Pozůstatky vodní tvrze v Obědovicích možná už z 12. století, ačkoliv písemně zmíněna mnohem později. První doslovná zmínka o ní je až z roku 1545, zaniká v průběhu třicetileté války a druhá místní tvrz nejpozději koncem 17. století.
Hlavní obrázek místa
Tvrziště
© Petr Nožička 03/2010
Oválný, necelé dva metry vysoký pahorek v severní části rybníka Lednice, na SV spojen šíjí ze břehem. Dříve byla tvrz na ostrově a měla větší rozlohu. Na tvrzišti je zvonička, socha sv. Vavřince a památník padlým ve světových válkách
Petr Nožička, čerpáno z: P. Křížek, M. Řezník: Hrady, zámky, a tvrze na Královéhradecku, Společnost ochránců památek ve východních Čechách , 1992, 19.4. 2010
historie

Ves Obědovice byla od konce 14. století rozdělena mezi dva majitele, v 16. století dokonce mezi tři. První doslovná zmínka o tvrzi je až z roku 1545, kdy se uvádí jako pustá (později byla obnovena) a o druhé tvrzi je zpráva z roku 1585. Tvrz na dochovaném tvrzišti byla pravděpodobně postavena už ve 12. století. Jeden z dílů Obědovic vlastnil do své smrti v roce 1397 Jan Zabrdovec, na dalším díle seděli bratři Jan a Ctibor (naposledy zmíněný v roce 1414) a kratonožský farář Zdislav. Na třetím díle byli bratři Jiřík a Jan z Obědovic (zmiňováni v letech 1398, 1411). Navíc jsou zde do roku 1417 uváděni Velislav z Dluhodvor a Petr Kaňka z Obědovic a v letech 1454–1464 Kuneš z Voděrad a Jan Brus s Obědovic. Za majitele tvrze lze považovat až v roce 1467 Arnošta z Kunvaldu a Havla ze Štěpánova. Po Havlově smrti v roce 1487 získává práva na tvrz Vilém z Pernštejna…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z: P. Křížek, M. Řezník: Hrady, zámky, a tvrze na Královéhradecku, Společnost ochránců památek ve východních Čechách , 1992, 19.4. 2010

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Obědovice

Místa v okolí

 Kratonohy
 Kosice
 Babice
 Kasalice
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 Přestavlky
 Barchov
 Rohoznice
 Rohoznice
 Barchůvek
 sušárna čekanky
 Žáravice
 Klamoš
 Mlékosrby
 evangelický kostel
 Kunčice
 Škroupův dům
 fara
 Luková
 Libeň
 Libčany
 Chlumec nad Cidlinou
 Libčany
 kostel sv. Voršily
 loretánská kaple
 Kozelkova vila
 Hrádek u Nechanic
 Karlova Koruna
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Jiří
 Nechanice
 Radíkovice
 akvadukt u Komárova
 kostel sv. Václava
 Nový Bydžov
 mlynářská vila
 kostel sv. Vavřince
 synagoga
 radnice
 Husův sbor
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 Semínský akvadukt
 Sloupno
 Hradišťko
 Semín
 Dolní Přím
 Libišany
 Skřivany
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Kříže
 Stěžery
 evangelický kostel
 kostel sv. Marka
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 pomník Janu Malátovi
 Valy u Přelouče
 kostel sv. Havla
 Vlkov nad Lesy
 Blatník
 Lepějovice
 Krchleby
 Dohalice
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Hlušice
 Chlum
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Pardubice
 Neděliště
 Kojice
 automatické mlýny
 městské opevnění
 Zelená brána
 kaple sv. Anny
 Sekeřice
 Sekeřice
Základní informace místa
ID místa: 8952
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama