hrad Zkamenělý zámek

Česká Cikánka, Starý Karlštejn
Skalní útvar obehnaný náspem a dvojitým valem byl osídlen již v mladší době kamenné. Bylo zde hradiště, kde se vystřídalo mnoho rodinných čeledí. Ve 13.-14. stol. zde pravděpodobně stával dřevěný hrádek. Dnes zůstaly pouze terénní nerovnosti.
Hlavní obrázek místa
Pohled na místo hradu od severozápadu
© Jan P. Štěpánek 08/2006
Nádherné místo na Vysočině. Na Zkamenělém zámku jsem strávil asi hodinu a půl při focení a mezi tím se tam vystřídalo asi pět skupinek turistů. Zajímavé bylo, že všichni obdivovali impozantní skály z migmatických rul, ale nikdo pravděpodobně nevěděl, že za skalami jsou příkopy a valy bývalého hradiště.
Jirka Marounek, 29.10. 2003
turistické

Zaniklý hrad ve výšce 765 m n. m. na plochém vrcholu zvaném Zkamenělý zámek. Staveništěm nevelkého dřevěného hrádku se stalo uskupení několika skalních bloků až 10 m vysokých, které jsou uskupeny do tvaru jakési podkovy. Mezi sebou uzavřely prostranství asi 40 x 16 m, které se stalo hradím nádvořím. Dřevěné objekty vyplnily patrně nejen nádvoří, ale nějaký objekt stál patrně i na nejvyšším místě skalisek, který je pro menší stavbu vhodný. Jižní a východní stranu areálu, které nebyly až tak dostatečně zabezpečeny skalisky, obklopil zdvojený příkop a val, které se v náznacích dochovaly do současnosti.

Jan P. Štěpánek, 21.8. 2006

historie

Hradiště pochází pravděpodobně z doby halštatské. Dosahuje malých rozměrů, jen asi 85 x 55 metrů. Vrcholový skalní srub je obklopen dvojím příkopem ve tvaru půlměsíce. Jediným viditelným pozůstatkem obranného tělesa je krátký val na jižní straně, který uzavírá mezeru mezi dvěma skalními útvary. Nejstarší stopy osídlení pocházejí z mladší doby kamenné. Podle nálezů z 13.-14. století zde pravděpodobně existoval ještě ve středověku malý dřevěný hrádek.

Čtverák,Lutovský,Slabina,Smejtek - Encyklopedie hradišť v čechách, 29.10. 2003

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Svratka

Místa v okolí

 Karlštejn
 Milovské Perničky
 Čtyři palice
 Čachnov
 Devět skal
 Lisovská skála
 Drátenická skála
 kamenný most
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Markéty
 evangelický kostel
 Kadovské železárny
 Kadov
 kostel sv. Matouše
 rozhledna Terezka
 Skály
 Medlovský rybník
 kostel sv. Mikuláše
 rybník Sykovec
 vodní nádrž Hamry
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 Betlém
 pomník Jana Husa
 Toulovcovy maštale
 Jimramov
 hrobka rodu Belcredi
 Toulovcova rozhledna
 Jimramov
 Ježdíkův dům
 radnice
 Hlinsko v Čechách
 radnice
 kostel sv. Matouše
 Christianeum
 evangelický kostel
 Síň rodáků
 Polička
 Tylův dům
 evangelický kostel
 radnice
 Jarošov
 pomník železnice
 rondokubistické domy
 Panský dvůr
 městské opevnění
 městské opevnění
 Rychmburk
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Václava
 Borůvka
 Pivnická rokle
 Betlém
 Kapalice
 dolní hřbitov
 kaple sv. Markéty
 Žďár nad Sázavou
 kamenný most
 Dalečín
 Dalečín
 kostel sv. Martina
 Ležáky
Základní informace místa
ID místa: 1746
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.10.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama