Gotický kostel sv. Jiří ve Vápně doložen od r. 1366, loď a vnější vzhled upraveny barokně r. 1710 včetně zařízení. U kostela bez věže stála dřevěná zvonice s 3 zvony, zničena požárem r. 1845. Nahrazena otevřenou zvonovou stolicí se stříškou a novým zvonem, nyní kopie z r. 1935.
Hlavní obrázek místa
Vápno - kostel sv. Jiří
© Jiří Špaček, 08/2017
Obec Vápno je prvně doložena r. 1337 a nyní má jen asi 130 obyvatel. Leží asi 10 km jihovýchodně od Chlumce nad Cidlinou a 5 km jižně od exitu 68 na dálnici D11. Bezvěžový kostel sv. Jiří gotického původu stojí při křižovatce silnic na návsi, situované na výběžku nevýrazné zalesněné vyvýšeniny Sušina (259 m n. m.). Mimo upravený a oplocený areál kostela stojí v jeho sousedství zvonice v podobě otevřené zvonové stolice, jediná taková stavba na našem území.
5.8. 2017
historie

Gotický kostel sv. Jiří ve Vápně je písemně doložen od r. 1366. V r. 1720 byl barokně upraven, což se týkalo především lodi a vnějšího vzhledu. Z původní gotické stavby z poloviny 14. stol. zůstal zachován základ stavby a presbytář. V současné podobě je kostel jednolodní s trojboce uzavřeným presbytářem a se sakristií a předsíňkou po severní straně. Presbytář je podepřen opěrnými pilíři a zaklenut jedním polem křížové klenby. V lodi je plochý strop a kruchta. Vnitřní zařízení představuje především hlavní oltář z 1. poloviny 18. stol. s obrazem sv. Jiří a sochami sv. Petra a Pavla. Barokní cínová křtitelnice je datována r. 1677. Varhany pro kostel postavil r. 1914 Josef Kobrle (1851-1919), varhanář z Lomnice nad Popelkou. Kostel sv. Jiří nemá věž, proto v jeho sousedství vždy stála samostatná zvonice. Původní velká dřevěná zvonice neznámé podoby byla r. 1845 zničena požárem i se třemi…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 4, Academia 1982 a Karel Kuča: České, moravské a slezské zvonice, Libri 1994), 5.8. 2017

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Vápno

Místa v okolí

 Žáravice
 Klamoš
 Semínský akvadukt
 Semín
 Kasalice
 kostel sv. Kříže
 evangelický kostel
 Obědovice
 Chlumec nad Cidlinou
 evangelický kostel
 kostel sv. Voršily
 Kozelkova vila
 Přestavlky
 loretánská kaple
 Hradišťko
 židovský hřbitov
 Kosice
 Karlova Koruna
 Rohoznice
 Rohoznice
 Kratonohy
 kostel sv. Havla
 evangelický kostel
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 Luková
 Mlékosrby
 Valy u Přelouče
 kostel sv. Prokopa
 Štěpánov
 kaple Panny Marie
 Babice
 Zdechovice
 Barchov
 sušárna čekanky
 radnice
 Lepějovice
 Barchůvek
 kostel sv. Vojtěcha
 fara
 Škroupův dům
 Kojice
 Kolo
 kostel sv. Matouše
 Lipoltice
 Libeň
 Krchleby
 kostel sv. Václava
 Týnec nad Labem
 Horušice
 panský dvůr
 mlynářská vila
 Blatník
 Korce
 kaple Panny Marie
 radnice
 tyrolská zvonice
 Kunčice
 Choltice
 kostel sv. Jiří
 Staré Čívice
 kostel sv. Mikuláše
 Staré Čívice
 Libčany
 Nový Bydžov
 kostel sv. Vavřince
 Vlkov nad Lesy
 Libčany
 radnice
 Husův sbor
 Veselá
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Vavřince
 Hrádek u Nechanic
 Radíkovice
 kostel sv. Jiří
 Nechanice
 barokní kamenný most
 Žehušice
 kostel sv. Marka
 Žehušice
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Mikuláše
 Kačina
 Dolní Přím
 kostel sv. Martina
 mariánský sloup
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Vápno
Masarykovo nám. 44
533 41 Lázně Bohdaneč
Tel: 736 792 023
http://www.bihk.cz
Základní informace místa
ID místa: 13589
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.8.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama