Barokní zámek vystavěný R. 1677 Jezuity z dolnopřímské tvrze. Vletech 1842 – 1843 proběhla další přestavba zámku. V r. 1879 koupil zámek Jan Harrach a v roce 1945 jim byl zkonfiskován a připadl obci.
Hlavní obrázek místa
Čelo zámku
© Petr Nožička 03/2010
Obec a zámek Dolní Přím leží 9 km severozápadně od Hradce Králové. Dnes se v zámku nachází obecní úřad, knihovna a byty. Zámecká kaple slouží po rozsáhlé rekonstrukci k pořádání koncertů a dalších společenských akcí. Péčí obecního úřadu byla roku 1991 opravena poškozená střecha a věž, obnovena čelní fasáda. Až do roku 2000 se postupně zámek opravoval. Obec Dolní Přím je autobusovou dopravou spojen jak s Hradcem Králové, tak s Novým Bydžovem. Z obce Dolní Přím dojdeme asi po třech kilometrech přes obec Nový Přím a pak lesními a polními cetami k pseudogotickému zámku Hrádek u Nechanic.
30.10. 2005
historie

V místech dnešního zámku dal v roce 1547 Jan starší Holec z Nemošic postavit tvrz. V průběhu 16. a 17. století tvrz V Dolní Přími měnila často majitele až ji roku 1677 získala jezuitská kolej v Hradci Králové. Jezuité si zvolili dolnopřímskou tvrz za správní centrum svých statků. Tomuto účelu však nestačila a proto ji nechali přestavět v barokní zámek. Na stavbě se podílel význačný barokní stavitel Carlo Lurago. Hradecké jezuitské koleji náležel zámek až do zrušení jezuitského řádu v roce 1773, kdy zámek převzal náboženský fond. Od něj v roce 1806 zámek koupili bratři Václav Klement a Václav Slivenecký, kteří jej ale roku 1811 prodali Janu Riedlovi. Za jeho syna Františka v letech 1842 – 1843 proběhla přestavba zámku. Nad střední částí zámku bylo přistavěno druhé patro a byly upraveny interiéry. Za prusko-rakouské války r. 1866 byl v zámku umístěn lazaret. Tím byla budova značně poškozena. V r. 1879 koupil…  číst dále

30.10. 2005

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Dolní Přím

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 Radíkovice
 Hrádek u Nechanic
 akvadukt u Komárova
 kostel sv. Marka
 Stěžery
 Chlum
 Libčany
 Nechanice
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Libčany
 Dohalice
 Kunčice
 Neděliště
 Stračov
 Stračov
 Hořiněves
 kostel sv. Prokopa
 Hankův rodný dům
 kostel sv. Stanislava
 sbor kněze Ambrože
 jez Hučák
 muzeum
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Hradec Králové
 Moravský jez
 Babice
 Libišany
 Škroupův dům
 Kratonohy
 fara
 Dobřenice
 Barchov
 kostel sv. Klimenta
 Jeřice
 zvonice
 Rodov
 kostel sv. Vavřince
 Barchůvek
 Libeň
 kostel sv. Mikuláše
 Obědovice
 Rohoznice
 Rohoznice
 mlynářská vila
 Bašnice
 kostel sv. Václava
 Velký Vřešťov
 Vysoká
 sušárna čekanky
 Habřina
 Velký Vřešťov
 Vražba
 Myštěves
 mlýn Podhrad
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 Kosice
 kostel sv. Vojtěcha
 Holohlavy
 Újezd
 Pustohrad u Hořic
 Rotemberk
 Hořice
 Kasalice
 Chotěborky - VPZ
 Přestavlky
 Skřivany
 radnice
 Sloupno
 Hořice
 Hořice
 kostel sv. Mikuláše
 Dubenec
 Mlékosrby
 Podlesí
 Velichovky
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 Ohnišťany
 Holovousy
 Žáravice
 Klamoš
 Obora
 Wenkeův dům
 kostel sv. Prokopa
 Sobčice
 Hořenice
Základní informace místa
ID místa: 1137
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.11.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama