Kostel sv. Václava v Olešnici u Trhových Svinů vznikl v letech 1786–1787 přestavbou zámeckého pivovaru. Věž byla přistavěna v roce 1887. Stavebně je napojen na objekt zámku. V posledních letech probíhá jeho rekonstrukce.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled od jihozápadu
© Jiří Cukr, 08/2009
Kostel sv. Václava stojí v centru obce Olešnice nedaleko Trhových Svinů v podhůří Novohradských hor. Věž tvoří přirozenou dominantu obce. Stavba navazuje na areál zdejšího zámku, se kterým jej pojí zajímavá historie. V rámci prohlídky zámku (viz podrobnosti tam) se nahlédne také do kostela.
Jiří Cukr , 1.9. 2009
historie

Na místě kostela stával od 16. století pivovar, který tvořil severní křídlo zámku. Postavili jej tady Pouzarové z Michnic, když přestavovali sousední tvrz na renesanční zámek. V letech 1786–1787 byl pivovar adaptován na kostel, což je jistě velice zajímavé. Od roku 1857 je kostel farní. Věž byla přistavěna až v roce 1887 a na tuto dobu upomíná pamětní deska, která jmenuje Václava Tomáška a jeho manželku jako štědré dárce na stavbu věže a hodin. V roce 2008 proběhla rekonstrukce stavby a opravy pokračují i nadále. Vnitřní zařízení pochází vesměs z doby okolo roku 1800.

Jiří Cukr , 1.9. 2009

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Olešnice

Místa v okolí

 Olešnice
 Hrádek
 Trhové Sviny
 Žumberk
 ZOO Dvorec
 boží muka
 Buškův hamr
 Čížkrajice
 Nový Dvůr
 Svébohy
 kamenný most
 Nové Hrady
 kovárna
 Buquoyská rezidence
 Nové Hrady
 Cuknštejn
 Borovany
 radnice
 pranýř
 Buquoyská hrobka
 Újezdec
 Ostrolovský Újezd
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 Trocnov
 Sedlo
 Kraví hora
 Ledenice
 kontribuční sýpka
 kostel sv. Anny
 Komařice
 Slabošovka
 radnice
 morový sloup
 kostel sv. Martina
 Sokolčí
 Černá
 kamenný most
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Vincence
 Doudleby
 Pořešín
 Doudleby
 kostel sv. Jiří
 Doubravice
 kostel sv. Floriána
Základní informace místa
ID místa: 8258
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.9.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama