Školní budova v Chlumci nad Cidlinou byla postavena v letech 1898-1899 podle projektu arch. Vratislava Pacovského, areál rozšířen o další budovy do současné podoby v letech 1989-1994. Pomník J. A. Komenského před průčelím pochází z r. 1923.
Hlavní obrázek místa
Severní pohled na školu z Kozelkovy ulice
© Pavel Vlach, 08/2015
Město Chlumec nad Cidlinou vzniklo jako podhradí středověkého vodního hradu, který zanikl po požáru r. 1747. Jako osada je zmíněno již r. 1110. Dnes mu vévodí vrcholně barokní zámek Karlova Koruna, který vznikl pro hraběcí rod Kinských v letech 1721-1723 podle projektu slavného Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Městem prochází silnice II/611 z Prahy do Hradce Králové a křižuje ji zde silnice II/327 od Nového Bydžova, která k jihu pokračuje do Týnce nad Labem a ke Kutné Hoře. Na severním okraji města leží nádraží jako rychlíková zastávka na trati 020 z Prahy do Hradce Králové, ze které tu odbočují dvě vedlejší tratě, a to 040 do Staré Paky a Trutnova a lokální trať 062 do Křince. Rovinatá okolní krajina je důvodem, proč se ve městě křižuje několik značených cyklotras.
15.8. 2015
historie

Velkorysá stavba základní školy (známé též pod vzletným názvem Palác škol) patřila k nejvýznamnějším projektům čilého urbanistického rozvoje Chlumce nad Cidlinou na přelomu 19. a 20. století a zůstává dodnes také předním pomníkem aktivit tehdejšího starosty Zikmunda Kozelky (1857-1914). O jeho významu svědčí mimo jiné fakt, že hlavní průčelí školy je obráceno do ulice, která dnes nese název Kozelkova. Kozelkův portrét je ostatně umístěn i v záhlaví webových stránek Základní školy. Školství v Chlumci nad Cidlinou se v 19. století potýkalo s nedostatkem odpovídajících prostor, problematické bylo i financování ze strany města. Právě Zikmund Kozelka, který se stal v roce 1897 starostou, prosadil vybudování nové školy a inspirací pro něj byl v tomto ohledu sousední Nový Bydžov. Do té doby se městské zastupitelstvo zdráhalo investovat do výstavby nové školy, krátce po nástupu Kozelky do funkce starosty však došlo ke změně.…  číst dále

Pavel Vlach (s použitím webu Základní školy Chlumec nad Cidlinou, Města Chlumec nad Cidlinou a knihy Chlumec nad Cidlinou a Chlumecko v proměnách dějin), 15.8. 2015

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Chlumec nad Cidlinou

Místa v okolí

 Kozelkova vila
 loretánská kaple
 kostel sv. Voršily
 Karlova Koruna
 Chlumec nad Cidlinou
 Luková
 Klamoš
 Hradišťko
 Mlékosrby
 Přestavlky
 kostel sv. Prokopa
 Kosice
 kostel sv. Jiří
 Vlkov nad Lesy
 sušárna čekanky
 panský dvůr
 Korce
 kostel sv. Havla
 Barchůvek
 Obědovice
 Žáravice
 Nový Bydžov
 Husův sbor
 kostel sv. Vavřince
 Barchov
 radnice
 synagoga
 Libeň
 Babice
 Choťovice
 Kratonohy
 kostel sv. Kříže
 Kasalice
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Sloupno
 Stará Báň
 Semín
 Semínský akvadukt
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 fara
 kostel sv. Martina
 rozhledna Pod Strání
 Hlušice
 synagoga
 Skřivany
 kostel sv. Markéty
 evangelický kostel
 kostel sv. Klimenta
 Dobřenice
 Kolo
 evangelický kostel
 Kojice
 židovský hřbitov
 Rohoznice
 Mastnice
 Bolice
 Rohoznice
 Týnec nad Labem
 Kunčice
 radnice
 evangelický kostel
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 Sekeřice
 židovský hřbitov
 Sekeřice
 Nechanice
 mariánský sloup
 Býchory
 kostel sv. Prokopa
 Býchory
 akvadukt u Komárova
 Konárovice
 Valy u Přelouče
 Lepějovice
Základní informace místa
ID místa: 12419
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.8.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama