Kostel sv. Václava v Olešnici u Trhových Svinů vznikl v letech 1786–1787 přestavbou zámeckého pivovaru. Věž byla přistavěna v roce 1887. Stavebně je napojen na objekt zámku. V posledních letech probíhá jeho rekonstrukce.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled od jihozápadu
© Jiří Cukr, 08/2009
Kostel sv. Václava stojí v centru obce Olešnice nedaleko Trhových Svinů v podhůří Novohradských hor. Věž tvoří přirozenou dominantu obce. Stavba navazuje na areál zdejšího zámku, se kterým jej pojí zajímavá historie. V rámci prohlídky zámku (viz podrobnosti tam) se nahlédne také do kostela.
Jiří Cukr , 1.9. 2009

  historie

  Na místě kostela stával od 16. století pivovar, který tvořil severní křídlo zámku. Postavili jej tady Pouzarové z Michnic, když přestavovali sousední tvrz na renesanční zámek. V letech 1786–1787 byl pivovar adaptován na kostel, což je jistě velice zajímavé. Od roku 1857 je kostel farní. Věž byla přistavěna až v roce 1887 a na tuto dobu upomíná pamětní deska, která jmenuje Václava Tomáška a jeho manželku

  Jiří Cukr , 1.9. 2009
  Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Olešnice

  Místa v okolí

   Olešnice
   Hrádek
   Trhové Sviny
   Žumberk
   ZOO Dvorec
   boží muka
   Buškův hamr
   Čížkrajice
   Nový Dvůr
   Svébohy
   kamenný most
   Nové Hrady
   kovárna
   Buquoyská rezidence
   Nové Hrady
   Cuknštejn
   Borovany
   radnice
   pranýř
   Buquoyská hrobka
   Újezdec
   kostel sv. Mikuláše
   Ostrolovský Újezd
   boží muka
   Trocnov
   Kraví hora
   Ledenice
   kostel sv. Anny
   Komařice
   Slabošovka
   radnice
   morový sloup
   Sokolčí
   kamenný most
   Černá
   kaple sv. Barbory
   kostel sv. Vincence
   Doudleby
   Pořešín
   Doudleby
   kostel sv. Jiří
   Doubravice
   kostel sv. Floriána
  Základní informace místa
  ID místa: 8258
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 11.9.2009
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama