Gotický kostel v Nechanicích doložen již v 1. pol. 13. stol., barokně přestavěn v letech 1690-1692. Po požáru r. 1827 obnoven empírově r. 1833. Nové zvony odlity r. 1866. Farní kostel restaurován r. 1887, báň věže obnovena r. 1894. Pod kostelem hrobka rodu Schaffgotschů.
Hlavní obrázek místa
Nechanice - kostel
© Jiří Špaček, 8/2017
Město Nechanice leží na křižovatce silnic II/324 z Nového Bydžova do Hradce Králové a II/323 od Hořic do Dobřenic. Nachází se mimo železniční síť. Jediná červeně značená turistická trasa vychází z Nechanic jižním směrem k zámku Hrádek u Nechanic a dále přes Libčany k železniční zastávce Lhota pod Libčany na trati 020 z Prahy do Hradce Králové. Město má v současnosti s okolními připojenými místními částmi asi 2300 obyvatel. Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie tvoří dominantu Husova náměstí.
15.10. 2017
historie

Město Nechanice leží téměř uprostřed spojnice mezi Hradcem Králové a Novým Bydžovem. První písemnou zmínkou o Nechanicích je zápis z r. 1228. Toho roku český král Václav I. předal klášteru litomyšlskému část pokut za spásu duše svého bratra Vladislava, což stvrdil listinou ověřenou svědky, mezi nimiž vystupuje i Petr z Nechanic, který byl předkem pánů z Rožmberka. V té době byly Nechanice, dosud trhová ves, povýšeny na městečko a dostaly svůj znak, a to červenou pětilistou růži se zlatým pupencem uprostřed a se zelenými lupeny ve stříbrném štítě. V průběhu věků měnily Nechanice své pány. Mezi jejich majiteli se uvádí také český král Jan Lucemburský, Albrecht z Kolowrat, jeho nevlastní syn Jan z Valdštejna, v 16. století Pecingarové z Bydžína, v 17. století to byl hraběcí rod Schaffgotschů. Posledním držitelem Nechanic se stala hraběcí rodina Harrachů, která si po požáru panství v Sadové r. 1844…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 2, Academia 1978 a různé webové stránky), 17.10. 2017

Další texty historie
Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Nechanice

Místa v okolí

 Nechanice
 akvadukt u Komárova
 Kunčice
 Hrádek u Nechanic
 kostel sv. Jiří
 Radíkovice
 Dolní Přím
 Babice
 Barchov
 Libčany
 Stračov
 Libčany
 Libeň
 Barchůvek
 Dohalice
 Stračov
 Kratonohy
 sušárna čekanky
 kaple Panny Marie
 Stěžery
 kostel sv. Marka
 Chlum
 Kosice
 Obědovice
 Vysoká
 Kosice
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 Skřivany
 Myštěves
 Sloupno
 synagoga
 Nový Bydžov
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Přestavlky
 Mlékosrby
 Husův sbor
 Bašnice
 Škroupův dům
 fara
 Podlesí
 Rohoznice
 Rohoznice
 Jeřice
 Neděliště
 Luková
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Prokopa
 Hořiněves
 Hankův rodný dům
 Smidary
 Kasalice
 kostel sv. Stanislava
 Libišany
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 pomník Janu Malátovi
 Ohnišťany
 kostel sv. Stanislava
 Chotělice
 Hořice
 Pustohrad u Hořic
 mlynářská vila
 socha sv. Marka
 kostel sv. Mikuláše
 sbor kněze Ambrože
 radnice
 kostel sv. Václava
 jez Hučák
 kaplička Panny Marie
 kostel sv. Vojtěcha
 Staré Smrkovice
 Hořice
 Hořice
 muzeum
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Moravský jez
 Hradec Králové
 kostel sv. Vavřince
 loretánská kaple
 Žáravice
 Velký Vřešťov
 Kozelkova vila
 Klamoš
 Holovousy
 kostel sv. Voršily
 Velký Vřešťov
 Chlumec nad Cidlinou
 Rodov
 zvonice
 Karlova Koruna
 Obora
 kostel sv. Prokopa
 Habřina
 Sobčice
 Vražba
 mlýn Podhrad
 Vysoké Veselí
 Chotěborky - VPZ
 Rotemberk
 Dubenec
 kostel sv. Matouše
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Nechanice
Husovo nám. 1
503 15 Nechanice
Tel: 606 738 066
http://www.nechanice.farnost.cz
farnostnechanice@gmail.com
Základní informace místa
ID místa: 13680
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.10.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama