Hlavní obrázek místa
Osice-Škroupův pomník
© Jiří Špaček 07/2017
Území Osic bylo osídleno již v předhistorickém období; nejstarší písemná zmínka o vsi se objevuje v souvislosti se založením benediktinského kláštera v Opatovicích r. 1073. Obec Osice, která má nyní asi 490 obyvatel, leží na sever od dálnice D11 v její těsné blízkosti mezi exity 76 u Dobřenic a 84 u Libišan. Neprochází tudy žádná značená turistická trasa. Osice prosluly jako rodiště Františka Jana Škroupa (1801-1862), autora nápěvu české národní hymny. Pomník je umístěn vedle jeho rodné školy.
4.10. 2020
popis

Pomník Františka Škroupa v Osicích byl odhalen v roce 1964. Představuje ho bronzová busta skladatele stojící na kruhovém pilíři z leštěné žuly, na kterém je umístěn nápis z bronzových písmen František Jan Škroup a ozdobný motiv lipové větévky. Pilíř stojí na podstavci rovněž z leštěné žuly. Na podstavci vedle pilíře je umístěna stéla z leštěné žuly a s nahoře vyrytým nápisem "Skladateli české národní písně Kde domov můj" a daty a místy narození a úmrtí dole.

Jiří Špaček (s využitím informací wikipedie), 26.2. 2021

historie

František Jan Škroup a Ladislav Jan Kofránek

František Jan Škroup, často uváděný též v německé formě jako Franz Johann Skraup, se narodil 3. června 1801 v rodině osického kantora a skladatele Dominika Josefa Škroupa jako páté dítě. V hudbě a zpěvu jej vzdělával odmala otec. Od svých osmi let již veřejně vystupoval jako hráč na flétnu. Po studiích na gymnáziu v Hradci Králové odjel r. 1819 do Prahy, kde na pražské univerzitě absolvoval dva roky studia filozofie a r. 1822 pokračoval studiem práv. Studia však nedokončil, protože převážily jeho hudební a divadelní zájmy. Spolu s dalšími vlastenci založil r. 1823 první českou operní družinu, která si vzala za úkol provozovat v Praze představení českých oper. Dne 23. prosince 1823 byla ve Stavovském divadle hrána česky tehdy oblíbená opera rakouského skladatele Josefa Weigla Rodina švejcarská, jejíž libreto do češtiny přeložil básník a student filozofie Simeon Karel Macháček. Opera byla sice provedena ochotníky, ale její úspěch…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek, zejména wikipedie), 7.3. 2021

Další texty historie
Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Osice

Místa v okolí

 fara
 Škroupův dům
 Rohoznice
 Dobřenice
 Rohoznice
 kostel sv. Klimenta
 socha sv. Marka
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Václava
 mlynářská vila
 kostel sv. Mikuláše
 kaplička Panny Marie
 Libčany
 Libišany
 Libčany
 Bohdanečský rybník
 Kasalice
 Kratonohy
 evangelický kostel
 Radíkovice
 radnice
 Obědovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Kunčice
 Hrádek u Nechanic
 Stěžery
 kostel sv. Marka
 Babice
 Žáravice
 Blatník
 Barchov
 Dolní Přím
 akvadukt u Komárova
 Kosice
 zvonice
 Ráby
 Nechanice
 kostel Všech svatých
 Kunětická Hora
 kostel sv. Václava
 Ráby
 Krchleby
 Přestavlky
 Barchůvek
 sbor kněze Ambrože
 Kosice
 jez Hučák
 kostel sv. Mikuláše
 Moravský jez
 kaple Panny Marie
 sušárna čekanky
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 muzeum
 Hradec Králové
 Pardubice
 Valy u Přelouče
 automatické mlýny
 Klamoš
 akvadukt na Židově
 Zelená brána
 městské opevnění
 Staré Čívice
 Lepějovice
 Libeň
 Světí
 kostel sv. Ondřeje
 Staré Čívice
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Semínský akvadukt
 Mlékosrby
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiljí
 krematorium
 židovský hřbitov
 Luková
 Zámeček
 Semín
 Chlum
 Velký akvadukt
 Štěpánov
 Malý akvadukt
 Nemošice
 Neděliště
 kostel sv. Kříže
 Nový Bydžov
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Husův sbor
 Sloupno
 Skřivany
 Újezd
Základní informace místa
ID místa: 14105
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama