Hradiště chámské kultury stálo na úzkém skalnatém břidlicovém bradle nad řekou Střelou, východně od obce. Od západu bylo chráněno dodnes patrným příkopem a valem.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 12/2014
Hradiště chamské kultury stálo na úzkém, břidlicovém hřbetu nad řekou Střelou, východně od vlastní vsi. Stálo na hranici dnešních katastrů a tak přestože patří k obci Vrážné, literatura uvádí příslušnost k Ondřejovu. Na nejlépe přístupném místě ze západní strany je chránil příkop s náznakem valu. Dnes v tomto prostoru stojí rekreační chaty. Dara Baštová zde nalezla zbytky keramiky a mazanice s otisky prutů, pozůstatky obydlí. Chamská kultura prosperovala v období středního eneolitu, 3200 až 2800 let před Kristem a byla nazvána podle místa prvních nálezů u městečka Cham v Německu. U nás, hlavně v západních Čechách, ji reprezentují výšinná sídliště na skalnatých nebo stolových horách, vzdálených od sebe pouhých 5 až 6 km. Chamská kultura měla dvě vývojové fáze. Lidé starší, původní kultury pronikali z Bavorska přes Šumavu do západních Čech a používali keramiku zdobenou kolečky, trojúhelníky i plastickými pásky. Naproti tomu mladší vývojová etapa chamské kultury je značně poznamenána vlivy sousední, severovýchodní řivnáčské kultury, která přinesla hlavně kulovité amfory. Kromě keramiky se mezi nálezy objevují kamenné sekerky, některé dovezené až ze vzdálených míst Švábského a Franského Jury. Dokládají vyspělé formy dálkového obchodu. Kamenné nálezy doplňují kostěné hroty šipek, kosti dobytka i lovných zvířat a také kamenná drtidla na obilí a hliněné přesleny i závaží tkalcovského stavu. Lidé této kultury se živili hlavně pastevectvím a ze Šumavy mají archeologové díky pylové analýze doklady o pěstování žita a protože nejsou známy hrobové nálezy, je pravděpodobné, že své zemřelé pohřbívali žárovým způsobem. Dodnes badatelé nejsou jednotní v názoru na zánik chámské kultury, možná plynule přešla až do mohylové kultury střední doby bronzové.
Encyklopedie hradišť v Čechách - V. Čtverák, M. Lutovský, M. Slabina, L. Smejtek, Pravěk českých zemí v evropském kontextu - J. Bouzek, Pravěké dějiny Čech - J. Filip a kolektiv, Vývoj pravěkého osídlení v povodí Střely-D. Baštová, 28.5. 2017

Komentáře

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Ondřejov

Místa v okolí

 Plasy
 železná huť
 kostel sv. Martina
 Vyšohrad
 Šebíkov
 Černá Hať
 Odlezelské jezero
 Radějov
 dvůr Kalec
 Dolní Bělá
 smírčí kříž
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Brdo
 Kotaneč
 smírčí kříž
 boží muka
 Manětín – MPZ
 Manětín
 hradiště Koryta
 Babina
 Vrtba
 kostel sv. Václava
 Žihle
 kostel sv. Blažeje
 židovský hřbitov
 Rabštejn nad Střelou
 socha sv. Barbory
 Sychrov
 Radost
 dvůr Hubenov
 Loreta
 silniční most
 dvůr Býkov
 Nový Dvůr
 Třebekov
 dvůr Lednice
 Dědek a Bába
 Dolní Hradiště
 Nekmíř
 Schanigerův kříž
 kostel sv. Jiljí
 Hromnické jezírko
 Nečtinský Špičák
 Podbořánky
 Nečtiny – MPZ
 Jablonná
 Nečtiny
 Preitenstein
 Hluboký
 Zelený Důl
 kaple sv. Marka
 židovský hřbitov
 křížový kámen
 kaolinový důl
 kostel sv. Mikuláše
 Kaceřov
 Liblín
 fara
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 socha Ecce Homo
 Malšín
 kostel sv. Vavřince
 Otěvěky
 Strachovice
 Podmokly
 Libštejn
 Tlestky
 Žižkovo bojiště
 Viklan
 synagoga
 lovecký pomník
 Frumštejn
 Vladař
 Smrk
 Svatý Hubert
 Líšťany
 Plaveč
 kostel sv. Kříže
 Spálený mlýn
 Boží kámen u Sosně
 Lom Soseň
 Nevděk
 socha Panny Marie
 kaple Panny Marie
 Trpasličí díra
 Luhov
 Luhov
Základní informace místa
ID místa: 13391
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.5.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama