Klasicistní kaple, postavená roku 1778 na místě dřevěné stavby, zničené požárem roku 1642. Uzavřena 1783, o 20 let později znovu otevřena. Obnovena po požáru 1873, zatím poslední oprava dokončena 1993. Vnitřní zařízení z doby obnovy po požáru. Jedna z mála dochovaných budov původního Brotmarktu.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 09/2019
Na rozhraní někdejšího Brotmarktu (Chlebného trhu, dnes Na Slovanech) a hlavní ulice (dnes Dukelských hrdinů) byla roku 1517 postavena dřevěná kaple, zasvěcená svaté Anně. Zanikla při požáru roku 1642. Dnešní kamenná raně klasicistní stavba vznikla roku 1778, už roku 1783 byla v rámci josefinských reforem uzavřena. Znovu se začala používat o 20 let později. Jako většinu historického jádra ji postihl požár 31. 3. 1873, po kterém zbyly jen holé obvodové zdi. Při obnově získala většinu současného vnitřního zařízení.
Po roce 1945 znovu spolu s celým městem zchátrala, obnovena byla do roku 1993. Svému účelu slouží jen jednou v roce při svátku patronky.
S městem Jáchymov je součástí Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří, který je od 6. 7. 2019 zapsán v Seznamu kulturního dědictví UNESCO.
Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 1., Academia 1977 a http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz/jachymov-kaple-sv-anny/, 10.4. 2011
  Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Jáchymov

  Místa v okolí

   evangelický kostel
   městský hřbitov
   Freudenstein
   mincovna
   kostel sv. Jáchyma
   Boží vyhlídka
   Klínovec
   Rudá věž smrti
   Plešivec
   Květnová
   Květnová
   radnice
   mariánský sloup
   Ostrov
   Horní hrad
   Mořičov
   Hájek
   Himlštejn
   vápenka
   Blatenský vrch
   Blatenský příkop
   Děpoltovice
   Děpoltovice
   Velichov
   Radošov
   železárna
   Dalovice
   Dalovice
   Tisovský vrch
   Lázně Kyselka
   kostel sv. Terezie
   Dalovice
   Bučina
   Perštejn
   Nejdek
   kostel sv. Martina
   Nejdek
   lesní hřbitov
   sloup s Pietou
   Skalky skřítků
   kostel sv. Kříže
   radnice
   kostel sv. Urbana
   sousoší Kalvarie
   kostel Všech svatých
   dům čp. 309
   kostel sv. Martina
   Jírov
  Základní informace místa
  ID místa: 9906
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kaple
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 2.9.2019
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama