Rozhledna (28,8 m, 402 m n. m.). Na jejím místě byla postavena dřevěná rozhledna již r. 1934 Klubem českých turistů. Po 2. světové válce byla ve špatném stavu a v l. 1951–1952 byla rozebrána. R. 2003 byla občanským sdružením „Rozhled na Tišnov“ postavena na původní podezdívce rozhledna nová.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna Klucanina - foto ze slavnostního otevření 11.10.2003
2003 ©Martin KLIMÁNEK

Rozhledna Klucanina

Pod heslem "Květnice hora, Besének voda, dražší než celá Morava" rozvíjel odbor KČT (Klub českých turistů) v Tišnově za plné podpory Městské rady v Tišnově a starosty Aloise Řezáče v třicátých letech cestovní ruch v Tišnově. Tišnov byl prezentován jako klimatické místo na Českomoravské vysočině. Nedílnou součástí aktivit bylo budování vyhlídkových bodů zejména na Klucanině v návaznosti na výstavní Riegrovu třídu a Sanatorium Dr. Kuthana. Tak vznikla v březovém háji nad sanatoriem "Lávka starosty Řezáče", na vrcholu Klucaniny vyhlídkový bod U Jelena jako oddechové cíle turistických stezek na Klucanině. Na protilehlé Květnici byla vybudována turistická magistrála, která využívala především přirozených útvarů Velké skály a Malé skály (skalky na Květničce) k propojení vyhlídkových bodů se známými "72 schody" a dominantním turistickým bodem U Kříže. Aktivity kolem výstavby rozhledny vrcholily v roce 1934 v rámci jubilejních oslav Tišnovska. V témže roce uspořádal obor Klubu čs. turistů v Tišnově, jehož hybným motorem byli předseda odboru J. Jeřábek - účetní okresní nemocenské pojišťovny a jednatel A. Franke - hoteliér v Tišnově, turistickou slavnost "Hold přírodě". Této slavnosti se zúčastnil i herec Vlasta Burian s doprovodem, tehdy populární sportovec Gustav Frištenský a další osobnosti. Tito také inaugurovali nově postavenou rozhlednu. S koncem 2.sv.války se blížil i konec rozhledny, později už byl výstup značně rizikový – chyběly některé schody, zábradlí odpadávalo a někdy mezi rokem 1951 a 1952 byla rozebrána. Uskutečnit obnovu rozhledny si jako svůj hlavní cíl předsevzalo občanské sdružení „Rozhled na Tišnov“, jehož členové se scházeli od listopadu 2000. Výsledkem těchto snah bylo slavnostní otevření rozhledny pro veřejnost s doprovodnými akcemi 11.10.2003.
http://rozhlednatisnov.unas.cz/, 13.10. 2003
Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Tišnov

Místa v okolí

 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 kašna
 radnice
 mariánský sloup
 dům U Jana
 dům Peklo
 Müllerův dům
 boží muka
 Předklášteří
 Čepička
 Sentice
 Heroltice
 Vohančice
 Čebínka
 kostel sv. Jiří
 železniční viadukt
 Křivoš
 Loučky
 Čertova hráz
 Lažánky
 Trmačov
 radnice
 mariánský sloup
 Lomnice
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 židovská škola
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Klimenta
 vyhlídka Babylon
 Újezd u Černé Hory
 Deblín
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Jiljí
 Dvorce
 Jarošův mlýn
 Kuřim
 socha sv. Floriána
 Újezd u Tišnova
 Milonice
 Milonice
 Bílá boží muka
 kaple sv. Jiljí
 Veveří
 Rysov
 Osiky
 kostel sv. Stanislava
 Babylon u Kozárova
 Kubův most
 Skryje
 Babí lom
 Porčův mlýn
 mlýn ve Žlebě
 Lelekovice
 Košíkov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 krytý trámový most
 Černá Hora
 Černvír
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 kostel sv. Jiří
 Domašov
 kostel sv. Vavřince
 Víckov
 Rychvald
 Lysice
 Žďárec
 Devět křížů
 boží muka
 kostel sv. Kunhuty
 Pernštejn
 Brněnská přehrada
 venkovský dům
 Pernštejn
 Říčany
 kostel sv. Martina
 ZOO Brno
 Starý hrad u Adamova
 Řečkovice
 Velký Chlum
 Drnovice
 Říčany u Brna
 Drnovice
 Nový hrad
 Blansko
 Rudka
 Medlánky
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 kostel sv. Václava
 Rudka
 Moravecké Pavlovice
 boží muka
 Adamov
 boží muka
 Rájec nad Svitavou
 Rájec nad Svitavou
 kostel Všech svatých
 Rájec nad Svitavou
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Voděrady
 Zbraslav
 boží muka
 Ostrá horka
 Starý pivovar
 kostel sv. Víta
 Ditlinův dvůr
 socha sv. Floriána
 Kociánka
 Bukov
 kostel sv. Vavřince
 Rovná
 Rožná
Kontaktní informace
rozhledna.tisnov@wo.cz
Základní informace místa
ID místa: 1711
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.10.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama