Chrám sv. Voršily vystavěn v l.1536-43. Je směsí pozdní gotiky a renesance. Trojlodní s hranolovou věží. Vyhořel r.1634, opraven, znovu vyhořel r.1667. Opraven a v l.1733-1832 věž pokryta stanovou střechou. Novogotická oratoř vystavěna po r.1836.
Hlavní obrázek místa
kostel od SZ
© Rodochrozit, 08/2011
Chlumec nad Cidlinou leží 25 km západně od Hradce Králového. Osada zde vznikla někdy ve 12.st. na obchodní stezce do českého Kladska a Polska. Ve 13.st. byla ve vlastnictví pánů z Chlumce, později pánů z Opočna, z Bergova. R. 1425 pak bylo městečko zpustošeno husity. V 16.st. zde vládli pánové z Postupic a z Pernštejna. Děkanský chrám sv. Voršily byl vystavěn v letech 1536-43 pernštejnskou stavební hutí. Kostel je projevem smíšení pozdní gotiky a renesance. Je trojlodní s hranolovou věží a cibulovitou bání, má trojboce uzavřený presbytář a severní portál nese renesanční ostění. Trojlodí chrámu je sklenuto křížovou klenbou, kruchta je trojramenná. Presbytář má valenou klenbu. Součást původní stavby, završené obloučkovým štítem, tvořila i zbrojnice ve spodní části věže. Převážná část původně atikou zakončené věže byla jako pozdně renesanční hláska s výraznými znaky románské renesance postavena nepochybně až na přelomu 16. a 17. nebo na počátku 17. století. Věž je doložena roku 1617, od roku 1618 nesla hodiny. Kostel vyhořel v roce 1634, opraven do roku 1637, ale znovu vyhořel roku 1667. Panská kaple po jižní straně presbytáře byla snad součástí původní stavby. Východní štít pochází z obnovy kostela po požáru v roce 1677. V letech 1733-1832 kryla věž provizorní stanová střecha. Nástavbu novogotické oratoře nad severní sakristií je doby po roce 1836. Obrazy Ukřižovaného a sv. Františka Xaverského jsou připisovány Karlu Škrétovi. Cínová křtitelnice pochází ze 16. století. Na vnější straně presbytáře se uchovalo několik náhrobků ze 16. a 17. století. Vnitřní zařízení po požáru v roce 1774 je rokokové. Poslední oltář je ve slohu empírovém. Roku 1852 byla zbořena ohradní zeď zrušeného hřbitova.
Pavel Vítek, 4.6. 2006

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Chlumec nad Cidlinou

Místa v okolí

 Kozelkova vila
 Chlumec nad Cidlinou
 loretánská kaple
 Karlova Koruna
 Klamoš
 Luková
 Hradišťko
 Přestavlky
 Mlékosrby
 kostel sv. Prokopa
 Kosice
 Kosice
 Chudeřická kyselka
 kostel sv. Jiří
 kaple Panny Marie
 Vlkov nad Lesy
 sušárna čekanky
 kostel sv. Havla
 panský dvůr
 Korce
 Barchůvek
 Obědovice
 Žáravice
 Barchov
 Husův sbor
 kostel sv. Vavřince
 Nový Bydžov
 radnice
 Libeň
 synagoga
 Babice
 Choťovice
 kostel sv. Kříže
 Kratonohy
 Kasalice
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Semín
 Sloupno
 Semínský akvadukt
 Stará Báň
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 fara
 rozhledna Pod Strání
 kostel sv. Martina
 Hlušice
 Skřivany
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 evangelický kostel
 kostel sv. Klimenta
 Dobřenice
 evangelický kostel
 Kojice
 Kolo
 Rohoznice
 Rohoznice
 židovský hřbitov
 Týnec nad Labem
 Mastnice
 Bolice
 evangelický kostel
 Kunčice
 radnice
 židovský hřbitov
 Nechanice
 Sekeřice
 Sekeřice
 mariánský sloup
 kostel sv. Prokopa
 Býchory
 Býchory
 Býchory
 Hrádek u Nechanic
 akvadukt u Komárova
 Valy u Přelouče
 Konárovice
 Lepějovice
Základní informace místa
ID místa: 4247
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.6.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama