Hlavní obrázek místa
Osice-Škroupův pomník
© Jiří Špaček 07/2017
Území Osic bylo osídleno již v předhistorickém období; nejstarší písemná zmínka o vsi se objevuje v souvislosti se založením benediktinského kláštera v Opatovicích r. 1073. Obec Osice, která má nyní asi 490 obyvatel, leží na sever od dálnice D11 v její těsné blízkosti mezi exity 76 u Dobřenic a 84 u Libišan. Neprochází tudy žádná značená turistická trasa. Osice prosluly jako rodiště Františka Jana Škroupa (1801-1862), autora nápěvu české národní hymny. Pomník je umístěn vedle jeho rodné školy.
4.10. 2020
popis

Pomník Františka Škroupa v Osicích byl odhalen v roce 1964. Představuje ho bronzová busta skladatele stojící na kruhovém pilíři z leštěné žuly, na kterém je umístěn nápis z bronzových písmen František Jan Škroup a ozdobný motiv lipové větévky. Pilíř stojí na podstavci rovněž z leštěné žuly. Na podstavci vedle pilíře je umístěna stéla z leštěné žuly a s nahoře vyrytým nápisem "Skladateli české národní písně Kde domov můj" a daty a místy narození a úmrtí dole.

Jiří Špaček (s využitím informací wikipedie), 26.2. 2021

historie

František Jan Škroup a Ladislav Jan Kofránek

František Jan Škroup, často uváděný též v německé formě jako Franz Johann Skraup, se narodil 3. června 1801 v rodině osického kantora a skladatele Dominika Josefa Škroupa jako páté dítě. V hudbě a zpěvu jej vzdělával odmala otec. Od svých osmi let již veřejně vystupoval jako hráč na flétnu. Po studiích na gymnáziu v Hradci Králové odjel r. 1819 do Prahy, kde na pražské univerzitě absolvoval dva roky studia filozofie a r. 1822 pokračoval studiem práv. Studia však nedokončil, protože převážily jeho hudební a divadelní zájmy. Spolu s dalšími vlastenci založil r. 1823 první českou operní družinu, která si vzala za úkol provozovat v Praze představení českých oper. Dne 23. prosince 1823 byla ve Stavovském divadle hrána česky tehdy oblíbená opera rakouského skladatele Josefa Weigla Rodina švejcarská, jejíž libreto do češtiny přeložil básník a student filozofie Simeon Karel Macháček. Opera byla sice provedena ochotníky, ale její úspěch…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek, zejména wikipedie), 7.3. 2021

Další texty historie
Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Osice

Místa v okolí

 fara
 Škroupův dům
 Rohoznice
 kostel sv. Klimenta
 Rohoznice
 Dobřenice
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Václava
 mlynářská vila
 kostel sv. Mikuláše
 Libčany
 Libčany
 Libišany
 Kasalice
 evangelický kostel
 Kratonohy
 Radíkovice
 radnice
 Obědovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Kunčice
 Hrádek u Nechanic
 Stěžery
 kostel sv. Marka
 Babice
 Žáravice
 Blatník
 Barchov
 Dolní Přím
 akvadukt u Komárova
 Kosice
 Ráby
 Nechanice
 zvonice
 kostel Všech svatých
 Kunětická Hora
 kostel sv. Václava
 Ráby
 Krchleby
 Přestavlky
 Barchůvek
 sbor kněze Ambrože
 jez Hučák
 kostel sv. Mikuláše
 Moravský jez
 sušárna čekanky
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 muzeum
 Hradec Králové
 Pardubice
 Valy u Přelouče
 automatické mlýny
 Klamoš
 akvadukt na Židově
 městské opevnění
 Zelená brána
 Staré Čívice
 Lepějovice
 Libeň
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Staré Čívice
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Semínský akvadukt
 Mlékosrby
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiljí
 krematorium
 židovský hřbitov
 Luková
 Semín
 Chlum
 Velký akvadukt
 Štěpánov
 Malý akvadukt
 Nemošice
 Neděliště
 kostel sv. Kříže
 Nový Bydžov
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Husův sbor
 Sloupno
 Skřivany
 Újezd
Základní informace místa
ID místa: 14105
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama