Kostel gotického původu ze 14. stol. zbarokizován r. 1701, z gotické stavby dochován presbytář, zdivo lodi a věž. Kostelní báň sražená vichřicí r. 1929 nahrazena novou. Zařízení částečně barokní a pak novoklasicistní. Kolem hřbitov s barokní zdí.
Hlavní obrázek místa
Osice - kostel
© Jiří Špaček, 08/2017
Území Osic bylo osídleno již v předhistorickém období; nejstarší písemná zmínka o vsi se objevuje v souvislosti se založením benediktinského kláštera v Opatovicích r. 1073. Obec Osice, která má nyní asi 490 obyvatel, leží na sever od dálnice D11 v její těsné blízkosti mezi exity 76 u Dobřenic a 84 u Libišan. Neprochází tudy žádná značená turistická trasa. Osice prosluly jako rodiště Františka Škroupa, spoluautora české národní hymny. Kostel Nanebevzetí Panny Marie se nachází na hřbitově na mírném návrší nad návsí při silnici ve střední části obce.
1.9. 2017
historie

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Osicích je původně gotický a prvně je připomínán r. 1352, dnešní stavba vznikla zřejmě před r. 1400. Z původní gotické stavby je dosud zachován presbytář a patrně i obvodové zdivo lodi a věž. Kostel byl zbarokizován r. 1701. Současný kostel je jednolodní a obdélný s presbytářem uzavřeným nepravidelně pětiboce. Jeho severovýchodní stěna je delší a presbytář je ukloněn k jihovýchodu. Po jeho severní straně je obdélná sakristie, při jižní stěně lodi předsíň a před západním průčelím hranolová věž. Stěny jsou zevně členěny pilastry a půlkruhově uzavřenými okny. Dvoupatrová věž s cibulí má v přízemí portál s letopočtem 1701, tedy z doby barokní přestavby. Při větrné smršti v r. 1929 byla kostelní báň zcela stržena a následně byla nahrazena bání s poněkud pozměněným tvarem, která je zde i v současnosti. Presbytář je zaklenut polem křížové žebrové klenby, loď…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 2, Academia 1978), 4.9. 2017

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Osice

Místa v okolí

 fara
 Škroupův dům
 Rohoznice
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 Rohoznice
 socha sv. Marka
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Václava
 mlynářská vila
 kostel sv. Mikuláše
 kaplička Panny Marie
 Libčany
 Bohdanečský rybník
 Libčany
 Libišany
 Kasalice
 evangelický kostel
 Kratonohy
 radnice
 Radíkovice
 Obědovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jiří
 Kunčice
 Hrádek u Nechanic
 Stěžery
 kostel sv. Marka
 Babice
 Žáravice
 Blatník
 Dolní Přím
 Barchov
 Ráby
 Kosice
 zvonice
 akvadukt u Komárova
 Nechanice
 kostel Všech svatých
 Kunětická Hora
 kostel sv. Václava
 Ráby
 Krchleby
 Přestavlky
 Kosice
 Barchůvek
 jez Hučák
 sbor kněze Ambrože
 kostel sv. Mikuláše
 Moravský jez
 kaple Panny Marie
 sušárna čekanky
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 muzeum
 Pardubice
 Hradec Králové
 Valy u Přelouče
 automatické mlýny
 městské opevnění
 Klamoš
 Zelená brána
 akvadukt na Židově
 Staré Čívice
 Lepějovice
 kaple sv. Anny
 Libeň
 Staré Čívice
 kostel sv. Ondřeje
 Světí
 židovský hřbitov
 Semínský akvadukt
 Mlékosrby
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiljí
 krematorium
 židovský hřbitov
 Zámeček
 Semín
 Luková
 Chlum
 Velký akvadukt
 Štěpánov
 Nemošice
 Malý akvadukt
 Neděliště
 kostel sv. Kříže
 Nový Bydžov
 kostel sv. Vavřince
 synagoga
 radnice
 Husův sbor
 Sloupno
 Skřivany
 Újezd
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Osice
administrovaná ex currendo
farností Dobřenice
503 25 Dobřenice 31
Tel: 604 186 200
http://www.bihk.cz
Základní informace místa
ID místa: 13611
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.9.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama