Klasicistní kaple, postavená roku 1778 na místě dřevěné stavby, zničené požárem roku 1642. Uzavřena 1783, o 20 let později znovu otevřena. Obnovena po požáru 1873, zatím poslední oprava dokončena 1993. Vnitřní zařízení z doby obnovy po požáru. Jedna z mála dochovaných budov původního Brotmarktu.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 09/2019
Na rozhraní někdejšího Brotmarktu (Chlebného trhu, dnes Na Slovanech) a hlavní ulice (dnes Dukelských hrdinů) byla roku 1517 postavena dřevěná kaple, zasvěcená svaté Anně. Zanikla při požáru roku 1642. Dnešní kamenná raně klasicistní stavba vznikla roku 1778, už roku 1783 byla v rámci josefinských reforem uzavřena. Znovu se začala používat o 20 let později. Jako většinu historického jádra ji postihl požár 31. 3. 1873, po kterém zbyly jen holé obvodové zdi. Při obnově získala většinu současného vnitřního zařízení. Po roce 1945 znovu spolu s celým městem zchátrala, obnovena byla do roku 1993. Svému účelu slouží jen jednou v roce při svátku patronky. S městem Jáchymov je součástí Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří, který je od 6. 7. 2019 zapsán v Seznamu kulturního dědictví UNESCO.
Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 1., Academia 1977 a http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz/jachymov-kaple-sv-anny/, 10.4. 2011

Komentáře

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Jáchymov

Místa v okolí

 evangelický kostel
 Jáchymov
 Freudenstein
 nová radnice
 městský hřbitov
 boží muka
 mincovna
 kostel sv. Jáchyma
 kaple sv. Barbory
 kaple v býv. Popově
 Boží vyhlídka
 kostel sv. Anny
 Klínovec
 Rudá věž smrti
 Plešivec
 Květnová
 Květnová
 důl Mauritius
 mariánský sloup
 radnice
 Ostrov
 Hauenštejn
 štola Johannes
 Mořičov
 Nebesa
 Hájek
 Himlštejn
 vápenka
 kamenný viadukt
 Blatenský vrch
 Vlčí jámy
 Blatenský příkop
 kostel sv. Vavřince
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Velichov
 Radošov
 železárna
 Dalovice
 Tisovský vrch
 Dalovice
 Lázně Kyselka
 kostel sv. Terezie
 Dalovice
 Bučina
 Perštejn
 Sedlec
 kostel sv. Martina
 Nejdek
 Nejdek
 lesní hřbitov
 sloup s Pietou
 Skalky skřítků
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Urbana
 radnice
 kostel Všech svatých
 sousoší Kalvarie
 dům čp. 309
 kostel sv. Martina
 Jírov
Základní informace místa
ID místa: 9906
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.9.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama