Silně zarostlé tvrziště z přelomu 13. a 14. století spolu se zbytky zaniklé vsi nedaleko vsi Kosice. Koncem 15. století připojeno k panství chlumeckému a v roce 1521 se už tvrz nepřipomíná. Ves zanikla za třicetileté války.
Hlavní obrázek místa
Vodní příkop tvrziště
© Petr Nožička 03/2010
Když se dáte po jižní cestě s Kosic, v místě, kde silnice zabočuje za mostem doleva, se dáte po polní cestě doprava, po ní půjdete na křižovatku polních cest, kde se dáte doprava a asi po 200 metrech, v místě, kde polní cesta odbočuje doleva, se dáte po méně používané rovně a asi po 50 metrech narazíte na tvrziště Přestavlky. Tvrziště je silně zarostlé a mimo vegetační období se rozumně fotit nedá.
Petr Nožička, 17.5. 2010
popis

Původně vodní tvrziště se zaniklou vsí se nachází 1 km JZ od Kosic. Tvrziště bylo chráněno již dnes zaniklým Velkokosickým rybníkem. Dnes je tvrziště silně zarostlé. Nejpatrnější příkop je na západní straně. Dochoval se i na jižní a z části i na východní straně. Na severní straně bylo tvrziště poškozeno stavbou cesty a hrázky k řece Bystřici. Za příkopem se nachází malá lovecká chata.

Petr Nožička, čerpáno z:Kol. autorů: Encyklopedie českých tvrzí II, Argo 2000, 29.4. 2010

historie

Tvrz vznikla pravděpodobně – dle archeologických nálezů (mimo jiné románské šestihranné dlaždice) – už na přelomu 12.–13. století. První zmínka o tvrzi je až z roku 1369, kdy jsou v souvislosti s Přestavlkami uváděni jako majitelé Čeněk z Přestavlk, Racek, Jan Šesták z Mlékosrb a nechanický farář Unka. Nejpravděpodobnější podílníci jsou Jan Šesták z Mlékosrb a farář Unka (zemřel 1390). V roce 1395 je zde uváděn Mikuláš Kokot ze Slemene. První zmínka o vlastní tvrzi je z roku 1397, kdy jí vlastnil syn Jana Šestáka z Mlékosrb Unka, který žádal, aby na tvrz třikrát týdně docházel kněz. Unka byl pravděpodobně majitelem panství už od roku 1395 a vlastnil ho až do své smrti v roce 1429. Protože zemřel bezdětný, zdědili po něm tvrz Dobřan z Kochovic a Vaněk Kavalec z Lipoltic. Tito majitelé vlastnili panství s tvrzí v rozmezí let 1429–1437. Od roku 1437 patřilo panství s tvrzí bratrům…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z: P. Křížek, M. Řezník: Hrady, zámky, a tvrze na Královéhradecku, Společnost ochránců památek ve východních Čechách , 1992, 29.4. 2010

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK),

Místa v okolí

 Kosice
 Kosice
 Mlékosrby
 kaple Panny Marie
 Luková
 sušárna čekanky
 Barchůvek
 Barchov
 Obědovice
 Babice
 loretánská kaple
 Kozelkova vila
 kostel sv. Voršily
 Chlumec nad Cidlinou
 Klamoš
 Libeň
 Karlova Koruna
 Kratonohy
 Nový Bydžov
 kostel sv. Vavřince
 Husův sbor
 synagoga
 radnice
 Kasalice
 Žáravice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Klimenta
 Dobřenice
 Kunčice
 Sloupno
 Hradišťko
 Rohoznice
 Rohoznice
 Skřivany
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Vlkov nad Lesy
 Nechanice
 kostel sv. Prokopa
 evangelický kostel
 Hrádek u Nechanic
 akvadukt u Komárova
 Škroupův dům
 kostel sv. Jiří
 Libčany
 fara
 Libčany
 Radíkovice
 kostel sv. Havla
 Semínský akvadukt
 Hlušice
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 panský dvůr
 kostel sv. Kříže
 Semín
 Korce
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Jiří
 Bohdanečský rybník
 Dolní Přím
 Chotělice
 evangelický kostel
 socha sv. Marka
 Choťovice
 kostel sv. Václava
 Vysoká
 mlynářská vila
 kostel sv. Martina
 kostel Všech svatých
 radnice
 Stračov
 Sekeřice
 Sekeřice
 Stračov
 Dohalice
 Kojice
 Kolo
 Týnec nad Labem
 radnice
 Blatník
 kostel sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 8955
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama