Původní dům Hieronyma Schlicka v horní části města, zakoupený obcí roku 1531 pro potřeby radnice. Nahradil funkčně starou radnici na Brotmarktu (Slovanské náměstí). Upravován po požárech (1538, 1782, 1873), zachovala se řada renesančních prvků. Dodnes sídlo městské správy a knihovny.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2015
Původní radnici si po povýšení na svobodné horní město (1520) jáchymovská obec zřídila ve starším domě na Brotmarktu (Chlebném trhu, dnes Slovanské náměstí) u kaple sv. Anny. Šlo o prostou budovu s nárožní věží, se zděným přízemím a hrázděným patrem, postavenou v pozdní gotice s renesančními prvky. Byla obnovena po poškození během hornických nepokojů roku 1525, záhy ale přestala potřebám horečně rostoucího města stačit. Po přenesení sídla městské správy do nové budovy sloužila opět jako obytný dům, zanikla na přelomu 40. a 50. let 20. století jako jedna z prvních obětí komunistické devastace města. Roku 1530 obec zakoupila v horní části města (Oberthal, Schottenberg) dům Hieronyma Schlicka, který svou velikostí odpovídal potřebám tehdy druhého nejlidnatějšího města Čech (mělo snad až 18 000 obyvatel). Jednalo se o trojkřídlý patrový dům, vzhledem k poloze na strmém svahu výškově rozčleněný. Po požáru roku 1538 byl v letech 1540–1544 objekt přestavěn ve stylu rané renesance, tehdy zřejmě vznikla dolní část dnešní věže ve střední části východního (hlavního) křídla. Další úpravy následovaly po požárech 23. 7. 1782 (projekt dodal Philipp Heger z Prahy) a především 31. 3. 1873. Následně byla v letech 1901–1902 upravena její severní část v novorenesančním slohu se secesními prvky (Johann Benesch z Ústí n. L. a místní stavitel Anton Hammerschmiedt, dostavba II. patra). Přes četné přestavby se zachovala řada renesančních prvků v exteriéru i interiéru stavby, jižní křídlo (dnes knihovna) má klasicistní Hegerovu fasádu.
Ivan Grisa, dle Z. Fišera: Historické radnice Čech, Moravy a Slezska, 2. díl, Libri 2010, 10.4. 2011
Karlovarský kraj, Jáchymov

Místa v okolí

 mincovna
 boží muka
 kostel sv. Jáchyma
 Freudenstein
 Jáchymov
 evangelický kostel
 kaple sv. Anny
 městský hřbitov
 kaple sv. Barbory
 kaple v býv. Popově
 Boží vyhlídka
 Klínovec
 Rudá věž smrti
 Plešivec
 důl Mauritius
 Květnová
 Květnová
 radnice
 mariánský sloup
 štola Johannes
 Ostrov
 Hauenštejn
 Mořičov
 Nebesa
 Hájek
 Himlštejn
 vápenka
 Blatenský vrch
 Blatenský příkop
 Vlčí jámy
 kostel sv. Vavřince
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Velichov
 Radošov
 železárna
 Tisovský vrch
 kostel sv. Terezie
 Dalovice
 Dalovice
 Dalovice
 Lázně Kyselka
 Nejdek
 Nejdek
 kostel sv. Martina
 Perštejn
 Bučina
 Sedlec
 lesní hřbitov
 sloup s Pietou
 kostel sv. Kříže
 radnice
 Skalky skřítků
 kostel Všech svatých
 sousoší Kalvarie
 dům čp. 309
 kostel sv. Martina
Kontaktní informace
Informační centrum města Jáchymova
náměstí Republiky 1
362 51 Jáchymov
Tel: 353 808 128
http://www.kr-karlovarsky.cz/obce/JACHYMOV/icko/
ic-jachymov@volny.cz
Základní informace místa
ID místa: 9902
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 2.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama