Barokní zámek postavený Ferdinandem Rudolfem Dobřenským z Dobřenic po r. 1693. R. 1863 zámek zbořen. V letech 1865 – 1868 postavil Weinrich na pozůstatcích zámku nový zámek. Nyní je v zámek využíván jako jezdecká škola a chov koní.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 06/2013
Obec leží 15 km jihozápadním směrem od Hradce Králové v nadmořské výšce 266 m. Dostupná je buď autobusem z Hradce Králové, nebo pěšky ze zastávky Dobřenice na trati Velký Osek – Hradec Králové. V zámku, opraveném a dobře udržovaném a v přilehlých hospodářských budovách je umístěna jezdecká škola a chov koní. U zámku se rozkládá anglický park o výměře 24 ha. V okolí můžeme navštívit 8 km severně pseudogotický zámek v Hrádku u Nechanic a nebo 13 km západně v Chlumci nad Cidlinou barokní zámek Karlova Koruna.
24.11. 2005
historie

Nejstarší zmínka o vsi Dobřenice je z r. 1339, kdy se připomínají Zdeněk a Bohuněk z Dobřenic. Tento rod je pozoruhodný tím, že držel tvrz a později zámek Dobřenice, s malou přestávkou v pobělohorské době až do r. 1863. Z původní tvrze zůstaly po třicetileté válce pouze rozvaliny. Bojislav Dobřenský z Dobřenic, který jako velitel braniborského vojska se rozhodující měrou podílel na porážce Turků u Vídně r. 1683 byl pro své služby císařem, spolu se svým strýcem Rudolfem Dobřenským povýšen do panského stavu. Pravděpodobně Ferdinand Rudolf Dobřenský z Dobřenic dal na místě původní tvrze postavit po r. 1693 barokní zámek. R. 1863 byly Dobřenice exekučně prodány v dražbě a koupil je Karel Daniel Weinrich, který dal část starého zámku zbořit. Na zbytku původního zámku byla kolem r. 1900 provedena nástavba. V letech 1865 – 1868 postavil Weinrich na pozůstatcích zbylého zámku jednopatrovou vilu, nový zámek. Před zámkem je…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda 1984, 24.11. 2005

pověsti

Čáp Šotek

Bylo to v době, kdy táhnou čápi. Opodál dobřenické tvrze chtělo se snésti čapí hejno na bažinu. Jeden z čápů narazil v mlze na větev a zranil se tak, že nebyl schopen dalšího letu. Druhové jeho ani nezpozorovali, co se mu přihodilo, a tak zůstal tu mladý, statný čáp sám a bez pomoci. Však přece se našel kdosi, kdo se ujal nebohého a zachránil ho před smrtí hladem. Byl to Předbor, syn rytíře Petra, dobřenického pána. Vyšel si záhy ráno na lov, doufaje, že v mlze spíše přiblíží se k zvěři a zasáhne ji šípem. Cestou zahlédl zraněného čápa. Překvapený čáp se ani nepokusil o útěk, avšak, když se k němu mladík přiblížil a chtěl ho uchopiti, bránil se zoufale, sekaje po rukou Předborových svým dlouhým, ostrým zobanem. Leč boj byl marný. Než se nadál, byl uchopen a zdvižen do výše. Předbor, zpozorovav jeho zranění, vzal jej opatrně v podpaždí a odnesl jej domů. Na dobřenické tvrzi věnovali zraněnému čápu všemožnou…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 4.11. 2002

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Dobřenice

Místa v okolí

 kostel sv. Klimenta
 Rohoznice
 Rohoznice
 Škroupův dům
 fara
 Kratonohy
 Kasalice
 Obědovice
 kostel sv. Vojtěcha
 Libčany
 evangelický kostel
 Libčany
 kostel sv. Václava
 mlynářská vila
 Babice
 kostel sv. Mikuláše
 Kunčice
 Radíkovice
 Žáravice
 Barchov
 kostel sv. Jiří
 Kosice
 Hrádek u Nechanic
 Libišany
 radnice
 Přestavlky
 Barchůvek
 sušárna čekanky
 Nechanice
 akvadukt u Komárova
 Stěžery
 kostel sv. Marka
 Klamoš
 Dolní Přím
 kostel sv. Vavřince
 Libeň
 Mlékosrby
 kostel Všech svatých
 Blatník
 Luková
 Semínský akvadukt
 Krchleby
 Chlumec nad Cidlinou
 Valy u Přelouče
 kostel sv. Voršily
 loretánská kaple
 Kozelkova vila
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Semín
 evangelický kostel
 zvonice
 Karlova Koruna
 Lepějovice
 Ráby
 sbor kněze Ambrože
 jez Hučák
 Nový Bydžov
 Kunětická Hora
 Ráby
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Staré Čívice
 synagoga
 Moravský jez
 radnice
 kostel sv. Ondřeje
 muzeum
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Husův sbor
 Světí
 Hradec Králové
 Staré Čívice
 Štěpánov
 kostel sv. Kříže
 Dohalice
 Pardubice
 automatické mlýny
 Sloupno
 Chlum
 městské opevnění
 Zelená brána
 akvadukt na Židově
 Skřivany
 kaple sv. Anny
 Neděliště
 krematorium
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Nemošice
 evangelický kostel
 Zdechovice
Základní informace místa
ID místa: 1138
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.11.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama