Farní kostel sv. Petra a Pavla gotického původu doložen od 14. stol. Při barokní přestavbě r. 1768 zachovány některé gotické části. Vnitřní vybavení převážně z 18. stol., varhany z r. 1847.
Hlavní obrázek místa
Rohovládova Bělá - kostel
© Jiří Špaček, 08/2017
První písemná zmínka o obci pochází z r. 1282, kdy byla založena kaple sv. Jiří. Původně se obec jmenovala Bělá, a to podle světlého zabarvení orné půdy. Ve 14. století obec vlastnil rod Bukůvků. Při dělení majetku v r. 1375 připadla obec jednomu z nich - Rohovladovi. Tato dávná skutečnost se r. 1923 promítla do úpravy názvu obce. Teprve od té doby totiž nese název Rohovládova Bělá. Nyní má obec asi 430 obyvatel. Leží na silnici I/36, která spojuje silnici II/611 v Novém Městě u Chlumce nad Cidlinou s Pardubicemi. Křižuje ji tu silnice II/323, která přichází od Nechanic a vede do obce Břehy u Přelouče. Obec leží mimo železnici i turistické značky. Poblíž křižovatky silnic ve středu obce stojí kostel sv. Petra a Pavla.
14.8. 2017
historie

Kostel sv. Petra a Pavla je gotického původu. Připomíná se jako farní již r. 1361 a z té doby se dochovaly presbytář a sakristie. V r. 1768 prošel barokní přestavbou, která se týkala především věže, klenby lodi a úpravy vnějšího vzhledu. Nyní je to jednolodní stavba s téměř čtvercovou lodí a trojboce uzavřeným presbytářem se sakristií po jeho severní straně. Západní průčelí uzavírá mohutná hranolová věž. Presbytář je podepřen jednou odstupněnými opěrnými pilíři a sklenut polem a kápěmi závěru křížové klenby. Sakristie je zaklenuta hrotitou klenbou, zatímco loď pruskou plackou. Nad přízemím věže je křížová hřebínková klenba. Hlavní oltář s točenými sloupy z 1. poloviny 18. stol. je vyzdoben soudobým obrazem a sochami sv. Barbory a Anežky. Ostatní zařízení je vesměs rokokové. Křtitelnice je na víku zdobena motivem píšťal a obrázkem Kristova křtu. Varhany pro kostel zhotovil r. 1847 varhanář Josef Jiruška (1801-1857)…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 3, Academia 1980), 14.8. 2017

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Rohovládova Bělá

Místa v okolí

 evangelický kostel
 Kasalice
 Žáravice
 Rohoznice
 Rohoznice
 kostel sv. Klimenta
 Dobřenice
 Obědovice
 kostel sv. Vojtěcha
 radnice
 Kratonohy
 fara
 Škroupův dům
 Semínský akvadukt
 Klamoš
 evangelický kostel
 židovský hřbitov
 Semín
 socha sv. Marka
 Valy u Přelouče
 kostel sv. Václava
 mlynářská vila
 Kosice
 Lepějovice
 kostel sv. Mikuláše
 Přestavlky
 Blatník
 Babice
 kaplička Panny Marie
 Krchleby
 Štěpánov
 kostel sv. Kříže
 Kosice
 Barchov
 Libčany
 Libčany
 Staré Čívice
 Chlumec nad Cidlinou
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Václava
 Staré Čívice
 kostel sv. Voršily
 sušárna čekanky
 Kozelkova vila
 loretánská kaple
 Barchůvek
 Mlékosrby
 Kunčice
 Libišany
 Karlova Koruna
 Luková
 Radíkovice
 Veselá
 tyrolská zvonice
 evangelický kostel
 Hradišťko
 kostel sv. Jiří
 Choltice
 kostel sv. Matouše
 Lipoltice
 Hrádek u Nechanic
 Libeň
 Zdechovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Havla
 Pardubice
 kostel sv. Vavřince
 kaple Panny Marie
 automatické mlýny
 městské opevnění
 Zelená brána
 Nechanice
 Ráby
 Ráby
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 kaple sv. Anny
 akvadukt u Komárova
 akvadukt na Židově
 Kunětická Hora
 Stěžery
 kostel sv. Marka
 krematorium
 židovský hřbitov
 Dolní Přím
 kostel sv. Jiljí
 Nový Bydžov
 kostel sv. Vavřince
 synagoga
 radnice
 Husův sbor
 Nemošice
 zvonice
 Horušice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 Medlešice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Roh. Bělá
administrovaná ex currendo
farností Lázně Bohdaneč
Masarykovo nám. 44
533 41 Lázně Bohdaneč
Tel: 736 792 023
http://www.bihk.cz
Základní informace místa
ID místa: 13610
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.8.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama