Hrad vybudován před r. 1299 Sezimou z Hořepníka na návrší nad Cidlinou. Za držení Rožmberků byl dobyt husity, poté střídal často majitele a držitele, sloužil jako královská zástava. Po přenesení správy panství pustne a r. 1570 je uváděn jako pustý.
Hlavní obrázek místa
místo, kde stával hrad Hradišťko
© Milan Caha 05/2009
Hrad Hradišťko pravděpodobně vybudoval Vítkovec Sezima z Hořepníka, který ho daroval svému synovci Dětochovi z Třebelovic. První písemnou zmínkou o hradu je potvrzení tohoto daru králem Václavem II. z roku 1299. Hrad byl postaven mírném návrší, ze třech stran chráněném Cidlinou a bažinami. Opevnění, tvořené dvojitými vodními příkopy a valy, bylo vybudováno na jižní straně. V areálu hradu stávala pravděpodobně jen obytná budova, hospodářské zázemí bylo mimo opevněnou plochu. Dětoch zemřel před rokem 1334 a hrad zdědil Petr z Rožmberka. Rožmberkové na Hradišťku nesídlili, spravovali jej dosazení purkrabí (např. v roce 1388 to byl Jaroš z Libře). V roce 1420 hrad (vlastněný tehdy Oldřichem z Rožmberka) dobilo husitské vojsko a posléze se stal (za nejasných okolností) majetkem Jindřicha z Vartemberka. Po jeho smrti hrad získal jako odúmrť král Albrecht, který jej věnoval Kašparu Šlikovi z Holiče a Haškovi z Valdštejna. V roce 1493 prodali Valdštejnové Hradišťko Vladislavu II. Za královské držby hrad ztratil význam a začal pustnout. V roce 1517 jej král Ludvík zastavil Zdeňku Lvovi z Rožmitálu, od kterého získal panství Burian Trčka z Lípy. Po něm se zástavní držitelé rychlé střídali, až Jan z Pernštejna v roce 1547 vrátil zástavu Ferdinandu I. Královská komora přenesla správu do Chlumce nad Cidlinou, což pro hrad Hradišťko znamenalo definitivní zánik. Roku 1571 je uváděn jako pustý, je rozebírán na stavební materiál a tak je v roce 1670 zmiňován již jen sklep. I ten však později zmizel. Dnes je zřetelná pouze vyvýšeniny nad Cidlinou a nevýrazná terénní vlna na jižní straně současné zástavby, nepatrný pozůstatek zaniklých valů.
Milan Caha (zdroj: Šimek T. a kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku; Východní Čechy. Praha, nakladatelství Svoboda, 1989), 6.10. 2009

Vývoj událostí místa

 • 1299

  První písemná zmínka o hradu.

 • 1344

  Hrad zdědil Petr z Rožmberka.

 • 1388

  Hradišťko spravoval Jaroš z Libře (dosazený purkrabí).

 • 1420

  Hrad vlastněný Oldřichem z Rožmberka dobilo husitské vojsko, novým majitelem se stává Jindřich z Vartemberka.

 • 1493

  Hradišťko prodáno Valdštejny Vladislavu II.

 • 1517

  Král Ludvík hrad zastavil Zdeňku Lvovi z Rožmitálu (za královské držby začal hrad pustnout).

 • 1547

  Jan z Pernštejna vrátil zástavu Ferdinandu I.

 • 1571

  Hrad definitivně zaniká.

 • 1670

  Hrad zmiňován pouze jako sklep.

Středočeský kraj,  Kolín  (KO), Hradišťko II

Místa v okolí

 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Havla
 Chlumec nad Cidlinou
 kostel sv. Voršily
 Kozelkova vila
 Karlova Koruna
 loretánská kaple
 panský dvůr
 Klamoš
 Korce
 Choťovice
 kostel sv. Kříže
 Kolo
 Kojice
 Luková
 Týnec nad Labem
 Přestavlky
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 Vlkov nad Lesy
 radnice
 fara
 evangelický kostel
 Semín
 Mlékosrby
 Žáravice
 Stará Báň
 kostel sv. Jiří
 Semínský akvadukt
 Kosice
 mariánský sloup
 kostel sv. Prokopa
 Zdechovice
 Býchory
 Býchory
 Mastnice
 Obědovice
 sušárna čekanky
 kostel sv. Ondřeje
 evangelický kostel
 Kasalice
 synagoga
 Konárovice
 kostel sv. Markéty
 Bolice
 Horušice
 Barchůvek
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Barchov
 Husův sbor
 kostel sv. Kateřiny
 Nový Bydžov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Kratonohy
 synagoga
 Babice
 Libeň
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Ondřeje
 Kačina
 Červený Domek
 Štěpánov
 Valy u Přelouče
 evangelický kostel
 Hlízov
 kostel sv. Matouše
 Lipoltice
 kostel Všech svatých
 Lepějovice
 kostel sv. Václava
 Libenice
 evangelický kostel
 Nebovidy
 tyrolská zvonice
 Choltice
 kaple sv. Rodiny
 kaple sv. Kříže
Základní informace místa
ID místa: 8397
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama