Poprvé připomínán 1250, zřejmě původně románský vlastnický. Upraven goticky, roku 1421 poničen husity. Obnoven, po třicetileté válce prodloužen k západu, původní vícelodí bylo nahrazeno plochostropou lodí. Od poloviny 19. stol. do 50. let 20. stol. farní.
Hlavní obrázek místa
Kostel od severu
© Ivan Grisa, 08/2008
Strážiště leží vysoko nad údolím Střely nad Mladoticemi. Odtud sem vede silnice i pěší cesta (zelená značka od železniční zastávky Mladotice zastávka, neznačená kratší strmější od stanice Mladotice – nad místním lomem). Autobusové spojení sporadické, jen v pracovních dnech. Celá cesta z Rabštejna do Mladotic stojí za těch cca 14 km chůze nádhernou přírodou! Kostel je přístupný jen při bohoslužbách, na hřbitov lze vstoupit, při odchodu nezapomeňte zajistit vrata.
Ivan Grisa, 15.8. 2008
popis

Jednolodní kostel s odsazeným presbytářem, v koutech mezi ním a lodí dvě hranolové věže, jejichž přízemí slouží jako sakristie. Presbytář původně gotický (nárožní opěráky), dolní části věží možná románské. Loď na místě pravděpodobného vícelodí (nebo jako dnes plochostropé kratší lodi), západní část zřejmě prodloužena v baroku. Hlavní vstup od severu, okna s kruhovými záklenky (i v presbytáři), fasády prosté. Zvonová patra obou věží s velkými, polokruhovitě zakončenými okny, nad nimi cibulové báně kryté plechem. Střecha lodi valbová. Zařízení kostela jednotné z poloviny 18. století. V ohradní zdi hřbitova barokní brána.

Ivan Grisa, dle Umělecké památky Čech, svazek 3, 17.8. 2008

historie

Kostel svatého Martina ve Strážišti u Mladotic je doložen jako farní k roku 1352, zřejmě je ale starší. Kromě držby plaského kláštera je tu doložen místní feudál, jehož sídlo mohlo na kostel navazovat. Po poškození za husitských válek byl obnoven, zanikla však fara. V první polovině 18. století byla při barokní přestavbě loď prodloužena k západu. Později tu byla zřízena lokálie, roku 1857 povýšená na samostatnou faru. Ta zanikla po roce 1945, dnes spadá pod Plasy.

Ivan Grisa, dle Umělecké památky Čech, svazek 3, 17.8. 2008

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Mladotice

Místa v okolí

 Černá Hať
 dvůr Kalec
 Kotaneč
 Odlezelské jezero
 Ondřejov
 Vyšohrad
 Brdo
 Plasy
 smírčí kříž
 kostel sv. Mikuláše
 Šebíkov
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 Sychrov
 socha sv. Barbory
 Loreta
 silniční most
 železná huť
 Nový Dvůr
 kostel sv. Václava
 Manětín – MPZ
 Manětín
 Žihle
 Radějov
 smírčí kříž
 Dědek a Bába
 boží muka
 Jablonná
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Blažeje
 kaple sv. Vojtěcha
 fara
 Schanigerův kříž
 socha Ecce Homo
 křížový kámen
 Dolní Bělá
 Nečtinský Špičák
 Podbořánky
 dvůr Hubenov
 Nečtiny – MPZ
 kaple sv. Marka
 Preitenstein
 Nečtiny
 Hluboký
 Vladař
 Zelený Důl
 Otěvěky
 Vrtba
 Mlýnský vrch
 Viklan
 kostel sv. Vojtěcha
 Tlestky
 hradiště Koryta
 Chyše
 městské opevnění
 smírčí kříž
 synagoga
 kaple sv. Anny
 Babina
 kostel sv. Kříže
 kašna
 zámecký pivovar
 Chyše
 Malměřice
 bývalý kříž
 dvůr Lednice
 Nouze
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 kaple sv. Václava
 Kapucín
 bývalý lom
 lovecký pomník
 Strachovice
 Podštěly
 celní kolo
 Dolní Hradiště
 Žižkovo bojiště
 Nekmíř
 synagoga
 Radost
 Březín
 Nevděk
 Baba
 smírčí kříž
 Malšín
 boží muka
 smírčí kříže
 Plaveč
 dvůr Býkov
 socha Panny Marie
 Svatý Hubert
 Třebekov
 Smrk
 synagoga
 kaple sv. Kříže
 fara
 kaple Všech svatých
 kašna
 Žlutice – MPZ
 Petrohrad
 radnice
 Panský dům
 kaple Panny Marie
 Selský dub
 Žlutice
 kaple sv. Šebestiána
 Kokořovský dvůr
 Mazanec
 Petrohrad
 Podmokly
 návesní kaple
 Kunzova muka
 kostel sv. Mikuláše
 Boží kámen u Sosně
 kaple Kaina a Ábela
 Lom Soseň
 kaple
 Blažkův mlýn
 Bílá boží muka
 socha sv. Floriána
 Tuchtova kaple
 Kaceřov
 zatopený lom
 kaple sv. Jana a Pavla
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 kaple
 Oráčov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Plzaňská 158
331 41 Kralovice
Tel: 371 396 326
http://www.sweb.cz/farnost.kralovice/
winiarski@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 6609
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 28.8.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama