Barokní zámek postavený Ferdinandem Rudolfem Dobřenským z Dobřenic po r. 1693. R. 1863 zámek zbořen. V letech 1865 – 1868 postavil Weinrich na pozůstatcích zámku nový zámek. Nyní je v zámek využíván jako jezdecká škola a chov koní.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 06/2013
Obec leží 15 km jihozápadním směrem od Hradce Králové v nadmořské výšce 266 m. Dostupná je buď autobusem z Hradce Králové, nebo pěšky ze zastávky Dobřenice na trati Velký Osek – Hradec Králové. V zámku, opraveném a dobře udržovaném a v přilehlých hospodářských budovách je umístěna jezdecká škola a chov koní. U zámku se rozkládá anglický park o výměře 24 ha. V okolí můžeme navštívit 8 km severně pseudogotický zámek v Hrádku u Nechanic a nebo 13 km západně v Chlumci nad Cidlinou barokní zámek Karlova Koruna.
24.11. 2005
historie

Nejstarší zmínka o vsi Dobřenice je z r. 1339, kdy se připomínají Zdeněk a Bohuněk z Dobřenic. Tento rod je pozoruhodný tím, že držel tvrz a později zámek Dobřenice, s malou přestávkou v pobělohorské době až do r. 1863. Z původní tvrze zůstaly po třicetileté válce pouze rozvaliny. Bojislav Dobřenský z Dobřenic, který jako velitel braniborského vojska se rozhodující měrou podílel na porážce Turků u Vídně r. 1683 byl pro své služby císařem, spolu se svým strýcem Rudolfem Dobřenským povýšen do panského stavu. Pravděpodobně Ferdinand Rudolf Dobřenský z Dobřenic dal na místě původní tvrze postavit po r. 1693 barokní zámek. R. 1863 byly Dobřenice exekučně prodány v dražbě a koupil je Karel Daniel Weinrich, který dal část starého zámku zbořit. Na zbytku původního zámku byla kolem r. 1900 provedena nástavba. V letech 1865 – 1868 postavil Weinrich na pozůstatcích zbylého zámku jednopatrovou vilu, nový zámek. Před zámkem je…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda 1984, 24.11. 2005

pověsti

Čáp Šotek

Bylo to v době, kdy táhnou čápi. Opodál dobřenické tvrze chtělo se snésti čapí hejno na bažinu. Jeden z čápů narazil v mlze na větev a zranil se tak, že nebyl schopen dalšího letu. Druhové jeho ani nezpozorovali, co se mu přihodilo, a tak zůstal tu mladý, statný čáp sám a bez pomoci. Však přece se našel kdosi, kdo se ujal nebohého a zachránil ho před smrtí hladem. Byl to Předbor, syn rytíře Petra, dobřenického pána. Vyšel si záhy ráno na lov, doufaje, že v mlze spíše přiblíží se k zvěři a zasáhne ji šípem. Cestou zahlédl zraněného čápa. Překvapený čáp se ani nepokusil o útěk, avšak, když se k němu mladík přiblížil a chtěl ho uchopiti, bránil se zoufale, sekaje po rukou Předborových svým dlouhým, ostrým zobanem. Leč boj byl marný. Než se nadál, byl uchopen a zdvižen do výše. Předbor, zpozorovav jeho zranění, vzal jej opatrně v podpaždí a odnesl jej domů. Na dobřenické tvrzi věnovali zraněnému čápu všemožnou…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 4.11. 2002

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Dobřenice

Místa v okolí

 kostel sv. Klimenta
 Rohoznice
 Rohoznice
 Škroupův dům
 fara
 Kratonohy
 Kasalice
 Obědovice
 kostel sv. Vojtěcha
 Libčany
 evangelický kostel
 Libčany
 socha sv. Marka
 kostel sv. Václava
 mlynářská vila
 Babice
 Bohdanečský rybník
 Chudeřická kyselka
 kostel sv. Mikuláše
 Kunčice
 kaplička Panny Marie
 Radíkovice
 Žáravice
 Barchov
 kostel sv. Jiří
 Hrádek u Nechanic
 Kosice
 Libišany
 radnice
 Přestavlky
 Kosice
 Barchůvek
 kaple Panny Marie
 sušárna čekanky
 Nechanice
 akvadukt u Komárova
 Stěžery
 kostel sv. Marka
 Klamoš
 Dolní Přím
 kostel sv. Vavřince
 Libeň
 Mlékosrby
 kostel Všech svatých
 Blatník
 Luková
 Semínský akvadukt
 Chlumec nad Cidlinou
 Krchleby
 kostel sv. Voršily
 loretánská kaple
 Kozelkova vila
 Valy u Přelouče
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Semín
 Karlova Koruna
 zvonice
 Lepějovice
 Ráby
 sbor kněze Ambrože
 jez Hučák
 Nový Bydžov
 Kunětická Hora
 Ráby
 kostel sv. Mikuláše
 Staré Čívice
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 Moravský jez
 radnice
 Husův sbor
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 muzeum
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Hradec Králové
 Staré Čívice
 Štěpánov
 Dohalice
 Pardubice
 kostel sv. Kříže
 Chlum
 automatické mlýny
 Sloupno
 Zelená brána
 městské opevnění
 akvadukt na Židově
 Skřivany
 kaple sv. Anny
 Neděliště
 krematorium
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Zámeček
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 evangelický kostel
 Nemošice
 Zdechovice
Základní informace místa
ID místa: 1138
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.11.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama