Kaple z r. 1997 postavena nad mariánským sloupem poblíž pramene léčivé vody. Sloup dal postavit r. 1869 hrabě Karel Chotek s chotí Marií, později opatřen dřevěným přístřeškem. Chátrající objekt zrekonstruován v letech 1995-1997 stejně jako studánka sv. Anny vzdálená asi 30 m. Poutní místo.
Hlavní obrázek místa
Kaple Kokešov
© Jiří Špaček, 05/2015
Kaple Panny Marie Bolestné stojí v lese v lokalitě Kokešov na katastru vsi Opočínek, která je od r. 1986 částí města Pardubice. Ke kapli se lze dostat od křižovatky silnice I/2 Pardubice-Přelouč a silnice Lány na Důlku-Bezděkov. U lánské silnice se nachází malé parkoviště zdejší továrny, ze kterého vede k prameni pěšina se zeleně značenou turistickou trasou. Zelená vás sem dovede jak od zastávky autobusu (Kokešov), tak od zastávky vlaku Pardubice-Opočínek na trati 010 (2 km). Kaple stojí poblíž studánky, která je na mapách označována jako studánka sv. Anny. Je zde významná pramenná oblast a voda je tu jímána pro vodárenské účely. Lokalita Kokešov vznikla r. 1930, kdy statkář Emanuel Kokeš ze Starých Čívic nechal v lesích postavit zemědělský zpracovatelský závod, konzervárnu. Po znárodnění byl objekt využíván pro výzkumný ústav pardubického podniku Tesla.
E.H. podle http://cs.wikipedia.org, 19.1. 2013
historie

Kaple byla postavena nad mariánským sloupem, od kterého cca 30 m vyvěrá pramen čisté vody - Čívická studánka. Prameni byla odedávna přisuzovaná léčivá moc. Studánka byla hojně navštěvována a konaly se zde poutě. Často tady pod širým nebem kázal páter František Herman (1879-1962) a tato kázání byla natolik proslulá, že se na pouti u studánky sešlo až šest tisíc lidí. V roce 1869 nechal majitel panství hrabě Karel Chotek z Chotkova a Vojnína společně s manželkou Marií postavit u pramene mariánský sloup. Sloup byl později přemístěn na současné místo a obestavěn dřevěným přístřeškem. Návštěvnost studánky později poklesla a sloup i dřevěný přístřešek velmi zchátraly. Havarijní stav této památky přiměl její příznivce založit na její záchranu nadaci s názvem "Nadace na záchranu kulturních hodnot Pardubice IV.". V roce 1995 bylo okolí studánky upraveno a v letech 1996-1997 byla nad zrekonstruovaným mariánským sloupem…  číst dále

David Havlik - http://www.kpufo.cz/wpa/studanka.html, 12.9. 2010

pověsti

O zjevení Panny Marie

Vypráví se, že roku 1867 došli jednoho večera ke studánce tři dráteníci z chudého Slovenska. Protože se již stmívalo, rozhodli se u studánky přenocovat. Poté, co povečeřeli suchý chléb, který zapili křišťálovou vodou ze studánky, uložili se ke spánku. Jeden z nich, Juraj Hutary, se po nějaké době náhle probudil. Rozhlédl se a ke svému úžasu uviděl, jak se k němu blíží ozářená ženská postava, ve které poznal Pannu Marii. Dráteník zvolal: "Pozdravena buď Panna Maria!" a zjevení mu odpovědělo, aby se nebál a pokynulo mu, aby je následoval. Poté, co zjevení Panny Marie došlo ke studánce, ponořilo se do ní a zmizelo. Vyprávění o dráteníkově zjevení se rychle rozneslo po kraji. Mnoho lidí se ke studánce s údajně léčivou vodou vydalo, aby si vyléčili svoje neduhy, a studánka se stala oblíbeným poutním místem Pardubicka.

E.H. podle http://www.kpufo.cz/wpa/studanka.html, 19.1. 2013

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Pardubice-Opočínek

Místa v okolí

 Lepějovice
 Staré Čívice
 Krchleby
 Staré Čívice
 Valy u Přelouče
 Veselá
 Blatník
 Štěpánov
 tyrolská zvonice
 Choltice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 kostel sv. Václava
 radnice
 židovský hřbitov
 Barborka
 Klešice
 evangelický kostel
 Mrdice
 Svojšice
 kostel sv. Matouše
 Lipoltice
 obecná škola
 židovský hřbitov
 kaple sv. Jiří
 synagoga
 kaple Panny Marie
 zvonice
 evangelický kostel
 Heřmanův Městec
 krematorium
 Pardubice
 kaple sv. Anny
 městské opevnění
 Zelená brána
 židovský hřbitov
 boží muka
 automatické mlýny
 Semínský akvadukt
 Medlešice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vojtěcha
 Nemošice
 Semín
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Víta
 akvadukt na Židově
 kostel sv. Martina
 Žáravice
 Kozojedy
 Kasalice
 kostel sv. Václava
 Ráby
 Rohoznice
 Rohoznice
 mlynářská vila
 Stolany
 Ráby
 evangelický kostel
 Semtěš
 kostel sv. Mikuláše
 městské opevnění
 Stoupec
 kostel sv. Kříže
 Mydlářovský dům
 Rozpakov
 Kunětická Hora
 Chrudim
 fara
 Zdechovice
 Škroupův dům
 Licoměřice
 kostel sv. Klimenta
 evangelický kostel
 Dobřenice
 kostel sv. Václava
 Lipovec
 Topol
 Bára
 Rabštejnek
 Dolní pec
 Malý akvadukt
 Velký akvadukt
 Klamoš
 Obědovice
 kostel sv. Martina
 Kočičí hrádek
 Libišany
 Slatiňany
 požární hláska
 restaurace Monaco
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 kostel Všech svatých
 zvonice
 kaple sv. Kříže
 Žleby
 Lukavice
 Chlumec nad Cidlinou
 kostel sv. Voršily
 kostel sv. Marka
 Kozelkova vila
 loretánská kaple
 Karlova Koruna
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Rosice nad Labem
Mons. Antonín Duda - farář
Tel: 466 416 379, 775 989 438
Základní informace místa
ID místa: 9358
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.5.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama