní informace místa
ID místa: 7347
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.


Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.


reklama