Hrad vybudován před r. 1299 Sezimou z Hořepníka na návrší nad Cidlinou. Za držení Rožmberků byl dobyt husity, poté střídal často majitele a držitele, sloužil jako královská zástava. Po přenesení správy panství pustne a r. 1570 je uváděn jako pustý.
Hlavní obrázek místa
místo, kde stával hrad Hradišťko
© Milan Caha 05/2009
Hrad Hradišťko pravděpodobně vybudoval Vítkovec Sezima z Hořepníka, který ho daroval svému synovci Dětochovi z Třebelovic. První písemnou zmínkou o hradu je potvrzení tohoto daru králem Václavem II. z roku 1299. Hrad byl postaven mírném návrší, ze třech stran chráněném Cidlinou a bažinami. Opevnění, tvořené dvojitými vodními příkopy a valy, bylo vybudováno na jižní straně. V areálu hradu stávala pravděpodobně jen obytná budova, hospodářské zázemí bylo mimo opevněnou plochu. Dětoch zemřel před rokem 1334 a hrad zdědil Petr z Rožmberka. Rožmberkové na Hradišťku nesídlili, spravovali jej dosazení purkrabí (např. v roce 1388 to byl Jaroš z Libře). V roce 1420 hrad (vlastněný tehdy Oldřichem z Rožmberka) dobilo husitské vojsko a posléze se stal (za nejasných okolností) majetkem Jindřicha z Vartemberka. Po jeho smrti hrad získal jako odúmrť král Albrecht, který jej věnoval Kašparu Šlikovi z Holiče a Haškovi z Valdštejna. V roce 1493 prodali Valdštejnové Hradišťko Vladislavu II. Za královské držby hrad ztratil význam a začal pustnout. V roce 1517 jej král Ludvík zastavil Zdeňku Lvovi z Rožmitálu, od kterého získal panství Burian Trčka z Lípy. Po něm se zástavní držitelé rychlé střídali, až Jan z Pernštejna v roce 1547 vrátil zástavu Ferdinandu I. Královská komora přenesla správu do Chlumce nad Cidlinou, což pro hrad Hradišťko znamenalo definitivní zánik. Roku 1571 je uváděn jako pustý, je rozebírán na stavební materiál a tak je v roce 1670 zmiňován již jen sklep. I ten však později zmizel. Dnes je zřetelná pouze vyvýšeniny nad Cidlinou a nevýrazná terénní vlna na jižní straně současné zástavby, nepatrný pozůstatek zaniklých valů.
Milan Caha (zdroj: Šimek T. a kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku; Východní Čechy. Praha, nakladatelství Svoboda, 1989), 6.10. 2009

Vývoj událostí místa

 • 1299

  První písemná zmínka o hradu.

 • 1344

  Hrad zdědil Petr z Rožmberka.

 • 1388

  Hradišťko spravoval Jaroš z Libře (dosazený purkrabí).

 • 1420

  Hrad vlastněný Oldřichem z Rožmberka dobilo husitské vojsko, novým majitelem se stává Jindřich z Vartemberka.

 • 1493

  Hradišťko prodáno Valdštejny Vladislavu II.

 • 1517

  Král Ludvík hrad zastavil Zdeňku Lvovi z Rožmitálu (za královské držby začal hrad pustnout).

 • 1547

  Jan z Pernštejna vrátil zástavu Ferdinandu I.

 • 1571

  Hrad definitivně zaniká.

 • 1670

  Hrad zmiňován pouze jako sklep.

Středočeský kraj,  Kolín  (KO), Hradišťko II

Místa v okolí

 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Havla
 Chlumec nad Cidlinou
 kostel sv. Voršily
 Kozelkova vila
 Karlova Koruna
 loretánská kaple
 panský dvůr
 Klamoš
 Korce
 Choťovice
 kostel sv. Kříže
 Kolo
 Kojice
 Luková
 Týnec nad Labem
 Přestavlky
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 Vlkov nad Lesy
 radnice
 fara
 evangelický kostel
 Semín
 Mlékosrby
 Žáravice
 Stará Báň
 kostel sv. Jiří
 Semínský akvadukt
 Kosice
 Kosice
 mariánský sloup
 kostel sv. Prokopa
 Zdechovice
 kaple Panny Marie
 Býchory
 Býchory
 Mastnice
 Obědovice
 sušárna čekanky
 kostel sv. Ondřeje
 Kasalice
 synagoga
 evangelický kostel
 Konárovice
 kostel sv. Markéty
 Bolice
 Horušice
 Barchůvek
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Barchov
 kostel sv. Kateřiny
 Nový Bydžov
 Husův sbor
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 radnice
 Kratonohy
 synagoga
 Babice
 Libeň
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Ondřeje
 Kačina
 Červený Domek
 Štěpánov
 Valy u Přelouče
 evangelický kostel
 Hlízov
 kostel sv. Matouše
 Lipoltice
 kostel Všech svatých
 Lepějovice
 kostel sv. Václava
 Libenice
 evangelický kostel
 Nebovidy
 tyrolská zvonice
 Choltice
 kaple sv. Rodiny
 kaple sv. Kříže
Základní informace místa
ID místa: 8397
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama