Kostel ze 14. století, zmiňován jako farní r. 1349. V r. 1782 přestavěn pozdně barokně. Exteriér a interier upraven pseudorománsky a pseudogoticky Ed. Neumannem. V kapli je kamenný náhrobek Felixe Sebastianiho z Častolovic z konce 18. stol.
Hlavní obrázek místa
moje první fotka kostela
© rodo chrozit, 01/2006
Původně gotický kostel Všech svatých byl postaven ve 14. století (jako farní je zmiňován r. 1349). V presbytáři z této doby dochováno pozdně gotické sanktuárium (stánek na hostie), ozdobené vimperkem s oslím hřbetem, s kraby a křížovou kytkou. Roku 1782 celý chrám pozdně barokně přestavěn. P. Ed. Neumann upravil exteriér i interiér kostela pseudorománsky a pseudogoticky. Část zařízení je barokní, nejcennější je kamenná křtitelnice z druhé poloviny 17. století, zdobená akanty a festony. V kapli se nachází kamenný náhrobek Felixe Sebastianiho z Častolovic z konce 18. století. Na východ orientovaná jednolodní stavba má půlkruhově uzavřený presbytář s kaplí a sakristií po stranách a v západním průčelí má věž. Loď má délku 24,3 m a šířku 6,6 m, je plochostropá. Presbytář je sklenut valenou klenbou. Stěny jsou členěny toskánskými pilastry. Varhany od mistra Kobrleho z Lomnice nad Popelkou jsou na kruchtě. Znak se šesti štíty dřívějších majitelů Žumberka, z počátku 15. století: Meziříčských z Lomnice, pánů z Boskovic, ze Šternberka a Říčan je zazděn na presbytáři. U kostela je zvonice s dřevěným patrem a barokní socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1772. Jméno sochaře není známo. Nápisy na podstavci jsou latinské.
rodo chrozit - podle webových stránek městyse Žumberk, 11.2. 2011
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Žumberk

Místa v okolí

 Žumberk
 Kočičí hrádek
 Lukavice
 kostel sv. Anny
 Strádov
 Hrádek u Nasavrk
 Nasavrky
 Ležáky
 restaurace Monaco
 evangelický sbor
 požární hláska
 Boiika
 Slatiňany
 kostel sv. Martina
 Kočičí hrádek
 Chrast
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Martina
 Bára
 Rohozná
 Nabočany
 Rabštejnek
 Přestavlky
 Rosice
 židovský hřbitov
 Rosice
 Mydlářovský dům
 městské opevnění
 Chrudim
 Hrochův Týnec
 Trhová Kamenice
 Hrochův Týnec
 Stolany
 Topol
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Vejvanovice
 Zuberský kopec
 Kozojedy
 Svobodné Hamry
 Jahůdka
 Svobodné Hamry
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Mikuláše
 Úhřetice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Václava
 Zdislav
 kostel sv. Václava
 Lipka
 skanzen Dřevíkov
 Březovice
 Bořice
 Veselý Kopec
 kostel sv. Víta
 Možděnice
 Ježdíkův dům
 Hlinsko v Čechách
 radnice
 Košumberk
 pivovar
 evangelický kostel
 kříž
 Betlém
 Medlešice
 Chroustovice
 Rozpakov
 vodní nádrž Seč II
 kostel sv. Jiří
 pomník Jana Husa
 kostel sv. Anny
 Panský dvůr
 městské opevnění
 Rychmburk
 kostel sv. Václava
 Šimkův mlýn
 kostel sv. Václava
 Dolní pec
 Seč
 zvonice
 kostel sv. Vavřince
 Bílý Kůň
 Slepotice
 kostel sv. Štěpána
 Borůvka
 vodní nádrž Hamry
 Vildštejn
 Oheb
 Klokočov
 Heřmanův Městec
 synagoga
 židovský hřbitov
 Štěnec
 Husův sbor
 Klešice
 Mrdice
 kaple sv. Jiří
 Ostrov
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Maleč
 Štěpánov
 kostel sv. Jiljí
 Libice nad Doubravou
 Kroměšín
 Neulust
 Veselá
 Čachnov
Základní informace místa
ID místa: 9744
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.2.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama