Evangelický kostel v Přelouči pochází z let 1904-1905. Z iniciativy faráře Františka Klapuše novorenesanční stavbu projektoval architekt Ing. Rudolf Kříženecký. Podle presbyteriánských chrámů v USA vytvořil v Čechách jedinečný kostel se sgrafity a biblickými citáty v omítce.
Hlavní obrázek místa
Přelouč - evangelický kostel
© Jiří Špaček, 03/2017
Přelouč je prvně zmiňována jako malá ves na opukovém návrší nad levým břehem Labe r. 1086 v majetku opatovického benediktinského kláštera. Již tehdy měla malý románský kostelík, který je dodnes zachován ve zdivu sakristie kostela sv. Jakuba Většího. Rozvoj obce díky výhodné poloze umožnil, že byla r. 1261 povýšena na městečko a r. 1580 na město. Dnes městu dominují především monumentální novorenesanční budovy školy a záložny z let 1881-1901 na hlavním, nyní Masarykově náměstí. Obě tyto stavby projektoval stejně jako evangelický kostel Ing. Rudolf Kříženecký. Evangelický kostel se nachází ve vyvýšené poloze v severní části města, severozápadně od Masarykova náměstí.
15.3. 2017
historie

Evangelický kostel pochází z let 1904-1905. Jeho stavbu inicioval tehdejší farář František Klapuš, který si od svých přátel z dob studií v USA nechal zaslat výkresy moderních presbyteriánských chrámů. Architekt Ing. Rudolf Kříženecký inspirován těmito plány vytvořil v Čechách jedinečný novorenesanční kostel se čtvercovým půdorysem, lunetami a sgrafity s biblickými citáty. Galerie vznikly za první republiky. Kostel využívá místní farní sbor Českobratrské církve evangelické a konají se v něm pravidelné bohoslužby.

Jiří Špaček (s využitím webových stránek Českobratrské církve evangelické), 15.3. 2017

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Přelouč

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Semínský akvadukt
 Semín
 Štěpánov
 Valy u Přelouče
 Lepějovice
 kostel sv. Kříže
 Lipoltice
 kostel sv. Matouše
 Zdechovice
 evangelický kostel
 kaple Panny Marie
 tyrolská zvonice
 Žáravice
 Choltice
 evangelický kostel
 Svojšice
 kostel sv. Vavřince
 Krchleby
 evangelický kostel
 kostel sv. Martina
 Semtěš
 Staré Čívice
 radnice
 Kasalice
 Veselá
 Staré Čívice
 kostel Všech svatých
 Horušice
 Barborka
 Klamoš
 Bohdanečský rybník
 kostel sv. Václava
 Blatník
 kostel sv. Havla opata
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Rohoznice
 Rohoznice
 kostel sv. Havla
 Klešice
 Mrdice
 kaple sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 Kojice
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 synagoga
 Husův sbor
 barokní kamenný most
 Hradišťko
 Žehušice
 Heřmanův Městec
 Žehušice
 Kolo
 Stoupec
 kostel sv. Marka
 Obědovice
 Lipovec
 Licoměřice
 kostel sv. Klimenta
 Dobřenice
 Týnec nad Labem
 Chlumec nad Cidlinou
 kostel Všech svatých
 radnice
 kostel sv. Voršily
 Kozelkova vila
 Kratonohy
 fara
 kostel sv. Václava
 socha sv. Marka
 Škroupův dům
 loretánská kaple
 mlynářská vila
 Přestavlky
 mariánský sloup
 Karlova Koruna
 kostel sv. Václava
 kříž
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 zvonice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Víta
 kaplička Panny Marie
 kostel sv. Marka
 Rozpakov
 Kozojedy
 boží muka
 Stolany
 synagoga
 městský dům
 budova pošty
 sokolovna
 Dusíkovo divadlo
 měšťanský dům
 kostel sv. Alžběty
 radnice
 mariánský sloup
 kašna
 panský dvůr
 městské opevnění
 měšťanský dům
 Podměstský mlýn
 děkanství
 evangelický kostel
 Husův sbor
 Hrádek
 Libišany
 Lochy
 Rabštejnek
Kontaktní informace
Farní sbor Českobratrské církve evangelické
Českobratrská 86
535 01 Přelouč
Tel: 466 932 351
http://www.evangnet.cz
prelouc@evangnet.cz
Základní informace místa
ID místa: 13301
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.3.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama