Zámek byl postaven v r. 1723 hrabětem J.V. Příchovským. Poté ho v dražbě získal rytíř J. Bigatto z Chebu. Nemaje dědice odkazuje ho královskému komorníkovi a generálporučíkovi K.A. Junckerovi, ten si přidal k rodinnému jménu přídomek "Bigatto".
Hlavní obrázek místa
Svojšín
2003 © Václav Hodek
Zámek najdete na horním konci návsi ve stejnojmenné obci,na řece Mži, asi 7km západně od Stříbra. Obec patří k nejstarším feudálním sídlům na západě Čech. Nad zámkem, s kterým je spojen chodbou na emporu (tribunu pro šlechtu), se nachází dominanta obce, kostel sv. Petra a Pavla, založený již okolo roku 1180, s románskou věží a barokní lodí kostela. V těsné blízkosti naleznete i barokní patrovou faru. V současnosti je zámek v majetku obce a není využíván, obec však připravuje jeho záchranu zřízením turistické ubytovny, včetně celkové rekonstrukce zámku a okolí. V srpnu 2003 zde ve dvou místnostech probíhá výstavka dobových fotografií se vstupným dobrovolným. Parkovat automobil lze přímo pod zámkem.
24.8. 2003
historie

Svojšín

Svojšínský zámek byl postaven na místě starší stavby v roce 1723 za hraběte Jana Václava Příchovského a jeho matky Judity. Posledním majitelem Svojšína z rodu Příchovských byl František, v jehož době byl statek a zámek prodán v dražbě rytíři Josefu Bigattovi z Chebu. Ten bez dědice odkazuje Svojšín královskému bavorskému komorníkovi a generálporučíkovi Karlu Antonínu Junckerovi a ten si přidává k rodinnému jménu přídomek "Bigatto". Rodina držela panství do roku 1935, kdy po smrti Amálie Junckerové-Bigattové dědí Svojšín dr. Klement Podevile a vlastní ho do roku 1945. V literatuře jsou uváděny mramorové krby v dobovém interiéru, který je částečně zachován a velký sál s tapetami malovanými na kůži (momentálně sejmuté a uschované). Mezi známé zdejší osobnosti patřil Petr Zmrzlík, oblíbenec krále Václava IV. a Žižkův hejtman, jenž zastával i úřad nejvyššího mincmistra.

24.8. 2003

pověsti

Mezi nejvýznačnější kusy nábytku, který byl spolu s dalším mobiliářem po roce 1945 odvezen, náležela i postel s iniciálami Albrechta Valdštejna, ve které měl podle pověsti přespat před svou cestou do Chebu, kde byl roku 1634 zavražděn.

24.8. 2003

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Svojšín

Místa v okolí

 Svojšín
 Šontál
 Ošelín
 Černošín
 Volfštejn
 kostel sv. Jiří
 Slavice
 kostel sv. Vavřince
 Husitská bašta
 Mostní brána
 Stříbro – MPZ
 štola Svatá Anna
 Koubkova brána
 brána do sadu
 štola Svatá Barbora
 Lhota
 kostel sv. Petra
 Prokopská štola
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
 Třebel
 Cebiv
 Očín
 Žďár
 Kořen
 Kořen
 Loreta
 kostel sv. Mikuláše
 Bor u Tachova
 Sulislav
 Prostiboř
 Gutštejn
 Daňkov
 Švamberk
 Bavůrkův kříž
 Trpísty
 židovský hřbitov
 Hrádek
 Alfrédov
 Bezemín
 Milkov
 Hradištský vrch
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 kaple Panny Marie
 Lhotka
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Tisová
 Dolní Polžice
 Nedražice
 Falštejn
 Bohušův vrch
 Planá
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Hradec u Stoda
Základní informace místa
ID místa: 1225
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 24.8.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama