Zkamenělý zámek

Česká Cikánka, Starý Karlštejn
Skalní útvar obehnaný náspem a dvojitým valem byl osídlen již v mladší době kamenné. Bylo zde hradiště, kde se vystřídalo mnoho rodinných čeledí. Ve 13.-14. stol. zde pravděpodobně stával dřevěný hrádek. Dnes zůstaly pouze terénní nerovnosti.
Hlavní obrázek místa
Zkamenělý zámek-pozůstatky hrádku
© Vlastislav Mareček, 01/2016
Nádherné místo na Vysočině. Na Zkamenělém zámku jsem strávil asi hodinu a půl při focení a mezi tím se tam vystřídalo asi pět skupinek turistů. Zajímavé bylo, že všichni obdivovali impozantní skály z migmatických rul, ale nikdo pravděpodobně nevěděl, že za skalami jsou příkopy a valy bývalého hradiště.
Jirka Marounek, 29.10. 2003
turistické

Zaniklý hrad ve výšce 765 m n. m. na plochém vrcholu zvaném Zkamenělý zámek. Staveništěm nevelkého dřevěného hrádku se stalo uskupení několika skalních bloků až 10 m vysokých, které jsou uskupeny do tvaru jakési podkovy. Mezi sebou uzavřely prostranství asi 40 x 16 m, které se stalo hradím nádvořím. Dřevěné objekty vyplnily patrně nejen nádvoří, ale nějaký objekt stál patrně i na nejvyšším místě skalisek, který je pro menší stavbu vhodný. Jižní a východní stranu areálu, které nebyly až tak dostatečně zabezpečeny skalisky, obklopil zdvojený příkop a val, které se v náznacích dochovaly do současnosti.

Jan P. Štěpánek, 21.8. 2006

historie

Hradiště pochází pravděpodobně z doby halštatské. Dosahuje malých rozměrů, jen asi 85 x 55 metrů. Vrcholový skalní srub je obklopen dvojím příkopem ve tvaru půlměsíce. Jediným viditelným pozůstatkem obranného tělesa je krátký val na jižní straně, který uzavírá mezeru mezi dvěma skalními útvary. Nejstarší stopy osídlení pocházejí z mladší doby kamenné. Podle nálezů z 13.-14. století zde pravděpodobně existoval ještě ve středověku malý dřevěný hrádek.

Čtverák,Lutovský,Slabina,Smejtek - Encyklopedie hradišť v čechách, 29.10. 2003

Komentáře

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Svratka

Místa v okolí

 Karlštejn
 Milovské Perničky
 Čtyři palice
 Čachnov
 Devět skal
 Lisovská skála
 Drátenická skála
 kamenný most
 kostel sv. Kateřiny
 evangelický kostel
 kostel sv. Markéty
 Kadovské železárny
 Kadov
 kostel sv. Matouše
 rozhledna Terezka
 Skály
 Medlovský rybník
 kostel sv. Mikuláše
 rybník Sykovec
 vodní nádrž Hamry
 kostel Boží lásky
 skalní útvary
 Betlém
 Toulovcovy maštale
 pomník Jana Husa
 Jimramov
 hrobka rodu Belcredi
 Toulovcova rozhledna
 Jimramov
 Ježdíkův dům
 radnice
 Hlinsko v Čechách
 radnice
 kostel sv. Matouše
 Christianeum
 evangelický kostel
 Síň rodáků
 Tylův dům
 Polička
 evangelický kostel
 radnice
 Jarošov
 městské opevnění
 pomník železnice
 rondokubistické domy
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Rychmburk
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Ondřeje
 Borůvka
 Pivnická rokle
 Betlém
 Kapalice
 dolní hřbitov
 kaple sv. Markéty
 Žďár nad Sázavou
 kamenný most
 Dalečín
 Dalečín
 kostel sv. Martina
 Ležáky
Základní informace místa
ID místa: 1746
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.10.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama