Jednolodní kostel z l. 1716–18 na místě gotického kostela uváděného r. 1386 a zbořeného r. 1716. Věž přistavěna r. 1770. Kostel obnoven v r. 1870 a naposledy opraven r. 1998.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihozápadu
© Milan Caha 01/2009
Běrunice měly údajně kostel před r. 1354 (svědčí o tom zmínka o podacím právu Slávka z Běrunic z poloviny 14. století), farní kostel sám je uváděn až roku 1386. Fara zde zanikla roku 1620, kostel se stal filiálním k farnímu kostelu v Městci Králové. V té době měli patronát hrabata Colloredové, sídlící v Dymokurách. V roce 1716 byl starý zchátralý kostel zbořen a již 7. září téhož roku byl položen základní kámen nového chrámu. Dobudován byl za dva roky a 10. září 1719 vysvěcen. Věž byla přistavěna roku 1770. Roku 1787 byl povýšen na lokální. Kolem kostela byl hřbitov, který sloužil do roku 1883. Kostel byl naposledy opravován v roce 1998. Při této opravě byla v báni věže objevena schránka, ve které byl pamětní spis z roku 1797 a relikvie sv. Fausta a sv. Justiny, uložené do schránky roku 1857.
Milan Caha (zdroj: Poche E. a kol. Umělecké památky Čech, díl 1. (A-J), Academia, Praha 1977), 27.1. 2009
Středočeský kraj,  Nymburk  (NB), Běrunice

Místa v okolí

 synagoga
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 Stará Báň
 Vlkov nad Lesy
 Bolice
 Korce
 Choťovice
 kostel sv. Martina
 panský dvůr
 Mastnice
 fara
 kostel sv. Gotharda
 kostnice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Prokopa
 evangelický kostel
 Karlova Koruna
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Václava
 loretánská kaple
 Kozelkova vila
 Hradišťko
 kostel sv. Voršily
 Hlušice
 Chlumec nad Cidlinou
 evangelický kostel
 Luková
 Dymokury
 pomník Janu Malátovi
 Sekeřice
 kostel sv. Prokopa
 Sekeřice
 kostel sv. Havla
 Mlékosrby
 kostel sv. Vavřince
 Husův sbor
 evangelický kostel
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Nový Bydžov
 synagoga
 Libice nad Cidlinou
 Přestavlky
 zvonička
 dub červený
 Býchory
 Býchory
 Klamoš
 Sloupno
 Kosice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vojtěcha
 kaple Panny Marie
 sušárna čekanky
 kostel sv. Vavřince
 Kosice
 Skřivany
 Žižkův pramen
 kaple sv. Marka
 Libeň
 vodárenská věž
 kostel sv. Stanislava
 Smidary
 Oldříš
 kostel sv. Jiljí
 Křinec
 Předhradí
 Kuncberk
 Chotělice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Havla
 Rožďalovice
 kostel sv. Václava
 Podlesí
 Semín
 kostel sv. Václava
 Semínský akvadukt
Základní informace místa
ID místa: 7354
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.1.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama