Školní budova v Chlumci nad Cidlinou byla postavena v letech 1898-1899 podle projektu arch. Vratislava Pacovského, areál rozšířen o další budovy do současné podoby v letech 1989-1994. Pomník J. A. Komenského před průčelím pochází z r. 1923.
Hlavní obrázek místa
Severní pohled na školu z Kozelkovy ulice
© Pavel Vlach, 08/2015
Město Chlumec nad Cidlinou vzniklo jako podhradí středověkého vodního hradu, který zanikl po požáru r. 1747. Jako osada je zmíněno již r. 1110. Dnes mu vévodí vrcholně barokní zámek Karlova Koruna, který vznikl pro hraběcí rod Kinských v letech 1721-1723 podle projektu slavného Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Městem prochází silnice II/611 z Prahy do Hradce Králové a křižuje ji zde silnice II/327 od Nového Bydžova, která k jihu pokračuje do Týnce nad Labem a ke Kutné Hoře. Na severním okraji města leží nádraží jako rychlíková zastávka na trati 020 z Prahy do Hradce Králové, ze které tu odbočují dvě vedlejší tratě, a to 040 do Staré Paky a Trutnova a lokální trať 062 do Křince. Rovinatá okolní krajina je důvodem, proč se ve městě křižuje několik značených cyklotras.
15.8. 2015
historie

Velkorysá stavba základní školy (známé též pod vzletným názvem Palác škol) patřila k nejvýznamnějším projektům čilého urbanistického rozvoje Chlumce nad Cidlinou na přelomu 19. a 20. století a zůstává dodnes také předním pomníkem aktivit tehdejšího starosty Zikmunda Kozelky (1857-1914). O jeho významu svědčí mimo jiné fakt, že hlavní průčelí školy je obráceno do ulice, která dnes nese název Kozelkova. Kozelkův portrét je ostatně umístěn i v záhlaví webových stránek Základní školy. Školství v Chlumci nad Cidlinou se v 19. století potýkalo s nedostatkem odpovídajících prostor, problematické bylo i financování ze strany města. Právě Zikmund Kozelka, který se stal v roce 1897 starostou, prosadil vybudování nové školy a inspirací pro něj byl v tomto ohledu sousední Nový Bydžov. Do té doby se městské zastupitelstvo zdráhalo investovat do výstavby nové školy, krátce po nástupu Kozelky do funkce starosty však došlo ke změně.…  číst dále

Pavel Vlach (s použitím webu Základní školy Chlumec nad Cidlinou, Města Chlumec nad Cidlinou a knihy Chlumec nad Cidlinou a Chlumecko v proměnách dějin), 15.8. 2015

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Chlumec nad Cidlinou

Místa v okolí

 Kozelkova vila
 loretánská kaple
 kostel sv. Voršily
 Karlova Koruna
 Chlumec nad Cidlinou
 Luková
 Klamoš
 Hradišťko
 Mlékosrby
 Přestavlky
 kostel sv. Prokopa
 Kosice
 Kosice
 Chudeřická kyselka
 kostel sv. Jiří
 kaple Panny Marie
 Vlkov nad Lesy
 sušárna čekanky
 panský dvůr
 Korce
 kostel sv. Havla
 Barchůvek
 Obědovice
 Žáravice
 Nový Bydžov
 Husův sbor
 kostel sv. Vavřince
 Barchov
 radnice
 synagoga
 Libeň
 Babice
 Choťovice
 Kratonohy
 kostel sv. Kříže
 Kasalice
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Sloupno
 Stará Báň
 Semín
 Semínský akvadukt
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 fara
 kostel sv. Martina
 rozhledna Pod Strání
 Hlušice
 synagoga
 Skřivany
 kostel sv. Markéty
 evangelický kostel
 kostel sv. Klimenta
 Dobřenice
 Kolo
 evangelický kostel
 Kojice
 židovský hřbitov
 Rohoznice
 Mastnice
 Bolice
 Rohoznice
 Týnec nad Labem
 Kunčice
 radnice
 evangelický kostel
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 Sekeřice
 židovský hřbitov
 Nechanice
 Sekeřice
 mariánský sloup
 Býchory
 Býchory
 kostel sv. Prokopa
 Býchory
 akvadukt u Komárova
 Konárovice
 Valy u Přelouče
 Lepějovice
Základní informace místa
ID místa: 12419
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.8.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama