Rozhledna (28,8 m, 402 m n. m.). Na jejím místě byla postavena dřevěná rozhledna již r. 1934 Klubem českých turistů. Po 2. světové válce byla ve špatném stavu a v l. 1951–1952 byla rozebrána. R. 2003 byla občanským sdružením „Rozhled na Tišnov“ postavena na původní podezdívce rozhledna nová.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna Klucanina - foto ze slavnostního otevření 11.10.2003
2003 ©Martin KLIMÁNEK

Rozhledna Klucanina

Pod heslem "Květnice hora, Besének voda, dražší než celá Morava" rozvíjel odbor KČT (Klub českých turistů) v Tišnově za plné podpory Městské rady v Tišnově a starosty Aloise Řezáče v třicátých letech cestovní ruch v Tišnově. Tišnov byl prezentován jako klimatické místo na Českomoravské vysočině. Nedílnou součástí aktivit bylo budování vyhlídkových bodů zejména na Klucanině v návaznosti na výstavní Riegrovu třídu a Sanatorium Dr. Kuthana. Tak vznikla v březovém háji nad sanatoriem "Lávka starosty Řezáče", na vrcholu Klucaniny vyhlídkový bod U Jelena jako oddechové cíle turistických stezek na Klucanině. Na protilehlé Květnici byla vybudována turistická magistrála, která využívala především přirozených útvarů Velké skály a Malé skály (skalky na Květničce) k propojení vyhlídkových bodů se známými "72 schody" a dominantním turistickým bodem U Kříže. Aktivity kolem výstavby rozhledny vrcholily v roce 1934 v rámci jubilejních oslav Tišnovska. V témže roce uspořádal obor Klubu čs. turistů v Tišnově, jehož hybným motorem byli předseda odboru J. Jeřábek - účetní okresní nemocenské pojišťovny a jednatel A. Franke - hoteliér v Tišnově, turistickou slavnost "Hold přírodě". Této slavnosti se zúčastnil i herec Vlasta Burian s doprovodem, tehdy populární sportovec Gustav Frištenský a další osobnosti. Tito také inaugurovali nově postavenou rozhlednu. S koncem 2.sv.války se blížil i konec rozhledny, později už byl výstup značně rizikový – chyběly některé schody, zábradlí odpadávalo a někdy mezi rokem 1951 a 1952 byla rozebrána. Uskutečnit obnovu rozhledny si jako svůj hlavní cíl předsevzalo občanské sdružení „Rozhled na Tišnov“, jehož členové se scházeli od listopadu 2000. Výsledkem těchto snah bylo slavnostní otevření rozhledny pro veřejnost s doprovodnými akcemi 11.10.2003.
http://rozhlednatisnov.unas.cz/, 13.10. 2003
Jihomoravský kraj,  Brno-venkov  (BO), Tišnov

Místa v okolí

 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 kašna
 radnice
 mariánský sloup
 dům U Jana
 dům Peklo
 Müllerův dům
 boží muka
 Předklášteří
 Čepička
 Sentice
 Heroltice
 Vohančice
 Čebín
 železniční viadukt
 Loučky
 Křivoš
 Čertova hráz
 Lažánky
 Trmačov
 radnice
 mariánský sloup
 Lomnice
 kostel sv. Martina
 smírčí kámen
 židovská škola
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Klimenta
 vyhlídka Babylon
 Újezd u Černé Hory
 Deblín
 kostel sv. Jiljí
 Dvorce
 Kuřim
 socha sv. Floriána
 Újezd u Tišnova
 Milonice
 Milonice
 Bílá boží muka
 Veveří
 Rysov
 Osiky
 kostel sv. Stanislava
 Babylon u Kozárova
 Kubův most
 Skryje
 Babí lom
 Porčův mlýn
 mlýn ve Žlebě
 Lelekovice
 Košíkov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 krytý trámový most
 Černá Hora
 Černvír
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Anny
 Lesní Hluboké
 Víckov
 Rychvald
 kostel sv. Jiří
 Domašov
 kostel sv. Vavřince
 Lysice
 Žďárec
 Devět křížů
 Pernštejn
 Brněnská přehrada
 Pernštejn
 Říčany
 kostel sv. Martina
 ZOO Brno
 Starý hrad u Adamova
 Řečkovice
 Nový hrad
 Velký Chlum
 Drnovice
 Říčany u Brna
 Drnovice
 Blansko
 Rudka
 Medlánky
 Malý Chlum
 Malý Chlum
 kostel sv. Václava
 Rudka
 Moravecké Pavlovice
 boží muka
 Adamov
 boží muka
 Rájec nad Svitavou
 Rájec nad Svitavou
 kostel Všech svatých
 Rájec nad Svitavou
 boží muka
 Voděrady
 Zbraslav
 boží muka
 Ostrá horka
 Starý pivovar
 kostel sv. Víta
 Ditlinův dvůr
 socha sv. Floriána
 Kociánka
 Bukov
 kostel sv. Vavřince
 Rovná
 Rožná
Kontaktní informace
rozhledna.tisnov@wo.cz
Základní informace místa
ID místa: 1711
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.10.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama