Kaple z r. 1997 postavena nad mariánským sloupem poblíž pramene léčivé vody. Sloup dal postavit r. 1869 hrabě Karel Chotek s chotí Marií, později opatřen dřevěným přístřeškem. Chátrající objekt zrekonstruován v letech 1995-1997 stejně jako studánka sv. Anny vzdálená asi 30 m. Poutní místo.
Hlavní obrázek místa
Kaple Kokešov
© Jiří Špaček, 05/2015
Kaple Panny Marie Bolestné stojí v lese v lokalitě Kokešov na katastru vsi Opočínek, která je od r. 1986 částí města Pardubice. Ke kapli se lze dostat od křižovatky silnice I/2 Pardubice-Přelouč a silnice Lány na Důlku-Bezděkov. U lánské silnice se nachází malé parkoviště zdejší továrny, ze kterého vede k prameni pěšina se zeleně značenou turistickou trasou. Zelená vás sem dovede jak od zastávky autobusu (Kokešov), tak od zastávky vlaku Pardubice-Opočínek na trati 010 (2 km). Kaple stojí poblíž studánky, která je na mapách označována jako studánka sv. Anny. Je zde významná pramenná oblast a voda je tu jímána pro vodárenské účely. Lokalita Kokešov vznikla r. 1930, kdy statkář Emanuel Kokeš ze Starých Čívic nechal v lesích postavit zemědělský zpracovatelský závod, konzervárnu. Po znárodnění byl objekt využíván pro výzkumný ústav pardubického podniku Tesla.
E.H. podle http://cs.wikipedia.org, 19.1. 2013
historie

Kaple byla postavena nad mariánským sloupem, od kterého cca 30 m vyvěrá pramen čisté vody - Čívická studánka. Prameni byla odedávna přisuzovaná léčivá moc. Studánka byla hojně navštěvována a konaly se zde poutě. Často tady pod širým nebem kázal páter František Herman (1879-1962) a tato kázání byla natolik proslulá, že se na pouti u studánky sešlo až šest tisíc lidí. V roce 1869 nechal majitel panství hrabě Karel Chotek z Chotkova a Vojnína společně s manželkou Marií postavit u pramene mariánský sloup. Sloup byl později přemístěn na současné místo a obestavěn dřevěným přístřeškem. Návštěvnost studánky později poklesla a sloup i dřevěný přístřešek velmi zchátraly. Havarijní stav této památky přiměl její příznivce založit na její záchranu nadaci s názvem "Nadace na záchranu kulturních hodnot Pardubice IV.". V roce 1995 bylo okolí studánky upraveno a v letech 1996-1997 byla nad zrekonstruovaným mariánským sloupem…  číst dále

David Havlik - http://www.kpufo.cz/wpa/studanka.html, 12.9. 2010

pověsti

O zjevení Panny Marie

Vypráví se, že roku 1867 došli jednoho večera ke studánce tři dráteníci z chudého Slovenska. Protože se již stmívalo, rozhodli se u studánky přenocovat. Poté, co povečeřeli suchý chléb, který zapili křišťálovou vodou ze studánky, uložili se ke spánku. Jeden z nich, Juraj Hutary, se po nějaké době náhle probudil. Rozhlédl se a ke svému úžasu uviděl, jak se k němu blíží ozářená ženská postava, ve které poznal Pannu Marii. Dráteník zvolal: "Pozdravena buď Panna Maria!" a zjevení mu odpovědělo, aby se nebál a pokynulo mu, aby je následoval. Poté, co zjevení Panny Marie došlo ke studánce, ponořilo se do ní a zmizelo. Vyprávění o dráteníkově zjevení se rychle rozneslo po kraji. Mnoho lidí se ke studánce s údajně léčivou vodou vydalo, aby si vyléčili svoje neduhy, a studánka se stala oblíbeným poutním místem Pardubicka.

E.H. podle http://www.kpufo.cz/wpa/studanka.html, 19.1. 2013

Komentáře

12.9.2010 09:11 David Havlik
Kaple a studánka se nacházejí hned za průmyslovým areálem v Kokešově. Místo leží na silnici mezi Starými Čivicemi a Přeloučí. Vlakem je přístupné ze zastávky Pardubice-Opočínek směr Bezděkov.
Navštívili jsme je v zářijovou sobotu 2010 a upozornil nás na něj pán, který nás viděl fotografovat kostel v Lánech na Důlku. Místo je překvapivě velmi frekventované. Pramen je velmi silný a mnoho lidí si k němu jezdí pro vodu, také u kaple jsme se setkali s řadou návštěvníků.
Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Pardubice-Opočínek

Místa v okolí

 Lepějovice
 Staré Čívice
 Staré Čívice
 Valy u Přelouče
 Krchleby
 Veselá
 Blatník
 Štěpánov
 tyrolská zvonice
 Choltice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 kostel sv. Václava
 radnice
 židovský hřbitov
 Barborka
 Klešice
 evangelický kostel
 Mrdice
 Svojšice
 kostel sv. Matouše
 Lipoltice
 Bohdanečský rybník
 kaple sv. Jiří
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 synagoga
 zvonice
 Husův sbor
 evangelický kostel
 Heřmanův Městec
 krematorium
 Pardubice
 kaple sv. Anny
 městské opevnění
 Zelená brána
 kříž
 židovský hřbitov
 Semínský akvadukt
 automatické mlýny
 Medlešice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vojtěcha
 Nemošice
 kostel sv. Marka
 Semín
 kostel sv. Víta
 akvadukt na Židově
 Zámeček
 kostel sv. Martina
 Žáravice
 Kozojedy
 kostel sv. Havla opata
 Kasalice
 kostel sv. Václava
 socha sv. Marka
 Ráby
 Rohoznice
 mlynářská vila
 Rohoznice
 Stolany
 Ráby
 evangelický kostel
 Semtěš
 kostel sv. Mikuláše
 městské opevnění
 kaplička Panny Marie
 Stoupec
 kostel sv. Kříže
 Mydlářovský dům
 Rozpakov
 Kunětická Hora
 Chrudim
 fara
 Zdechovice
 Škroupův dům
 Licoměřice
 kostel sv. Klimenta
 evangelický kostel
 Dobřenice
 kostel sv. Václava
 Lipovec
 Topol
 kostel sv. Václava
 Bára
 Rabštejnek
 Malý akvadukt
 Dolní pec
 Velký akvadukt
 Klamoš
 Chudeřická kyselka
 Obědovice
 kostel sv. Martina
 Kočičí hrádek
 Libišany
 Slatiňany
 požární hláska
 restaurace Monaco
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 kostel Všech svatých
 zvonice
 kaple sv. Kříže
 Žleby
 Lukavice
 Chlumec nad Cidlinou
 kostel sv. Voršily
 kostel sv. Marka
 Kozelkova vila
 loretánská kaple
 Karlova Koruna
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Rosice nad Labem
Mons. Antonín Duda - farář
Tel: 466 416 379, 775 989 438
Základní informace místa
ID místa: 9358
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.5.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

reklama