Novorenesanční kostel sv. Mikuláše byl stavěn na přelomu 19. a 20. stol., dokončen r. 1903. Nahradil dřevěnou stavbu téhož zasvěcení z r. 1665, přenesenou r. 1894 na Národopisnou výstavu. Z původního kostela zachována většina vnitřního zařízení. Kolem něj funkční hřbitov.
Hlavní obrázek místa
Podůlšany - kostel
© Jiří Špaček, 08/2017
Podůlšany jsou nevelká obec, která se nachází při silnici II/333 mezi Hradcem Králové a Lázněmi Bohdaneč. Ves je prvně historicky doložena již r. 1142, a to ve spojitosti se založením kláštera cisterciáků v Sedlci u Kutné Hory českým šlechticem Miroslavem, jemuž patřila. Východní okraj Podůlšan obtéká Opatovický kanál, který byl vybudován Pernštejny v letech 1498-1514 k pohonu mlýnů, hamrů a valch a k napájení rybníků na Bohdanečsku. Dnes má obec kolem 160 obyvatel a leží mimo turistické stezky. Nejbližší železniční zastávka Čeperka se nachází na trati 031 z Pardubic do Hradce Králové asi 2,5 km východně. Kostel sv. Mikuláše stojí na funkčním hřbitově na jižním okraji obce. Velmi dobře ho lze z dálky poznat podle netradičního zakončení věže.
13.8. 2017
historie

Kostel sv. Mikuláše v Podůlšanech je doložen od r. 1665. Byla to dřevěná stavba, která v obci stála až do r. 1894, kdy byla rozebrána a přenesena na Národopisnou výstavu do Prahy. Bylo rozhodnuto, že na jeho místě bude postaven nový kostel zděný. Novorenesanční stavba byla dokončena r. 1903. Byla postavena J. Křičkou z Kolína patrně podle plánů arch. Františka Schmoranze. Na místě stavbu vedl stavitel Hoch z Praskačky. Je to jednolodní stavba s výraznou průčelní věží. Vnitřní zařízení pochází převážně z konce 17. stol., protože bylo přeneseno z původního kostela. To se týká i hlavního oltáře se sochami sv. Petra a Pavla doplněného o novodobou sochu. Do zadní stěny oltářní menzy je vsazen kamenný náhrobník s gotickým nápisem. Bohatě zdobeny jsou také boční oltáře. Na konzolách v presbytáři jsou umístěny sochy Panny Marie, sv. Vojtěcha, Václava, Anny, Jiří a Martina. Pod kruchtou se nacházejí dva deskové obrazy světic…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 3, Academia 1980), 13.8. 2017

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Podůlšany

Místa v okolí

 mlynářská vila
 kostel sv. Václava
 Libišany
 kostel sv. Vojtěcha
 fara
 Škroupův dům
 kostel sv. Vavřince
 Rohoznice
 Rohoznice
 kostel sv. Klimenta
 radnice
 Dobřenice
 Libčany
 Libčany
 Ráby
 Kunětická Hora
 Ráby
 evangelický kostel
 Blatník
 zvonice
 Kasalice
 Radíkovice
 Stěžery
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Václava
 akvadukt na Židově
 Pardubice
 automatické mlýny
 Kratonohy
 městské opevnění
 Zelená brána
 kostel sv. Jiří
 jez Hučák
 Krchleby
 sbor kněze Ambrože
 kostel sv. Mikuláše
 Moravský jez
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Hrádek u Nechanic
 Obědovice
 muzeum
 Hradec Králové
 Velký akvadukt
 Kunčice
 kostel sv. Jiljí
 Staré Čívice
 Dolní Přím
 krematorium
 židovský hřbitov
 Malý akvadukt
 Žáravice
 kostel Všech svatých
 Staré Čívice
 Babice
 Nemošice
 Valy u Přelouče
 akvadukt u Komárova
 Lepějovice
 Nechanice
 Barchov
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Veselá
 Chvojenec
 Kosice
 zvonice
 židovský hřbitov
 Barchůvek
 evangelický kostel
 Štěpánov
 Semínský akvadukt
 kaple Panny Marie
 sušárna čekanky
 vila Josefa Vosáhla
 Dašice
 Libeň
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Opatovice
Pardubická 1
533 45 Opatovice nad Labem
Tel: 777 949 219
http://www.bihk.cz
Základní informace místa
ID místa: 13608
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.8.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama