Barokní zámek postavený Ferdinandem Rudolfem Dobřenským z Dobřenic po r. 1693. R. 1863 zámek zbořen. V letech 1865 – 1868 postavil Weinrich na pozůstatcích zámku nový zámek. Nyní je v zámek využíván jako jezdecká škola a chov koní.
Hlavní obrázek místa
Zámecká budova z parku
© Pavel Vítek 11/2005
Obec leží 15 km jihozápadním směrem od Hradce Králové v nadmořské výšce 266 m. Dostupná je buď autobusem z Hradce Králové, nebo pěšky ze zastávky Dobřenice na trati Velký Osek – Hradec Králové. V zámku, opraveném a dobře udržovaném a v přilehlých hospodářských budovách je umístěna jezdecká škola a chov koní. U zámku se rozkládá anglický park o výměře 24 ha. V okolí můžeme navštívit 8 km severně pseudogotický zámek v Hrádku u Nechanic a nebo 13 km západně v Chlumci nad Cidlinou barokní zámek Karlova Koruna.
24.11. 2005
historie

Nejstarší zmínka o vsi Dobřenice je z r. 1339, kdy se připomínají Zdeněk a Bohuněk z Dobřenic. Tento rod je pozoruhodný tím, že držel tvrz a později zámek Dobřenice, s malou přestávkou v pobělohorské době až do r. 1863. Z původní tvrze zůstaly po třicetileté válce pouze rozvaliny. Bojislav Dobřenský z Dobřenic, který jako velitel braniborského vojska se rozhodující měrou podílel na porážce Turků u Vídně r. 1683 byl pro své služby císařem, spolu se svým strýcem Rudolfem Dobřenským povýšen do panského stavu. Pravděpodobně Ferdinand Rudolf Dobřenský z Dobřenic dal na místě původní tvrze postavit po r. 1693 barokní zámek. R. 1863 byly Dobřenice exekučně prodány v dražbě a koupil je Karel Daniel Weinrich, který dal část starého zámku zbořit. Na zbytku původního zámku byla kolem r. 1900 provedena nástavba. V letech 1865 – 1868 postavil Weinrich na pozůstatcích zbylého zámku jednopatrovou vilu, nový zámek. Před zámkem je…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda 1984, 24.11. 2005

pověsti

Čáp Šotek

Bylo to v době, kdy táhnou čápi. Opodál dobřenické tvrze chtělo se snésti čapí hejno na bažinu. Jeden z čápů narazil v mlze na větev a zranil se tak, že nebyl schopen dalšího letu. Druhové jeho ani nezpozorovali, co se mu přihodilo, a tak zůstal tu mladý, statný čáp sám a bez pomoci. Však přece se našel kdosi, kdo se ujal nebohého a zachránil ho před smrtí hladem. Byl to Předbor, syn rytíře Petra, dobřenického pána. Vyšel si záhy ráno na lov, doufaje, že v mlze spíše přiblíží se k zvěři a zasáhne ji šípem. Cestou zahlédl zraněného čápa. Překvapený čáp se ani nepokusil o útěk, avšak, když se k němu mladík přiblížil a chtěl ho uchopiti, bránil se zoufale, sekaje po rukou Předborových svým dlouhým, ostrým zobanem. Leč boj byl marný. Než se nadál, byl uchopen a zdvižen do výše. Předbor, zpozorovav jeho zranění, vzal jej opatrně v podpaždí a odnesl jej domů. Na dobřenické tvrzi věnovali zraněnému čápu všemožnou…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 4.11. 2002

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Dobřenice

Místa v okolí

 kostel sv. Klimenta
 Rohoznice
 Rohoznice
 Škroupův dům
 fara
 Kratonohy
 Kasalice
 Obědovice
 kostel sv. Vojtěcha
 Libčany
 evangelický kostel
 Libčany
 kostel sv. Václava
 mlynářská vila
 Babice
 kostel sv. Mikuláše
 Kunčice
 Radíkovice
 Žáravice
 Barchov
 kostel sv. Jiří
 Kosice
 Hrádek u Nechanic
 Libišany
 radnice
 Přestavlky
 Barchůvek
 sušárna čekanky
 Nechanice
 akvadukt u Komárova
 Stěžery
 kostel sv. Marka
 Klamoš
 Dolní Přím
 kostel sv. Vavřince
 Libeň
 Mlékosrby
 kostel Všech svatých
 Blatník
 Luková
 Semínský akvadukt
 Krchleby
 Chlumec nad Cidlinou
 Valy u Přelouče
 kostel sv. Voršily
 loretánská kaple
 Kozelkova vila
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Semín
 evangelický kostel
 zvonice
 Karlova Koruna
 Lepějovice
 Ráby
 sbor kněze Ambrože
 jez Hučák
 Nový Bydžov
 Kunětická Hora
 Ráby
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Staré Čívice
 synagoga
 Moravský jez
 radnice
 kostel sv. Ondřeje
 muzeum
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Husův sbor
 Světí
 Hradec Králové
 Staré Čívice
 Štěpánov
 kostel sv. Kříže
 Dohalice
 Pardubice
 automatické mlýny
 Sloupno
 Chlum
 městské opevnění
 Zelená brána
 akvadukt na Židově
 Skřivany
 kaple sv. Anny
 Neděliště
 krematorium
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Nemošice
 evangelický kostel
 Zdechovice
Základní informace místa
ID místa: 1138
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.11.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama