Dřevěná soukromá rozhledna byla vybudována nákladem majitele přilehlé firmy r. 2017. Má krytou vyhlídkovou plošinu ve výši 5 m při celkové výšce stavby 8 m. Je volně přístupná po 25 schodech.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna Kosice
© J. Fábera 10/2017
Kosice jsou starobylá obec, původně s tvrzí doloženou r. 1315. Stopy po tvrzi zanikly v 19. stol. beze zbytku. Obec, která má nyní asi 340 obyvatel, leží 6 km severovýchodně od Chlumce nad Cidlinou na vedlejší silnici severně od silnice I/11. Okolním krajem neprocházejí žádné turisticky značené trasy. Rozhledna se nachází na severním okraji obce v areálu s rybníkem a uměle navršeným kopcem, na kterém stojí. Pozemek není ze strany obce oplocen, drátěný plot je jen ze strany od polí. Motoristé mohou pokračovat z centra obce vedlejší ulicí k posledním domům na severním okraji a zde zaparkovat, např. před budovou firmy Stavoka. Pak zbývá asi 700 m pěšky severním směrem parkovou cestou s nově vysázenou alejí a poté podél rybníka až k rozhledně.
Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 21.11. 2021
historie

Stavba soukromé dřevěné, 8 metrů vysoké rozhledny o průměru základny cca 6 metrů se nalézá na severním okraji obce Kosice. Její výstavba byla provedena v srpnu 2017. Rozhledna se nalézá na soukromém pozemku, který sousedí s firmou Stavoka Kosice a.s. Pozemek, firma i rozhledna mají společného majitele. Rozhledna je však volně přístupná. Celková výška stavby je 8 m. Po vystoupání 25 schodů na krytou vyhlídkovou plošinu ve výši zhruba 5 m se nabízí ničím nerušený kruhový rozhled do okolí. Za příznivého počasí lze vidět jižním směrem Železné hory a elektrárnu ve Chvaleticích, na severu Krkonoše, na východě Orlické hory a na západě vojenský radar v blízkosti obce Nepolisy.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 21.11. 2021

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Kosice

Místa v okolí

 kaple Panny Marie
 Kosice
 Přestavlky
 sušárna čekanky
 Mlékosrby
 Barchůvek
 Barchov
 Luková
 Babice
 Libeň
 Obědovice
 Kratonohy
 Nový Bydžov
 loretánská kaple
 kostel sv. Vavřince
 Kozelkova vila
 synagoga
 radnice
 Husův sbor
 kostel sv. Voršily
 Chlumec nad Cidlinou
 Karlova Koruna
 Klamoš
 Sloupno
 Kunčice
 kostel sv. Jiří
 Kasalice
 Skřivany
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 Nechanice
 Žáravice
 kostel sv. Prokopa
 Rohoznice
 Rohoznice
 akvadukt u Komárova
 Vlkov nad Lesy
 Hrádek u Nechanic
 kostel sv. Jiří
 Hradišťko
 Libčany
 Libčany
 Radíkovice
 Smidary
 evangelický kostel
 kostel sv. Stanislava
 kostel sv. Prokopa
 Škroupův dům
 fara
 Hlušice
 kostel sv. Jiří
 Podlesí
 Chotělice
 Vysoká
 Dolní Přím
 Myštěves
 kostel sv. Havla
 Korce
 panský dvůr
 kostel sv. Vojtěcha
 Stračov
 Semínský akvadukt
 kostel Všech svatých
 Bohdanečský rybník
 Semín
 kostel sv. Kříže
 Stračov
 Sekeřice
 socha sv. Marka
 Sekeřice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 mlynářská vila
 Dohalice
 kostel sv. Mikuláše
 kaplička Panny Marie
 radnice
 kostel sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 16073
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama