Nynější židovský hřbitov v Přelouči založen r. 1887 na okraji městského hřbitova. Nahradil starý hřbitov z r. 1681, zlikvidovaný r. 1874 . Při okrajích obdélného prostoru se dochovalo asi 20 náhrobků z let 1890-1922 a hromadný hrob 9 obětí pochodu smrti z vyhlazovacího tábora Osvětim v lednu 1945.
Hlavní obrázek místa
Přelouč - židovský hřbitov
© Jiří Špaček, 03/2017
Přelouč je prvně zmiňována jako malá ves na opukovém návrší nad levým břehem Labe r. 1086 v majetku opatovického benediktinského kláštera. Již tehdy měla malý románský kostelík, který je dodnes zachován ve zdivu sakristie kostela sv. Jakuba Většího. Rozvoj obce díky výhodné poloze umožnil, že byla r. 1261 povýšena na městečko a r. 1580 na město. Dnes městu dominují především monumentální novorenesanční budovy školy a záložny z let 1881-1901 na hlavním, nyní Masarykově náměstí. Židovský hřbitov najdeme v Pardubické ulici, kterou prochází silnice I/2 na východním okraji města právě k Pardubicím. Tvoří východní okraj městského hřbitova, který na západní straně označuje barokní kostel Navštívení Panny Marie.
12.3. 2017
historie

Nynější židovský hřbitov v Přelouči byl založen v r. 1887 na východním okraji městského hřbitova. Nahradil starý hřbitov z r. 1681, který byl v r. 1874 zlikvidován. Je tvořen obdélnou loukou, při jejíchž okrajích se dochovalo asi 20 náhrobků z let 1890-1922. Kromě nich se zde nachází hromadný hrob devíti obětí tzv. pochodu smrti, přesněji jednoho ze železničních transportů, kterými byl vyklízen vyhlazovací tábor v Osvětimi před postupující Rudou armádou. Jeho oběti byly v Přelouči pohřbeny v lednu 1945. Dnes hřbitov působí dojmem téměř prázdné louky, v jejímž středu v předjaří vykvétají sněženky. Zachované náhrobky se ukrývají jen při východní a západní zdi. Na severu je dochován průchozí vstupní objekt. K západní zdi přiléhá městský hřbitov, za jižním okrajem je novější urnový háj.

Jiří Špaček (s využitím webových stránek města), 12.3. 2017

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Přelouč

Místa v okolí

 evangelický kostel
 Štěpánov
 Valy u Přelouče
 Semínský akvadukt
 Lepějovice
 Semín
 Lipoltice
 kostel sv. Matouše
 Choltice
 tyrolská zvonice
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Kříže
 Žáravice
 Zdechovice
 Svojšice
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 kostel sv. Vavřince
 Krchleby
 Staré Čívice
 Staré Čívice
 radnice
 Veselá
 Barborka
 obecná škola
 kostel sv. Martina
 Semtěš
 evangelický kostel
 Blatník
 Kasalice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Horušice
 Klamoš
 Klešice
 Mrdice
 kaple sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 Rohoznice
 židovský hřbitov
 Rohoznice
 synagoga
 kostel sv. Vojtěcha
 Heřmanův Městec
 Stoupec
 kostel sv. Havla
 Licoměřice
 Lipovec
 Kojice
 kostel sv. Klimenta
 Obědovice
 Dobřenice
 barokní kamenný most
 Žehušice
 Žehušice
 kostel sv. Marka
 Hradišťko
 fara
 kostel sv. Václava
 Kolo
 kostel Všech svatých
 boží muka
 mlynářská vila
 Škroupův dům
 zvonice
 Pardubice
 krematorium
 městské opevnění
 Kratonohy
 Zelená brána
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Víta
 Týnec nad Labem
 Chlumec nad Cidlinou
 kostel sv. Voršily
 kostel sv. Mikuláše
 Kozelkova vila
 Medlešice
 loretánská kaple
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Václava
 Karlova Koruna
 Rozpakov
 Kozojedy
 kostel sv. Prokopa
 Stolany
 boží muka
 Libišany
 synagoga
 budova pošty
 sokolovna
 Dusíkovo divadlo
 městský dům
 měšťanský dům
 kostel sv. Alžběty
 radnice
 mariánský sloup
 kašna
 měšťanský dům
 městské opevnění
 děkanství
 Podměstský mlýn
 Husův sbor
 evangelický kostel
 Hrádek
 Rabštejnek
 Bára
Základní informace místa
ID místa: 13297
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.3.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama