První zmínka o vsi je z r. 1273 v listině kláštera v Doksech. Od konce 15. stol. vlastní ves rod Haslauerů z Hozlau, kteří zde založili ren. tvrz a jsou zde připomínáni ve 20. l. 17. stol. Poslední zmínky o ml. tvrzi jsou z poč. 18. stol. Dnes ne moc výrazné tvrziště, na jehož temeni stojí čp. 52.
Hlavní obrázek místa
Budova na pahorku tvrziště
© Martin Kabeláč 10/2011
Na málo výrazném temeni tvrziště stojí dům č. p. 52. Nedaleko jihovýchodního rohu je málo patrná prohloubenina po příkopu. V zadní (východní) části domu je už příkop dobře patrný. Podle tvaru tvrziště a dispozice vystává otázka, jestli renesanční tvrz neměla v těchto místech svojí gotickou předchůdkyni. Tuhle domněnku může potvrdit nebo vyvrátit pouze archeologický průzkum.
Petr Nožička, 21.10. 2011
historie

Ves Květnová (původní název Permersgrün) pravděpodobně byla založena během kolonizace v 13. století německými osadníky a náležela k hradu Loket. První zmínka o vsi Permersgrün je z roku 1273 v listině kláštera v Doksech. V průběhu 14. století na vyvýšeném místě nad vsí vzniká tvrz. V roce 1437 drží ves a tvrz Hildebrant Preysner. Dalším majitelem byl Petr ze Šternberka, odpůrce Jiříka z Poděbrad a z tohoto důvodu je starší tvrz v r. 1450 obléhána, dobyta a pobořena Mikulášem Hasištejnem z Lobkovic. Stejného roku byla ves opět vrácena dle ustanovení "Vlčtejnské" mírové smlouvy Petrovi ze Šternberka, který opouští Kvěnovou po roce 1453. Od konce 15. století vlastní ves rod Haslauerů z Hozlau, kteří zde založili renesanční tvrz. V 16. století patří část vsi k panství Ostrov. Hauslauerové jsou zde připomínáni ještě ve 20. letech 17. století. Poslední zmínky o mladší tvrzi jsou z počátku 18.…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z Encyklopedie českých tvrzí II.,kol. autorů, Argo 2000, Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl IV. - Západní Čechy, Svoboda, Praha 1985, 21.10. 2011

Komentáře

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Ostrov

Místa v okolí

 Květnová
 Rudá věž smrti
 radnice
 mariánský sloup
 Ostrov
 Hauenštejn
 Mořičov
 kaple v býv. Popově
 kaple sv. Barbory
 Velichov
 Himlštejn
 Radošov
 městský hřbitov
 Nebesa
 Hájek
 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 Jáchymov
 nová radnice
 boží muka
 mincovna
 Freudenstein
 kostel sv. Jáchyma
 Lázně Kyselka
 Klínovec
 Bučina
 Boží vyhlídka
 Skalky skřítků
 kostel sv. Anny
 Dalovice
 Dalovice
 Plešivec
 Dalovice
 Šemnická skála
 vápenka
 Perštejn
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Sedlec
 Goethova vyhlídka
 Klejnštejn
 důl Mauritius
 kostel sv. Terezie
 Sadová kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Tržní kolonáda
 Karlovy Vary
 kostel sv. Lukáše
 železárna
 Zámecká kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Andělská Hora
 Jelení skok
 Šumburk
 kostel sv. Kříže
 Jírov
 Šumburk
 Jižní prameny
 kostel sv. Urbana
 Jelení pramen
 vyhlídka Karla IV.
 Diana
 štola Johannes
 radnice
 Lázně Evženie
 Klášterecká kyselka
 kamenný viadukt
 radnice
 Klášterec nad Ohří
 Egerberk
 kostel sv. Linharta
 stará porcelánka
 špýchar
 železniční most
 Blatenský vrch
 Vlčí jámy
 kostel sv. Vavřince
 Doubí
 Blatenský příkop
 Svatošské skály
 Jeskynní vyhlídka
Základní informace místa
ID místa: 10484
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.11.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama