Klasicistní kaple, postavená roku 1778 na místě dřevěné stavby, zničené požárem roku 1642. Uzavřena 1783, o 20 let později znovu otevřena. Obnovena po požáru 1873, zatím poslední oprava dokončena 1993. Vnitřní zařízení z doby obnovy po požáru. Jedna z mála dochovaných budov původního Brotmarktu.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 09/2019
Na rozhraní někdejšího Brotmarktu (Chlebného trhu, dnes Na Slovanech) a hlavní ulice (dnes Dukelských hrdinů) byla roku 1517 postavena dřevěná kaple, zasvěcená svaté Anně. Zanikla při požáru roku 1642. Dnešní kamenná raně klasicistní stavba vznikla roku 1778, už roku 1783 byla v rámci josefinských reforem uzavřena. Znovu se začala používat o 20 let později. Jako většinu historického jádra ji postihl požár 31. 3. 1873, po kterém zbyly jen holé obvodové zdi. Při obnově získala většinu současného vnitřního zařízení. Po roce 1945 znovu spolu s celým městem zchátrala, obnovena byla do roku 1993. Svému účelu slouží jen jednou v roce při svátku patronky. S městem Jáchymov je součástí Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří, který je od 6. 7. 2019 zapsán v Seznamu kulturního dědictví UNESCO.
Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 1., Academia 1977 a http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz/jachymov-kaple-sv-anny/, 10.4. 2011
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Jáchymov

Místa v okolí

 evangelický kostel
 Freudenstein
 městský hřbitov
 nová radnice
 mincovna
 boží muka
 kostel sv. Jáchyma
 Boží vyhlídka
 Klínovec
 Rudá věž smrti
 Plešivec
 Květnová
 Květnová
 radnice
 mariánský sloup
 Ostrov
 Horní hrad
 Mořičov
 Hájek
 Himlštejn
 vápenka
 Blatenský vrch
 Vlčí jámy
 Blatenský příkop
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Velichov
 Radošov
 železárna
 Dalovice
 Tisovský vrch
 Dalovice
 kostel sv. Terezie
 Lázně Kyselka
 Dalovice
 Bučina
 Perštejn
 Nejdek
 Nejdek
 kostel sv. Martina
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 Skalky skřítků
 kostel sv. Kříže
 radnice
 kostel sv. Urbana
 kostel Všech svatých
 sousoší Kalvarie
 dům čp. 309
 kostel sv. Martina
 Jírov
Základní informace místa
ID místa: 9906
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.9.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama