Silně zarostlé tvrziště z přelomu 13. a 14. století spolu se zbytky zaniklé vsi nedaleko vsi Kosice. Koncem 15. století připojeno k panství chlumeckému a v roce 1521 se už tvrz nepřipomíná. Ves zanikla za třicetileté války.
Hlavní obrázek místa
Vodní příkop tvrziště
© Petr Nožička 03/2010
Když se dáte po jižní cestě s Kosic, v místě, kde silnice zabočuje za mostem doleva, se dáte po polní cestě doprava, po ní půjdete na křižovatku polních cest, kde se dáte doprava a asi po 200 metrech, v místě, kde polní cesta odbočuje doleva, se dáte po méně používané rovně a asi po 50 metrech narazíte na tvrziště Přestavlky. Tvrziště je silně zarostlé a mimo vegetační období se rozumně fotit nedá.
Petr Nožička, 17.5. 2010
popis

Původně vodní tvrziště se zaniklou vsí se nachází 1 km JZ od Kosic. Tvrziště bylo chráněno již dnes zaniklým Velkokosickým rybníkem. Dnes je tvrziště silně zarostlé. Nejpatrnější příkop je na západní straně. Dochoval se i na jižní a z části i na východní straně. Na severní straně bylo tvrziště poškozeno stavbou cesty a hrázky k řece Bystřici. Za příkopem se nachází malá lovecká chata.

Petr Nožička, čerpáno z:Kol. autorů: Encyklopedie českých tvrzí II, Argo 2000, 29.4. 2010

historie

Tvrz vznikla pravděpodobně – dle archeologických nálezů (mimo jiné románské šestihranné dlaždice) – už na přelomu 12.–13. století. První zmínka o tvrzi je až z roku 1369, kdy jsou v souvislosti s Přestavlkami uváděni jako majitelé Čeněk z Přestavlk, Racek, Jan Šesták z Mlékosrb a nechanický farář Unka. Nejpravděpodobnější podílníci jsou Jan Šesták z Mlékosrb a farář Unka (zemřel 1390). V roce 1395 je zde uváděn Mikuláš Kokot ze Slemene. První zmínka o vlastní tvrzi je z roku 1397, kdy jí vlastnil syn Jana Šestáka z Mlékosrb Unka, který žádal, aby na tvrz třikrát týdně docházel kněz. Unka byl pravděpodobně majitelem panství už od roku 1395 a vlastnil ho až do své smrti v roce 1429. Protože zemřel bezdětný, zdědili po něm tvrz Dobřan z Kochovic a Vaněk Kavalec z Lipoltic. Tito majitelé vlastnili panství s tvrzí v rozmezí let 1429–1437. Od roku 1437 patřilo panství s tvrzí bratrům…  číst dále

Petr Nožička, čerpáno z: P. Křížek, M. Řezník: Hrady, zámky, a tvrze na Královéhradecku, Společnost ochránců památek ve východních Čechách , 1992, 29.4. 2010

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK),

Místa v okolí

 Kosice
 Mlékosrby
 kaple Panny Marie
 Luková
 sušárna čekanky
 Barchůvek
 Barchov
 Obědovice
 Babice
 loretánská kaple
 Kozelkova vila
 kostel sv. Voršily
 Chlumec nad Cidlinou
 Klamoš
 Libeň
 Karlova Koruna
 Kratonohy
 Nový Bydžov
 kostel sv. Vavřince
 synagoga
 radnice
 Husův sbor
 Kasalice
 Žáravice
 kostel sv. Jiří
 Dobřenice
 kostel sv. Klimenta
 Kunčice
 Sloupno
 Hradišťko
 Rohoznice
 Rohoznice
 Skřivany
 Vlkov nad Lesy
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 Nechanice
 kostel sv. Prokopa
 evangelický kostel
 Hrádek u Nechanic
 akvadukt u Komárova
 Škroupův dům
 kostel sv. Jiří
 Libčany
 fara
 Libčany
 Radíkovice
 kostel sv. Havla
 Semínský akvadukt
 Hlušice
 Smidary
 kostel sv. Stanislava
 panský dvůr
 kostel sv. Kříže
 Semín
 Korce
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Jiří
 Dolní Přím
 Chotělice
 evangelický kostel
 Choťovice
 kostel sv. Václava
 Vysoká
 mlynářská vila
 kostel sv. Martina
 kostel Všech svatých
 radnice
 Stračov
 Sekeřice
 Sekeřice
 Stračov
 Dohalice
 Kojice
 Kolo
 Týnec nad Labem
 radnice
 Blatník
 kostel sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 8955
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama