Barokní zámek postavený Ferdinandem Rudolfem Dobřenským z Dobřenic po r. 1693. R. 1863 zámek zbořen. V letech 1865 – 1868 postavil Weinrich na pozůstatcích zámku nový zámek. Nyní je v zámek využíván jako jezdecká škola a chov koní.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 06/2013
Obec leží 15 km jihozápadním směrem od Hradce Králové v nadmořské výšce 266 m. Dostupná je buď autobusem z Hradce Králové, nebo pěšky ze zastávky Dobřenice na trati Velký Osek – Hradec Králové. V zámku, opraveném a dobře udržovaném a v přilehlých hospodářských budovách je umístěna jezdecká škola a chov koní. U zámku se rozkládá anglický park o výměře 24 ha. V okolí můžeme navštívit 8 km severně pseudogotický zámek v Hrádku u Nechanic a nebo 13 km západně v Chlumci nad Cidlinou barokní zámek Karlova Koruna.
24.11. 2005
historie

Nejstarší zmínka o vsi Dobřenice je z r. 1339, kdy se připomínají Zdeněk a Bohuněk z Dobřenic. Tento rod je pozoruhodný tím, že držel tvrz a později zámek Dobřenice, s malou přestávkou v pobělohorské době až do r. 1863. Z původní tvrze zůstaly po třicetileté válce pouze rozvaliny. Bojislav Dobřenský z Dobřenic, který jako velitel braniborského vojska se rozhodující měrou podílel na porážce Turků u Vídně r. 1683 byl pro své služby císařem, spolu se svým strýcem Rudolfem Dobřenským povýšen do panského stavu. Pravděpodobně Ferdinand Rudolf Dobřenský z Dobřenic dal na místě původní tvrze postavit po r. 1693 barokní zámek. R. 1863 byly Dobřenice exekučně prodány v dražbě a koupil je Karel Daniel Weinrich, který dal část starého zámku zbořit. Na zbytku původního zámku byla kolem r. 1900 provedena nástavba. V letech 1865 – 1868 postavil Weinrich na pozůstatcích zbylého zámku jednopatrovou vilu, nový zámek. Před zámkem je…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda 1984, 24.11. 2005

pověsti

Čáp Šotek

Bylo to v době, kdy táhnou čápi. Opodál dobřenické tvrze chtělo se snésti čapí hejno na bažinu. Jeden z čápů narazil v mlze na větev a zranil se tak, že nebyl schopen dalšího letu. Druhové jeho ani nezpozorovali, co se mu přihodilo, a tak zůstal tu mladý, statný čáp sám a bez pomoci. Však přece se našel kdosi, kdo se ujal nebohého a zachránil ho před smrtí hladem. Byl to Předbor, syn rytíře Petra, dobřenického pána. Vyšel si záhy ráno na lov, doufaje, že v mlze spíše přiblíží se k zvěři a zasáhne ji šípem. Cestou zahlédl zraněného čápa. Překvapený čáp se ani nepokusil o útěk, avšak, když se k němu mladík přiblížil a chtěl ho uchopiti, bránil se zoufale, sekaje po rukou Předborových svým dlouhým, ostrým zobanem. Leč boj byl marný. Než se nadál, byl uchopen a zdvižen do výše. Předbor, zpozorovav jeho zranění, vzal jej opatrně v podpaždí a odnesl jej domů. Na dobřenické tvrzi věnovali zraněnému čápu všemožnou…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 4.11. 2002

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Dobřenice

Místa v okolí

 kostel sv. Klimenta
 Rohoznice
 Rohoznice
 Škroupův dům
 fara
 Kratonohy
 Kasalice
 Obědovice
 kostel sv. Vojtěcha
 Libčany
 evangelický kostel
 Libčany
 socha sv. Marka
 kostel sv. Václava
 mlynářská vila
 Babice
 Bohdanečský rybník
 Chudeřická kyselka
 kostel sv. Mikuláše
 Kunčice
 kaplička Panny Marie
 Radíkovice
 Žáravice
 Barchov
 kostel sv. Jiří
 Kosice
 Hrádek u Nechanic
 Libišany
 radnice
 Přestavlky
 Kosice
 Barchůvek
 kaple Panny Marie
 sušárna čekanky
 Nechanice
 akvadukt u Komárova
 Stěžery
 kostel sv. Marka
 Klamoš
 Dolní Přím
 kostel sv. Vavřince
 Březhradský rybník
 Libeň
 Mlékosrby
 kostel Všech svatých
 Blatník
 Luková
 Semínský akvadukt
 Chlumec nad Cidlinou
 Krchleby
 loretánská kaple
 Kozelkova vila
 Valy u Přelouče
 kostel sv. Voršily
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Semín
 zvonice
 Karlova Koruna
 Lepějovice
 Ráby
 sbor kněze Ambrože
 jez Hučák
 Nový Bydžov
 Kunětická Hora
 Ráby
 kostel sv. Mikuláše
 Staré Čívice
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 Moravský jez
 radnice
 Husův sbor
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 muzeum
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Hradec Králové
 Staré Čívice
 Štěpánov
 kostel sv. Kříže
 Dohalice
 Pardubice
 automatické mlýny
 Sloupno
 Chlum
 městské opevnění
 Zelená brána
 akvadukt na Židově
 rybník Svatá Anna
 Skřivany
 kaple sv. Anny
 Neděliště
 krematorium
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Zámeček
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 evangelický kostel
 Nemošice
 Rusecký písník
 Zdechovice
Základní informace místa
ID místa: 1138
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.11.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama