Tvrz ze 14. století nedaleko vsi Štěpánov s dochovaným příkopem, kde na severní straně je ještě zesílen valem. První zmínka o tvrzi je z roku 1387. Tvrz začala pustnout v 18. století. Tvrziště je silně zarostlé a nedoporučuji navštěvovat v létě.
Hlavní obrázek místa
Celková dispozice tvrze
Vlevo vlastní tělěso tvrze, vpravo obraný val
© Petr Nožička, 01/2009
Ke tvrzi je nejlepší přístup ze silnice Veselí - Klenovka. Když jedete z Veselí, u hájovny odbočíte doleva po polní cestě, která zprava vede podél sadu, u tvrze plot ustupuje a tvrz je volně přístupná. Tvrz je přímo pod vedením el. proudu. Na obraném valu tvrze jsou úly a tvrz je silně zarostlá, tak nedoporučuju návštěvu v létě :-).
Petr Nožička , 25.1. 2009
historie

První zmínka o tvrzi je z roku 1387, kdy je zmiňován Jan ze Štěpánova. Kolem roku 1397 ji koupil Jan ze Zdechovic a v letech 1403–1441 byla majetkem Petra ze Štepánova. Poté byla prodána Andělům z Ronovce. Ti ji prodali Čenkovi Střelovi z Rokyc. Purkart Střela z Rokyc byl roku 1622 odsouzen k tomu, že jeho majetek byl přeměněn v manství a až na prosby jeho manželky bylo po jeho smrti manství zrušeno. František Cikán z Černé koupil tvrz roku 1684 a jeho manželka nechala po jeho smrti odhadnout majetek a zde čteme, že v roce 1696 byla tvrz z kamene vystavěná, světnicemi, komorami a sklepy opatřená. V prvním patře byly čtyři komnaty a vížka s bicími hodinami. U tvrze byla zahrada, štěpnice, pivovar. V roce 1706 byla tvrz připojena Thuny k Choltickému panství. Následkem toho byla tvrz v 18. století opuštěna a zpustla. Na tvrzišti je dochovaný nejenom téměř celý příkop dokola,…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z: Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku VI, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 25.1. 2009

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Štěpánov

Místa v okolí

 Valy u Přelouče
 židovský hřbitov
 Lepějovice
 Lipoltice
 kostel sv. Matouše
 evangelický kostel
 tyrolská zvonice
 Choltice
 kaple Panny Marie
 Svojšice
 kostel sv. Vavřince
 Semínský akvadukt
 Barborka
 Veselá
 Staré Čívice
 Semín
 Staré Čívice
 Krchleby
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 evangelický kostel
 Klešice
 Semtěš
 kaple sv. Jiří
 Mrdice
 Zdechovice
 Blatník
 židovský hřbitov
 kostel sv. Kříže
 Husův sbor
 radnice
 synagoga
 Heřmanův Městec
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Žáravice
 Bohdanečský rybník
 Stoupec
 Licoměřice
 Lipovec
 Horušice
 kříž
 Kasalice
 kostel sv. Víta
 zvonice
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Marka
 Rohoznice
 krematorium
 Medlešice
 kostel Všech svatých
 Rohoznice
 Rozpakov
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 městské opevnění
 Pardubice
 Zelená brána
 Klamoš
 barokní kamenný most
 Žehušice
 automatické mlýny
 Žehušice
 Kozojedy
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Marka
 Stolany
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Nemošice
 Dolní pec
 Lichnice
 kostel sv. Václava
 Ronov nad Doubravou
 socha sv. Marka
 Suchotlesky
 kostel sv. Klimenta
 mlynářská vila
 akvadukt na Židově
 Kojice
 Dobřenice
 fara
 kostel sv. Havla
 zvonice
 kaple sv. Kříže
 Škroupův dům
 kostel sv. Václava
 Žleby
 kostel sv. Mikuláše
 Obora Žleby
 kostel sv. Marka
 městské opevnění
 Mydlářovský dům
 kaplička Panny Marie
 Chrudim
 Hradišťko
 Rabštejnek
 Bára
 Filipov
 Chlumec nad Cidlinou
 boží muka
 budova pošty
 sokolovna
 Dusíkovo divadlo
 synagoga
 městský dům
 měšťanský dům
 mariánský sloup
 kašna
 kostel sv. Alžběty
 radnice
 měšťanský dům
 děkanství
 Kočičí hrádek
 městské opevnění
 Podměstský mlýn
 Husův sbor
 evangelický kostel
 Hrádek
 požární hláska
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Vavřince
Základní informace místa
ID místa: 7349
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama