Zámek byl postaven v r. 1723 hrabětem J.V. Příchovským. Poté ho v dražbě získal rytíř J. Bigatto z Chebu. Nemaje dědice odkazuje ho královskému komorníkovi a generálporučíkovi K.A. Junckerovi, ten si přidal k rodinnému jménu přídomek "Bigatto".
Hlavní obrázek místa
Svojšín
2003 © Václav Hodek
Zámek najdete na horním konci návsi ve stejnojmenné obci,na řece Mži, asi 7km západně od Stříbra. Obec patří k nejstarším feudálním sídlům na západě Čech.
Nad zámkem, s kterým je spojen chodbou na emporu (tribunu pro šlechtu), se nachází dominanta obce, kostel sv. Petra a Pavla,
založený již okolo roku 1180, s románskou věží a barokní lodí kostela. V těsné blízkosti naleznete i barokní patrovou faru.
V současnosti je zámek v majetku obce a není využíván, obec však připravuje jeho záchranu zřízením turistické ubytovny,
včetně celkové rekonstrukce zámku a okolí.
V srpnu 2003 zde ve dvou místnostech probíhá výstavka dobových fotografií se vstupným dobrovolným. Parkovat automobil lze přímo pod zámkem.
24.8. 2003

  historie

  Svojšín
  Svojšínský zámek byl postaven na místě starší stavby v roce 1723 za hraběte Jana Václava Příchovského a jeho matky Judity. Posledním majitelem Svojšína z rodu Příchovských byl František, v jehož době byl statek a zámek prodán v dražbě rytíři Josefu Bigattovi z Chebu. Ten bez dědice odkazuje Svojšín královskému bavorskému komorníkovi a generálporučíkovi Karlu Antonínu Junckerovi a ten si přidává k

  24.8. 2003

  pověsti

  Mezi nejvýznačnější kusy nábytku, který byl spolu s dalším mobiliářem po roce 1945 odvezen, náležela i postel s iniciálami Albrechta Valdštejna, ve které měl podle pověsti přespat před svou cestou do Chebu, kde byl roku 1634 zavražděn.
  24.8. 2003
  Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Svojšín

  Místa v okolí

   Svojšín
   Šontál
   Ošelín
   Černošín
   Volfštejn
   kostel sv. Jiří
   Slavice
   kostel sv. Vavřince
   Husitská bašta
   Mostní brána
   Stříbro – MPZ
   štola Svatá Anna
   Koubkova brána
   brána do sadu
   štola Svatá Barbora
   Lhota
   kostel sv. Petra
   Prokopská štola
   kostel sv. Jakuba
   mariánský sloup
   Třebel
   Cebiv
   Očín
   Žďár
   Kořen
   Kořen
   Loreta
   kostel sv. Mikuláše
   Bor u Tachova
   Sulislav
   Prostiboř
   Gutštejn
   Daňkov
   Švamberk
   Bavůrkův kříž
   Trpísty
   židovský hřbitov
   Hrádek
   Alfrédov
   Bezemín
   Milkov
   Hradištský vrch
   kostel sv. Barbory
   Šipín
   kaple Panny Marie
   Lhotka
   kostel sv. Mikuláše
   židovský hřbitov
   Tisová
   Dolní Polžice
   Nedražice
   Falštejn
   Bohušův vrch
   Planá
   Chodová Planá
   Chodová Planá
   Chodová Planá
   Hradec u Stoda
  Základní informace místa
  ID místa: 1225
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: v návštěvních hodinách
  Uveřejněno: 24.8.2003
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama