Skalní útvar obehnaný náspem a dvojitým valem byl osídlen již v mladší době kamenné. Bylo zde hradiště, kde se vystřídalo mnoho rodinných čeledí. Ve 13.-14. stol. zde pravděpodobně stával dřevěný hrádek. Dnes zůstaly pouze terénní nerovnosti.
Hlavní obrázek místa
Zkamenělý zámek-pozůstatky hrádku
© Vlastislav Mareček, 01/2016
Nádherné místo na Vysočině. Na Zkamenělém zámku jsem strávil asi hodinu a půl při focení a mezi tím se tam vystřídalo asi pět skupinek turistů. Zajímavé bylo, že všichni obdivovali impozantní skály z migmatických rul, ale nikdo pravděpodobně nevěděl, že za skalami jsou příkopy a valy bývalého hradiště.
Jirka Marounek, 29.10. 2003
turistické

Zaniklý hrad ve výšce 765 m n. m. na plochém vrcholu zvaném Zkamenělý zámek. Staveništěm nevelkého dřevěného hrádku se stalo uskupení několika skalních bloků až 10 m vysokých, které jsou uskupeny do tvaru jakési podkovy. Mezi sebou uzavřely prostranství asi 40 x 16 m, které se stalo hradím nádvořím. Dřevěné objekty vyplnily patrně nejen nádvoří, ale nějaký objekt stál patrně i na nejvyšším místě skalisek, který je pro menší stavbu vhodný. Jižní a východní stranu areálu, které nebyly až tak dostatečně zabezpečeny skalisky, obklopil zdvojený příkop a val, které se v náznacích dochovaly do současnosti.

Jan P. Štěpánek, 21.8. 2006

historie

Hradiště pochází pravděpodobně z doby halštatské. Dosahuje malých rozměrů, jen asi 85 x 55 metrů. Vrcholový skalní srub je obklopen dvojím příkopem ve tvaru půlměsíce. Jediným viditelným pozůstatkem obranného tělesa je krátký val na jižní straně, který uzavírá mezeru mezi dvěma skalními útvary. Nejstarší stopy osídlení pocházejí z mladší doby kamenné. Podle nálezů z 13.-14. století zde pravděpodobně existoval ještě ve středověku malý dřevěný hrádek.

Čtverák,Lutovský,Slabina,Smejtek - Encyklopedie hradišť v čechách, 29.10. 2003

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Svratka

Místa v okolí

 Karlštejn
 Milovské Perničky
 Čtyři palice
 Čachnov
 Devět skal
 Lisovská skála
 Drátenická skála
 kamenný most
 kostel sv. Kateřiny
 evangelický kostel
 kostel sv. Markéty
 Kadovské železárny
 Kadov
 kostel sv. Matouše
 rozhledna Terezka
 Skály
 Medlovský rybník
 kostel sv. Mikuláše
 rybník Sykovec
 vodní nádrž Hamry
 kostel Boží lásky
 skalní útvary
 Betlém
 pomník Jana Husa
 Toulovcovy maštale
 Jimramov
 hrobka rodu Belcredi
 Toulovcova rozhledna
 Jimramov
 radnice
 kostel sv. Matouše
 Hlinsko v Čechách
 Christianeum
 evangelický kostel
 Síň rodáků
 radnice
 Ježdíkův dům
 Polička
 Tylův dům
 evangelický kostel
 radnice
 Jarošov
 pomník železnice
 rondokubistické domy
 městské opevnění
 Panský dvůr
 městské opevnění
 Rychmburk
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Václava
 Borůvka
 Pivnická rokle
 Betlém
 Kapalice
 dolní hřbitov
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Markéty
 kamenný most
 Dalečín
 Dalečín
 kostel sv. Martina
 Ležáky
Základní informace místa
ID místa: 1746
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.10.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama