Evangelický kostel v Bukovce je novorenesanční stavba z let 1859-1861, která nahradila toleranční dřevěnou modlitebnu z r. 1784. Opravována byla v letech 1995-1996. K ní přináleží sousední tzv. Husův dům z 20. let 20. stol., který slouží bohoslužbám v zimním období a menším shromážděním.
Hlavní obrázek místa
Bukovka - evangelický kostel
© Jiří Špaček, 08/2017
Ves Bukovka je prvně zmiňována r. 1365 jako sídlo vladyky Bukůvky a jeho čtyř synů. Současná obec má asi 380 obyvatel a leží na silnici I/36 mezi dálnicí D11 a Lázněmi Bohdaneč. Rozkládá se na návrší nad levým, východním břehem stejnojmenného potoka. Její dominantu tvoří zdaleka viditelný evangelický kostel s vysokou věží, který stojí přímo u silnice.
14.9. 2017
historie

Toleranční sbor v Bukovce byl založen v roce 1783. Přihlásilo se do něj 130 rodin ze 23 vesnic. Místní rolník Jan Salavec daroval církvi pozemek na stavbu modlitebny. Dřevěná modlitebna byla postavena r. 1784, nesměla mít věž a musela mít vchod odvrácený od veřejného prostranství. Ze zbytků dřeva byla r. 1785 postavena fara, která se nachází na konci slepé uličky za kostelem. V polovině 20. stol. však byla vybudována nově. Nynější kostel byl zbudován za působení faráře a historika Josefa Dobiáše. Na stavbu nového kostela sháněl prostředky po celé církvi, ale největší pomoc se mu podařilo získat od svobodného města Basileje. Novorenesanční stavba vznikla v letech 1859-1861. Má obdélnou loď se vstupem obráceným k silnici. Nad vstupní částí se tyčí jehlancovitě zastřešená hranolová věž. Vnější fasáda je zdobena biblickými citáty. V r. 1995 za působení ThDr. Jiřího Doležala se podařilo s finanční pomocí města Basileje, obecního úřadu…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: farní sbor ČCE a web obce), 15.9. 2017

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Bukovka

Místa v okolí

 Kasalice
 Bohdanečský rybník
 Rohoznice
 Rohoznice
 Žáravice
 radnice
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Klimenta
 Dobřenice
 fara
 Škroupův dům
 Obědovice
 kostel sv. Václava
 socha sv. Marka
 mlynářská vila
 Valy u Přelouče
 Kratonohy
 Semínský akvadukt
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 Blatník
 kostel sv. Mikuláše
 Lepějovice
 Krchleby
 kaplička Panny Marie
 Semín
 Klamoš
 Štěpánov
 kostel sv. Václava
 Staré Čívice
 Staré Čívice
 Kosice
 Babice
 Přestavlky
 Libčany
 Libčany
 Libišany
 kostel sv. Kříže
 Barchov
 Veselá
 Kosice
 tyrolská zvonice
 Kunčice
 Choltice
 kaple Panny Marie
 Pardubice
 Radíkovice
 Barchůvek
 Lipoltice
 městské opevnění
 sušárna čekanky
 Zelená brána
 Chlumec nad Cidlinou
 kostel sv. Vavřince
 automatické mlýny
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Voršily
 Ráby
 Kozelkova vila
 Ráby
 loretánská kaple
 kostel sv. Jiří
 Mlékosrby
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Hrádek u Nechanic
 akvadukt na Židově
 Kunětická Hora
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 evangelický kostel
 Luková
 Karlova Koruna
 krematorium
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiljí
 Zdechovice
 Hradišťko
 Svojšice
 Barborka
 Libeň
 Zámeček
 Stěžery
 kostel sv. Marka
 Klešice
 Nemošice
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Medlešice
 Horušice
 sbor kněze Ambrože
 jez Hučák
 kostel sv. Mikuláše
 Moravský jez
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 muzeum
 Hradec Králové
 kostel sv. Jiří
Kontaktní informace
Farní sbor ČCE v Bukovce
Bukovka č. p. 59
533 41 Lázně Bohdaneč
Tel: 461 100 175
http://www.bukovka.evangnet.cz
bukovka@evangnet.cz
Základní informace místa
ID místa: 13649
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.9.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama