Pozůstatky vodní tvrze v Obědovicích možná už z 12. století, ačkoliv písemně zmíněna mnohem později. První doslovná zmínka o ní je až z roku 1545, zaniká v průběhu třicetileté války a druhá místní tvrz nejpozději koncem 17. století.
Hlavní obrázek místa
Tvrziště
© Petr Nožička 03/2010
Oválný, necelé dva metry vysoký pahorek v severní části rybníka Lednice, na SV spojen šíjí ze břehem. Dříve byla tvrz na ostrově a měla větší rozlohu. Na tvrzišti je zvonička, socha sv. Vavřince a památník padlým ve světových válkách
Petr Nožička, čerpáno z: P. Křížek, M. Řezník: Hrady, zámky, a tvrze na Královéhradecku, Společnost ochránců památek ve východních Čechách , 1992, 19.4. 2010
historie

Ves Obědovice byla od konce 14. století rozdělena mezi dva majitele, v 16. století dokonce mezi tři. První doslovná zmínka o tvrzi je až z roku 1545, kdy se uvádí jako pustá (později byla obnovena) a o druhé tvrzi je zpráva z roku 1585. Tvrz na dochovaném tvrzišti byla pravděpodobně postavena už ve 12. století. Jeden z dílů Obědovic vlastnil do své smrti v roce 1397 Jan Zabrdovec, na dalším díle seděli bratři Jan a Ctibor (naposledy zmíněný v roce 1414) a kratonožský farář Zdislav. Na třetím díle byli bratři Jiřík a Jan z Obědovic (zmiňováni v letech 1398, 1411). Navíc jsou zde do roku 1417 uváděni Velislav z Dluhodvor a Petr Kaňka z Obědovic a v letech 1454–1464 Kuneš z Voděrad a Jan Brus s Obědovic. Za majitele tvrze lze považovat až v roce 1467 Arnošta z Kunvaldu a Havla ze Štěpánova. Po Havlově smrti v roce 1487 získává práva na tvrz Vilém z Pernštejna…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z: P. Křížek, M. Řezník: Hrady, zámky, a tvrze na Královéhradecku, Společnost ochránců památek ve východních Čechách , 1992, 19.4. 2010

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Obědovice

Místa v okolí

 Kratonohy
 Kosice
 Babice
 Kasalice
 kostel sv. Klimenta
 Přestavlky
 Dobřenice
 Barchov
 Rohoznice
 Rohoznice
 kaple Panny Marie
 Barchůvek
 sušárna čekanky
 Žáravice
 Klamoš
 Mlékosrby
 evangelický kostel
 Kunčice
 Škroupův dům
 fara
 Luková
 Libeň
 Libčany
 Libčany
 Chlumec nad Cidlinou
 loretánská kaple
 Kozelkova vila
 kostel sv. Voršily
 Hrádek u Nechanic
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Jiří
 Karlova Koruna
 Nechanice
 Radíkovice
 akvadukt u Komárova
 kostel sv. Václava
 mlynářská vila
 Nový Bydžov
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Husův sbor
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 Semínský akvadukt
 Sloupno
 Hradišťko
 Semín
 Dolní Přím
 Libišany
 Skřivany
 kostel sv. Jiří
 evangelický kostel
 kostel sv. Kříže
 Stěžery
 kostel sv. Marka
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 pomník Janu Malátovi
 Valy u Přelouče
 kostel sv. Havla
 Vlkov nad Lesy
 Blatník
 Lepějovice
 Krchleby
 Dohalice
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Hlušice
 Chlum
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Pardubice
 Kojice
 Neděliště
 automatické mlýny
 městské opevnění
 Zelená brána
 Sekeřice
 kaple sv. Anny
 Sekeřice
Základní informace místa
ID místa: 8952
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama