Hradiště na táhlém návrší Kolo, datované do pozdně laténské a halštatské doby, některými autory považováno za halštatské oppidum, centrum keltského osídlení na Kolínsku. V době vzniku bylo pravděpodobně obklopeno labskými rameny.
Hlavní obrázek místa
vnější val v místě předpokládaného vchodu
© Milan Caha 05/2009
Hradiště leží na táhlém návrší Kolo 25 metrů nad pravým břehem Labe, v nadmořské výšce 225 m. Jedná se o výběžek Železných hor. Opevněná plocha tvoří protáhlý ovál o délce 700 metrů a rozloze 9 ha. Lokalita zřejmě v době svého vzniku tvořila ostrov mezi labskými rameny, která tvořila součást opevnění hradiště. Pozůstatek tohoto vodního příkopu je znatelný na západním okraji areálu. Plocha hradiště je znehodnocena dlouhodobou zemědělskou činností.
Milan Caha (zdroj: V. Čtverák, M. Lutovský, M. Slabina, L. Smejtek: Encyklopedie hradišť v Čechách, Libri, Praha 2003), 4.7. 2009
historie

Hradiště je podle dosavadních archeologických nálezů považováno za pozdně laténské a halštatské. Některé prameny jej považují za oppidum, centrum keltského osídlení na Kolínsku. Opevnění na severní a východní straně tvořila palisáda upevněná do zářezu ve skalním podloží, za kterou bylo naskládána zídka z lomového kamení překrytá zeminou. Akropole byla opevněna pravděpodobně v mladší době laténské. Výzkum hradiště provedli František Dvořák ve 30. letech, J. Hrala v padesátých letech a Z. Sedláček v sedmdesátých letech 20. století. Průzkum objevil pozůstatky nadzemního domu o rozměrech 8×6,5 metrů z 1. stol. př. n. l., kelímky na tavení železa, střepy z 2.–1. stol. př. n. l., zlomek rotačního žernovu.

Milan Caha (zdroj: V. Čtverák, M. Lutovský, M. Slabina, L. Smejtek: Encyklopedie českých hradišť, Libri, Praha 2003), 4.7. 2009

Středočeský kraj,  Kolín  (KO), Týnec nad Labem

Místa v okolí

 Týnec nad Labem
 Kojice
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Mikuláše
 Konárovice
 evangelický kostel
 Horušice
 kostel sv. Ondřeje
 Kačina
 Býchory
 Býchory
 Červený Domek
 Zdechovice
 Býchory
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Marka
 Hlízov
 Žehušice
 Hradišťko
 mariánský sloup
 Žehušice
 Nové Dvory
 vodárenská věž
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Štěpána
 panský dvůr
 kostel sv. Jakuba
 Semín
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Libenice
 Korce
 evangelický kostel
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Vavřince
 kostnice
 Choťovice
 fara
 kostel sv. Gotharda
 kostel Všech svatých
 Semínský akvadukt
 Lorec
 starý most
 Práchovna
 dům č. p. 46
 Husův sbor a pomník
 radnice
 mariánský sloup
 Nebovidy
 Podskalský mlýn
 Regionální muzeum
 Kolín
 kostel sv. Ondřeje
 synagoga
 Klamoš
 cukrovar
 Sankturinovský dům
 Třebešice
 kostel sv. Václava
 dům č. p. 507
 kostel Všech svatých
 městské opevnění
 Kamenný dům
 kostel sv. Jakuba
 Lochy
 Vlašský dvůr
 mariánský sloup
 kamenná kašna
 Chlumec nad Cidlinou
 evangelický kostel
 Hrádek
 synagoga/Husův dům
 kaple sv. Rodiny
 jezuitská kolej
 Stará Báň
 kostel sv. Voršily
 kaple sv. Kříže
 kaple Božího Těla
 Karlova Koruna
 Kozelkova vila
 evangelický kostel
 Semtěš
 boží muka
 loretánská kaple
 Červené Pečky
 Vodárenská věž
 židovský hřbitov
 Přítoky
 evangelický kostel
 kostel sv. Alžběty
 Pašinka
 kostel Všech svatých
 synagoga
 městský dům
 měšťanský dům
 Podměstský mlýn
 sokolovna
 radnice
 měšťanský dům
 děkanství
 kašna
 Dusíkovo divadlo
 Hrádek
 Mastnice
 budova pošty
 mariánský sloup
 evangelický kostel
 Husův sbor
 Žáravice
 Opatovice
 kostel sv. Matouše
 Lipoltice
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vojtěcha
 evangelický kostel
 Libice nad Cidlinou
 Vysoká
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Markéty
 Přestavlky
 Suchdol
 venkovská usedlost
 Malešov
 Lipovec
 kostel sv. Havla opata
 Kosice
 Licoměřice
 Stoupec
Základní informace místa
ID místa: 7754
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.7.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama