Zámek byl postaven v r. 1723 hrabětem J.V. Příchovským. Poté ho v dražbě získal rytíř J. Bigatto z Chebu. Nemaje dědice odkazuje ho královskému komorníkovi a generálporučíkovi K.A. Junckerovi, ten si přidal k rodinnému jménu přídomek "Bigatto".
Hlavní obrázek místa
Svojšín
2003 © Václav Hodek
Zámek najdete na horním konci návsi ve stejnojmenné obci,na řece Mži, asi 7km západně od Stříbra. Obec patří k nejstarším feudálním sídlům na západě Čech. Nad zámkem, s kterým je spojen chodbou na emporu (tribunu pro šlechtu), se nachází dominanta obce, kostel sv. Petra a Pavla, založený již okolo roku 1180, s románskou věží a barokní lodí kostela. V těsné blízkosti naleznete i barokní patrovou faru. V současnosti je zámek v majetku obce a není využíván, obec však připravuje jeho záchranu zřízením turistické ubytovny, včetně celkové rekonstrukce zámku a okolí. V srpnu 2003 zde ve dvou místnostech probíhá výstavka dobových fotografií se vstupným dobrovolným. Parkovat automobil lze přímo pod zámkem.
24.8. 2003
historie

Svojšín

Svojšínský zámek byl postaven na místě starší stavby v roce 1723 za hraběte Jana Václava Příchovského a jeho matky Judity. Posledním majitelem Svojšína z rodu Příchovských byl František, v jehož době byl statek a zámek prodán v dražbě rytíři Josefu Bigattovi z Chebu. Ten bez dědice odkazuje Svojšín královskému bavorskému komorníkovi a generálporučíkovi Karlu Antonínu Junckerovi a ten si přidává k rodinnému jménu přídomek "Bigatto". Rodina držela panství do roku 1935, kdy po smrti Amálie Junckerové-Bigattové dědí Svojšín dr. Klement Podevile a vlastní ho do roku 1945. V literatuře jsou uváděny mramorové krby v dobovém interiéru, který je částečně zachován a velký sál s tapetami malovanými na kůži (momentálně sejmuté a uschované). Mezi známé zdejší osobnosti patřil Petr Zmrzlík, oblíbenec krále Václava IV. a Žižkův hejtman, jenž zastával i úřad nejvyššího mincmistra.

24.8. 2003

pověsti

Mezi nejvýznačnější kusy nábytku, který byl spolu s dalším mobiliářem po roce 1945 odvezen, náležela i postel s iniciálami Albrechta Valdštejna, ve které měl podle pověsti přespat před svou cestou do Chebu, kde byl roku 1634 zavražděn.

24.8. 2003

Komentáře

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Svojšín

Místa v okolí

 Svojšín
 Šontál
 Ošelín
 Černošín
 Volfštejn
 kostel sv. Jiří
 Slavice
 kostel sv. Vavřince
 Husitská bašta
 Mostní brána
 štola Svatá Anna
 Stříbro – MPZ
 brána do sadu
 Koubkova brána
 Lhota
 štola Svatá Barbora
 kostel sv. Petra
 Prokopská štola
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
 Třebel
 Cebiv
 Očín
 Žďár
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 Kořen
 Kořen
 synagoga
 Loreta
 kostel sv. Mikuláše
 Bor u Tachova
 radnice
 Sulislav
 Prostiboř
 Gutštejn
 Bavůrkův kříž
 Daňkov
 Švamberk
 Trpísty
 židovský hřbitov
 Sviňomazský hrádek
 Alfrédov
 Český mlýn
 Bezemín
 Milkov
 Hradištský vrch
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 kaple Panny Marie
 Lhotka
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Ducha
 židovský hřbitov
 Tisová
 Dolní Polžice
 kostel sv. Václava
 Nedražice
 Falštejn
 Krukanice
 Bohušův vrch
 kostel sv. Mikuláše
 Stráž
 Planá
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Hradec u Stoda
Základní informace místa
ID místa: 1225
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 24.8.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama