První zmínka o vsi je z r. 1273 v listině kláštera v Doksech. Od konce 15. stol. vlastní ves rod Haslauerů z Hozlau, kteří zde založili ren. tvrz a jsou zde připomínáni ve 20. l. 17. stol. Poslední zmínky o ml. tvrzi jsou z poč. 18. stol. Dnes ne moc výrazné tvrziště, na jehož temeni stojí čp. 52.
Hlavní obrázek místa
Budova na pahorku tvrziště
© Martin Kabeláč 10/2011
Ves Květnová (původní název Permersgrün) pravděpodobně byla založena během kolonizace v 13. století německými osadníky a náležela k hradu Loket. První zmínka o vsi Permersgrün je z roku 1273 v listině kláštera v Doksech. V průběhu 14. století na vyvýšeném místě nad vsí vzniká tvrz. V roce 1437 drží ves a tvrz Hildebrant Preysner. Dalším majitelem byl Petr ze Šternberka, odpůrce Jiříka z Poděbrad a z tohoto důvodu je starší tvrz v r. 1450 obléhána, dobyta a pobořena Mikulášem Hasištejnem z Lobkovic. Stejného roku byla ves opět vrácena dle ustanovení "Vlčtejnské" mírové smlouvy Petrovi ze Šternberka, který opouští Kvěnovou po roce 1453. Od konce 15. století vlastní ves rod Haslauerů z Hozlau, kteří zde založili renesanční tvrz. V 16. století patří část vsi k panství Ostrov. Hauslauerové jsou zde připomínáni ...
Petr Nožička, čerpáno z Encyklopedie českých tvrzí II.,kol. autorů, Argo 2000, Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl IV. - Západní Čechy, Svoboda, Praha 1985, 21.10. 2011

  popis

  Na málo výrazném temeni tvrziště stojí dům č. p. 52. Nedaleko jihovýchodního rohu je málo patrná prohloubenina po příkopu. V zadní (východní) části domu je už příkop dobře patrný. Podle tvaru tvrziště a dispozice vystává otázka, jestli renesanční tvrz neměla v těchto místech svojí gotickou předchůdkyni. Tuhle domněnku může potvrdit nebo vyvrátit pouze archeologický průzkum.
  Petr Nožička, 21.10. 2011
  Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Ostrov

  Místa v okolí

   Květnová
   Rudá věž smrti
   Horní hrad
   mariánský sloup
   radnice
   Ostrov
   Mořičov
   Velichov
   Himlštejn
   Radošov
   městský hřbitov
   Hájek
   kaple sv. Anny
   evangelický kostel
   mincovna
   Freudenstein
   kostel sv. Jáchyma
   Lázně Kyselka
   Klínovec
   Bučina
   Skalky skřítků
   Boží vyhlídka
   Dalovice
   Dalovice
   Plešivec
   Šemnická skála
   Dalovice
   vápenka
   Perštejn
   Děpoltovice
   Děpoltovice
   Kleinštejn
   Goethova vyhlídka
   kostel sv. Terezie
   Mlýnská kolonáda
   Sadová kolonáda
   Karlovy Vary
   Tržní kolonáda
   Vřídelní kolonáda
   Andělská Hora
   Zámecká kolonáda
   železárna
   kostel sv. Lukáše
   Šumburk
   Jelení skok
   Jírov
   kostel sv. Kříže
   Šumburk
   Jižní prameny
   Jelení pramen
   kostel sv. Urbana
   vyhlídka Karla IV.
   Diana
   radnice
   Lázně Evženie
   radnice
   Klášterec nad Ohří
   Egerberk
   špýchar
   železniční most
   Blatenský vrch
   Blatenský příkop
   Doubí
   Svatošské skály
   Jeskynní vyhlídka
  Základní informace místa
  ID místa: 10484
  Typ místa: tvrz
  Stav místa: terénní náznaky
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 29.11.2011
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama