První zmínka o vsi je z r. 1273 v listině kláštera v Doksech. Od konce 15. stol. vlastní ves rod Haslauerů z Hozlau, kteří zde založili ren. tvrz a jsou zde připomínáni ve 20. l. 17. stol. Poslední zmínky o ml. tvrzi jsou z poč. 18. stol. Dnes ne moc výrazné tvrziště, na jehož temeni stojí čp. 52.
Hlavní obrázek místa
Budova na pahorku tvrziště
© Martin Kabeláč 10/2011
Na málo výrazném temeni tvrziště stojí dům č. p. 52. Nedaleko jihovýchodního rohu je málo patrná prohloubenina po příkopu. V zadní (východní) části domu je už příkop dobře patrný. Podle tvaru tvrziště a dispozice vystává otázka, jestli renesanční tvrz neměla v těchto místech svojí gotickou předchůdkyni. Tuhle domněnku může potvrdit nebo vyvrátit pouze archeologický průzkum.
Petr Nožička, 21.10. 2011
historie

Ves Květnová (původní název Permersgrün) pravděpodobně byla založena během kolonizace v 13. století německými osadníky a náležela k hradu Loket. První zmínka o vsi Permersgrün je z roku 1273 v listině kláštera v Doksech. V průběhu 14. století na vyvýšeném místě nad vsí vzniká tvrz. V roce 1437 drží ves a tvrz Hildebrant Preysner. Dalším majitelem byl Petr ze Šternberka, odpůrce Jiříka z Poděbrad a z tohoto důvodu je starší tvrz v r. 1450 obléhána, dobyta a pobořena Mikulášem Hasištejnem z Lobkovic. Stejného roku byla ves opět vrácena dle ustanovení "Vlčtejnské" mírové smlouvy Petrovi ze Šternberka, který opouští Kvěnovou po roce 1453. Od konce 15. století vlastní ves rod Haslauerů z Hozlau, kteří zde založili renesanční tvrz. V 16. století patří část vsi k panství Ostrov. Hauslauerové jsou zde připomínáni ještě ve 20. letech 17. století. Poslední zmínky o mladší tvrzi jsou z počátku 18.…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z Encyklopedie českých tvrzí II.,kol. autorů, Argo 2000, Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl IV. - Západní Čechy, Svoboda, Praha 1985, 21.10. 2011

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Ostrov

Místa v okolí

 Květnová
 Rudá věž smrti
 radnice
 mariánský sloup
 Ostrov
 Hauenštejn
 Mořičov
 kaple v býv. Popově
 kaple sv. Barbory
 Velichov
 Himlštejn
 Radošov
 městský hřbitov
 Nebesa
 Hájek
 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 Jáchymov
 nová radnice
 boží muka
 mincovna
 Freudenstein
 kostel sv. Jáchyma
 Lázně Kyselka
 Klínovec
 Bučina
 Boží vyhlídka
 Skalky skřítků
 Dalovice
 Dalovice
 Plešivec
 Dalovice
 Šemnická skála
 vápenka
 Perštejn
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Sedlec
 Goethova vyhlídka
 Klejnštejn
 důl Mauritius
 kostel sv. Terezie
 Sadová kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Tržní kolonáda
 Karlovy Vary
 kostel sv. Lukáše
 železárna
 Zámecká kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Andělská Hora
 Jelení skok
 Šumburk
 kostel sv. Kříže
 Jírov
 Šumburk
 Jižní prameny
 kostel sv. Urbana
 Jelení pramen
 vyhlídka Karla IV.
 Diana
 štola Johannes
 radnice
 Lázně Evženie
 Klášterecká kyselka
 radnice
 Klášterec nad Ohří
 Egerberk
 kostel sv. Linharta
 stará porcelánka
 špýchar
 železniční most
 Blatenský vrch
 Vlčí jámy
 kostel sv. Vavřince
 Doubí
 Blatenský příkop
 Svatošské skály
 Jeskynní vyhlídka
Základní informace místa
ID místa: 10484
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.11.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama