
Rasochy se poprvé připomínají roku 1352 jako rožmberský majetek, patří však na okraj nejstarší souvislé obydlené oblasti Čech. Dva roky nato je zmiňován i zdejší farní kostel. Jeho stavební vývoj ani podoba nejsou známy, poloha na kopci nad vsí ukazuje na pravděpodobně výrazně starší původ. Roku 1680 nechal tehdejší majitel chlumeckého panství, kam Rasochy spadaly, František Oldřich Kinský, postavit nový prostý kostelík ve formách přechodu mezi renesancí a barokem. Nejvýraznějším architektonickým motivem je západní štít. Také interiér kostela je prostý, vnitřní zařízení pochází většinou z přelomu 17. a 18. století, výrazně ho ochudily krádeže v 90. letech 20. století. Kolem kostela se nachází funkční hřbitov, obklopený kamennou zdí. Východně od něj stojí bývalá fara, jejíž obvodové zdi minimálně v úrovni přízemí jsou současné s kostelem. Zdejší farnost byla od roku 1418 neobsazena, obnova se uskutečnila až se stavbou nového kostela. Dnešní podoba… číst dále
V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.