Původní dům Hieronyma Schlicka v horní části města, zakoupený obcí roku 1531 pro potřeby radnice. Nahradil funkčně starou radnici na Brotmarktu (Slovanské náměstí). Upravován po požárech (1538, 1782, 1873), zachovala se řada renesančních prvků. Dodnes sídlo městské správy a knihovny.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2015
Původní radnici si po povýšení na svobodné horní město (1520) jáchymovská obec zřídila ve starším domě na Brotmarktu (Chlebném trhu, dnes Slovanské náměstí) u kaple sv. Anny. Šlo o prostou budovu s nárožní věží, se zděným přízemím a hrázděným patrem, postavenou v pozdní gotice s renesančními prvky. Byla obnovena po poškození během hornických nepokojů roku 1525, záhy ale přestala potřebám horečně rostoucího města stačit. Po přenesení sídla městské správy do nové budovy sloužila opět jako obytný dům, zanikla na přelomu 40. a 50. let 20. století jako jedna z prvních obětí komunistické devastace města. Roku 1530 obec zakoupila v horní části města (Oberthal, Schottenberg) dům Hieronyma Schlicka, který svou velikostí odpovídal potřebám tehdy druhého nejlidnatějšího města Čech (mělo snad až 18 000 obyvatel). Jednalo se o trojkřídlý patrový dům, vzhledem k poloze na strmém svahu výškově rozčleněný. Po požáru roku 1538 byl v letech 1540–1544 objekt přestavěn ve stylu rané renesance, tehdy zřejmě vznikla dolní část dnešní věže ve střední části východního (hlavního) křídla. Další úpravy následovaly po požárech 23. 7. 1782 (projekt dodal Philipp Heger z Prahy) a především 31. 3. 1873. Následně byla v letech 1901–1902 upravena její severní část v novorenesančním slohu se secesními prvky (Johann Benesch z Ústí n. L. a místní stavitel Anton Hammerschmiedt, dostavba II. patra). Přes četné přestavby se zachovala řada renesančních prvků v exteriéru i interiéru stavby, jižní křídlo (dnes knihovna) má klasicistní Hegerovu fasádu.
Ivan Grisa, dle Z. Fišera: Historické radnice Čech, Moravy a Slezska, 2. díl, Libri 2010, 10.4. 2011
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Jáchymov

Místa v okolí

 mincovna
 kostel sv. Jáchyma
 boží muka
 Freudenstein
 evangelický kostel
 kaple sv. Anny
 městský hřbitov
 Boží vyhlídka
 Klínovec
 Rudá věž smrti
 Plešivec
 Květnová
 Květnová
 radnice
 mariánský sloup
 Ostrov
 Horní hrad
 Mořičov
 Hájek
 Himlštejn
 vápenka
 Blatenský vrch
 Blatenský příkop
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Velichov
 Radošov
 železárna
 Tisovský vrch
 kostel sv. Terezie
 Dalovice
 Dalovice
 Dalovice
 Lázně Kyselka
 Nejdek
 kostel sv. Martina
 Nejdek
 Perštejn
 Bučina
 sloup s Pietou
 lesní hřbitov
 kostel sv. Kříže
 Skalky skřítků
 radnice
 sousoší Kalvarie
 kostel Všech svatých
 dům čp. 309
 kostel sv. Martina
Kontaktní informace
Informační centrum města Jáchymova
náměstí Republiky 1
362 51 Jáchymov
Tel: 353 808 128
http://www.kr-karlovarsky.cz/obce/JACHYMOV/icko/
ic-jachymov@volny.cz
Základní informace místa
ID místa: 9902
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 2.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama