Nevelký židovský hřbitov v polích jižně od vsi Rousínov byl založen patrně r. 1858, možná o čtvrt století dříve. Nejmladší čitelný náhrobek z 48 dochovaných pochází z r. 1928, plocha hřbitova byla zaplněna jen z jedné třetiny. Krov vstupní márnice se zřítil v polovině 90. let 20. stol.
Hlavní obrázek místa
Židovský hřbitov Rousínov
© Jiří Špaček, 09/2015
Ves Rousínov je prvně zmiňována již r. 1335 jako součást krakovského panství a v současnosti je stejně jako sousední Svinařov částí městyse Slabce. Dnes je to malá ves s necelou stovkou obyvatel. Její dominantou je barokní kostel Narození Panny Marie (viz samostatné heslo). Procházejí jí silnice III. třídy, které odbočují k západu ze silnice II/233 v Panoším Újezdu nebo Slabcích. Železnice je odtud značně vzdálena. Vsí prochází značená cyklotrasa ze Slabců ke zřícenině hradu Krakovec. Jižně od okraje vsi leží v polích pod zalesněným návrším opuštěný židovský hřbitov.
3.9. 2015
historie

Nevelký židovský hřbitov se nachází v polích asi 1 km severozápadně od Svinařova, 1 km jižně od Rousínova, na jehož katastru leží, a asi 400 metrů jihozápadně od silnice, která obě vsi spojuje. Od této silnice k němu vede značně zarostlá polní cesta. Hřbitov se sice nachází na rousínovském katastru, ale sídlem židovské komunity byl především sousední Svinařov a od 2. poloviny 19. století pak Slabce. Hřbitov byl založen roku 1858 (podle jiných zdrojů však již kolem r. 1830) na malebně položeném svažitém pozemku o rozloze asi 777 m², který je obehnán rozpadávající se kamennou zdí. Dochováno je celkem 48 náhrobků od doby založení do roku 1928, z něhož pochází ten nejmladší s čitelným nápisem. Většinou jsou značně poškozeny a povaleny, zajímavé je však, že na řadě z nich můžeme číst české nápisy. Hřbitov byl používán jen necelé století a proto je zaplněn náhrobky pouze z jedné třetiny. Při vstupu stojí bývalá průchozí márnice,…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací městyse Slabce), 3.9. 2015

Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Rousínov

Místa v okolí

 Zhoř
 Krakovec
 Slabce
 kostel sv. Mikuláše
 Chříč
 Zvíkovec
 Hřebečníky
 kostel sv. Kateřiny
 Všetaty
 kostel sv. Jiří
 Podmokly
 kostel sv. Prokopa
 Skryjská jezírka
 Angerbach u Kožlan
 Václavy
 Týřov
 Krašov
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Hřešihlavy
 Senomaty
 smírčí kříž
 Prašný Újezd
 Strachovice
 židovský hřbitov
 sokolovna
 židovský hřbitov
 Ostrovecký mlýn
 mariánský sloup
 dvůr Rohy
 radnice
 socha T. G. Masaryka
 pivovar
 dům cisterciáků
 kostel sv. Jiljí
 Pražská brána
 synagoga
 Žižkovo bojiště
 kaple sv. Rocha
 Samsonův dům
 synagoga
 Propadený zámek
 Vysoká brána
 Hůrky
 Velká Buková
 Smrk
 Pšovlky
 bojiště u Rakovníka
 Trpasličí díra
 Terešov
 kostel sv. Mikuláše
 lovecký pomník
 Lom Soseň
 kostel sv. Martina
 Hasen-Marterl
 Olešná
 Boží kámen u Sosně
 Svinná
 Hlavačov
 Zelený Důl
 Svinná
 židovský hřbitov
 socha sv. Floriána
 Svatý Hubert
 dvůr Lednice
 Hluboký
 Liblín
 kostel sv. Barbory
 dvůr Hubenov
 Oráčov
 Francouzský kříž
 Křivoklát
 pivovar
 Kolešovice
 kostel sv. Petra
 Řebřík
 Plaveč
 kostel sv. Jakuba
 Libštejn
 Otěvěky
 židovský hřbitov
 synagoga
 Dolní Hradiště
 Husův sbor
 Železniční muzeum
 kostel sv. Václava
 celní kolo
 kaple
 zatopený lom
 smírčí kříže
 boží muka
 Babina
 hradiště Koryta
 Tobiášův vrch
 větrný mlýn
 Bílenec
 Kaceřov
 Šprymberk
 pivovar
 Žebrák
Základní informace místa
ID místa: 12451
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.9.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama