Vranické vodopády se nacházejí na malém krátkém potůčku, který teče od osady Vraník (místní část obce Ledečko) prudce strání dolů k železniční trati, kde ústí do Sázavy. Potůček vytváří na pararulovém podkladu soustavu nevelkých vodopádů, zejména po deštích a při tání sněhu.
Hlavní obrázek místa
Vranické vodopády
© anonym 2020
Malá osada Vraník s 5 domy a několika obyvateli leží nad levým břehem Sázavy a je místní částí obce Ledečko. Vede do ní slepá silnice ze vsi Bělokozly (část města Sázava), kterou prochází silnice spojující Český Šternberk a Sázavu. Osadou prochází žlutá turistická značka spojující Bělokozly a nádraží v Ledečku. Soustava vodopádů pod osadou Vraník je poměrně špatně přístupná. Cesta přímo k vodopádům vede těžkým terénem. Vodopády se totiž nacházejí na malém místním potůčku, který stéká příkrou strání od osady k železniční trati Čerčany-Ledečko, za níž ústí do Sázavy. Jsou výraznější pouze v období dešťů nebo tání sněhu. V severozápadním sousedství stéká do Sázavy podobný bezejmenný potok, na němž se vyskytují Bělokozelské vodopády, které mohou být pohledově výraznější.
Jiří Špaček, 17.6. 2022
popis

Vranické vodopády se nacházejí na malém, krátkém potůčku, který teče od osady Vraník prudce strání dolů k železniční trati, kde ústí do Sázavy. První větší vodopád se objevuje už kousek od posledních domků osady a je vysoký 2,5 metru. Za ním následuje kaskádovitá soustava menších vodopádů o celkové výšce 6 metrů. Po přibližně 20 metrech se objevuje výrazná hrana hlavního horního vodopádu, který se skládá ze dvou částí, první je vysoká 8 metrů a má 3 výrazně oddělené stupně. Druhá část je vysoká 6,5 metru. Deset metrů pod hlavním vodopádem je ještě poslední, 4 metry vysoký vodopád. Pak už potok překonává pouze menší kaskády, od můstku železniční tratě při řece Sázavě je dobře vidět hrana prvního stupně hlavního vodopádu. Vodopády se vytvořily díky podkladu z tvrdých pararul, který drobný potok s průtokem do 5 l/s nestačí erodovat.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek, zejména vodopady.info), 17.6. 2022

Středočeský kraj,  Kutná Hora  (KH), Vraník

Místa v okolí

 Vraník
 kostel sv. Matouše
 Pirkštejn
 kostel sv. Martina
 Rataje nad Sázavou
 sbor Opata Prokopa
 kaple sv. Prokopa
 Talmberk
 kaple sv. Antonína
 Čertova brázda
 Český Šternberk
 kaple sv. Prokopa
 kaple sv. Prokopa
 Ve Studeném
 socha sv. Vendelína
 židovský hřbitov
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Havla
 Ostředek
 kostel sv. Havla
 Otryby
 kostel sv. Michala
 synagoga
 Stříbrná Skalice
 radnice
 Otryby
 kostel sv. Havla
 Pelíškův most
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 Komorní Hrádek
 Špulka
 Čejchanov
 Kozmice
 Hradové Střimelice
 Církvice
 Třebešice
 Hryzely
 Kácov
 židovský hřbitov
 Petrovice II
 kostel sv. Vavřince
 Psáře
 synagoga
 Kostelní Střimelice
 Kácov
 pivovar
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 Krásná Hora
 Losiny
 Konojedy
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 kostel Všech svatých
 Žíšov
 Střížkov
 městečko Odranec
 Stará Dubá
 Na výhledu
 Na Šancích
 Malotice
 Na Hradišťatech
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Matouše
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Havla
 Chotýšany
 Chotýšany
 mlecí kameny
 synagoga
 grotta
 Na Hradišťanech
 Zásmuky
 Jindice
 Čestín
 kaple Kalvárie
 mariánský sloup
 Lštění
 fara
 Hrad u Čtyřkol
 Zlenice
 kostel sv. Jiří
 Drahobudice
 Březina
 Morány
 židovský hřbitov
 Jemniště
 Ježov
 Husův sbor
 Jemniště
 Černýš
 Domašín
 Myšlín
 kamenný most
 Toušice
 rozhledna Babka
 Bečváry
 Soutice
 Červený Hrádek
 Struhařov
 lom Kaménka
 Štefánikova mohyla
 hřebčín Pecínov
 Zruč nad Sázavou
 Zruč nad Sázavou
 fara
Základní informace místa
ID místa: 15424
Typ místa: voda
Podkategorie: vodopád
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.6.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama