Původní dům Hieronyma Schlicka v horní části města, zakoupený obcí roku 1531 pro potřeby radnice. Nahradil funkčně starou radnici na Brotmarktu (Slovanské náměstí). Upravován po požárech (1538, 1782, 1873), zachovala se řada renesančních prvků. Dodnes sídlo městské správy a knihovny.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2015
Původní radnici si po povýšení na svobodné horní město (1520) jáchymovská obec zřídila ve starším domě na Brotmarktu (Chlebném trhu, dnes Slovanské náměstí) u kaple sv. Anny. Šlo o prostou budovu s nárožní věží, se zděným přízemím a hrázděným patrem, postavenou v pozdní gotice s renesančními prvky. Byla obnovena po poškození během hornických nepokojů roku 1525, záhy ale přestala potřebám horečně rostoucího města stačit. Po přenesení sídla městské správy do nové budovy sloužila opět jako obytný dům, zanikla na přelomu 40. a 50. let 20. století jako jedna z prvních obětí komunistické devastace města. Roku 1530 obec zakoupila v horní části města (Oberthal, Schottenberg) dům Hieronyma Schlicka, který svou velikostí odpovídal potřebám tehdy druhého nejlidnatějšího města Čech (mělo snad až 18 000 obyvatel). Jednalo se o trojkřídlý patrový dům, vzhledem k poloze na strmém svahu výškově rozčleněný. Po požáru roku 1538 byl v letech 1540–1544 objekt přestavěn ve stylu rané renesance, tehdy zřejmě vznikla dolní část dnešní věže ve střední části východního (hlavního) křídla. Další úpravy následovaly po požárech 23. 7. 1782 (projekt dodal Philipp Heger z Prahy) a především 31. 3. 1873. Následně byla v letech 1901–1902 upravena její severní část v novorenesančním slohu se secesními prvky (Johann Benesch z Ústí n. L. a místní stavitel Anton Hammerschmiedt, dostavba II. patra). Přes četné přestavby se zachovala řada renesančních prvků v exteriéru i interiéru stavby, jižní křídlo (dnes knihovna) má klasicistní Hegerovu fasádu.
Ivan Grisa, dle Z. Fišera: Historické radnice Čech, Moravy a Slezska, 2. díl, Libri 2010, 10.4. 2011

Komentáře

Karlovarský kraj, Jáchymov

Místa v okolí

 mincovna
 kostel sv. Jáchyma
 boží muka
 Freudenstein
 Jáchymov
 evangelický kostel
 kaple sv. Anny
 městský hřbitov
 kaple sv. Barbory
 kaple v býv. Popově
 Boží vyhlídka
 kostel sv. Anny
 Klínovec
 Rudá věž smrti
 Plešivec
 důl Mauritius
 Květnová
 Květnová
 mariánský sloup
 radnice
 štola Johannes
 Ostrov
 Hauenštejn
 Mořičov
 Nebesa
 Hájek
 Himlštejn
 vápenka
 kamenný viadukt
 Blatenský vrch
 Vlčí jámy
 Blatenský příkop
 kostel sv. Vavřince
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 Velichov
 Radošov
 železárna
 Tisovský vrch
 kostel sv. Terezie
 Dalovice
 Dalovice
 Lázně Kyselka
 Dalovice
 Nejdek
 kostel sv. Martina
 Nejdek
 Perštejn
 Sedlec
 Bučina
 lesní hřbitov
 sloup s Pietou
 radnice
 kostel sv. Kříže
 Skalky skřítků
 sousoší Kalvarie
 kostel Všech svatých
 dům čp. 309
 kostel sv. Martina
Kontaktní informace
Informační centrum města Jáchymova
náměstí Republiky 1
362 51 Jáchymov
Tel: 353 808 128
http://www.kr-karlovarsky.cz/obce/JACHYMOV/icko/
ic-jachymov@volny.cz
Základní informace místa
ID místa: 9902
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 2.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama